Опитування

Який би Ви підтримали напрямок проекту впровадження ІТ та мобільних технологій для покращення життєдіяльності міської інфраструктури населення, в рамках концепції «Розумні міста"

Дивитись результати

Завантаження ... Завантаження ...

Архіви новин

Електронні петиції

Електронні петиції

Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Надвірнянські ресурси

Надвірнянська районна рада Надвірнянська районна державна адміністрація Відділ освіти Надвірнянської РДА

Гарячі телефони

КП «Надвірнянський житловик»

черговий - 26275

КП "Надвірнаводоканал"

диспетчер (робочі дні 8.00-17.00) - 29067

оператор водозабору (цілодобово) - 28474, 0673448010

черговий (вихідні та святкові дні) - 79806

Безпечне місто

Актуальне відео

Надвірна – шлях до Карпат

Привітання міського голови з Великодніми святами

Питання ремонту вулиці Шухевича

Турнір з міні-футболу  пам’яті Анатолія Гаркавенка

Підготовка міста до Великодніх свят

До Надвірної завітали делегації з Польщі та Німеччини

Хресна дорога в Надвірній

Буджет участі 2018

Міський голова Зіновій Андрійович про децентралізацію

Відеозвіт міського голови Зіновія Андрійовича та Надвірнянської міської ради за 2017 рік

 

 

 

Відеоархів

Децентралізація влади

30.08.2017

Зіновій Андрійович: «Чим більше ми досягаємо позитивного результату, тим ще більше бажання виникає розвивати місто»

Напередодні Дня Незалежності та Дня міста міський голова Зіновій Андрійович розповів про основні напрямки роботи міської ради, виконання бюджету та реалізацію цільових програм соціально-економічного розвитку міста.

–  Зіновію Мирославовичу, на початку кожного року Надвірнянська міська рада визначає головні напрямки в своїй роботі. Минуло перше півріччя 2017 року і зараз вже можна підбити певні підсумки діяльності: які головні пріоритети були визначені і що на даний час вдалось досягнути в реалізації поставлених завдань?

 Головне завдання в роботі міської ради є представляти інтереси громади, знати її проблеми і докладати всіх зусиль для їх вирішення, відповідати за розвиток нашого міста та створювати належні умови для  життя  мешканців.  Не дивлячись на ті випробування, з якими зіткнулася наша держава, ми разом, завдяки спільним зусиллям, працюємо над вирішенням цілого ряду важливих соціально-економічних питань. Щороку, беручи до уваги звернення жителів міста, спільно з депутатським корпусом ми визначаємо ряд пріоритетних питань, які формують План соціально-економічного розвитку. Це – головний кошторис міста, який дозволяє поетапно рухатись вперед, розвивати місто та виконувати ті головні завдання, які ставить громада перед нами.

 Вже за останні кілька років ми маємо чітко визначений стратегічний план і працюємо по таких головних напрямках, як розвиток дорожньої інфраструктури, водно-каналізаційного господарства, підтримка житлового фонду міста, благоустрій, належний санітарний стан та співфінансування у реалізації різного роду проектів. Крім того, звичайно, проводиться щоденна поточна робота, але це все в комплексі дозволяє нашому місту розвиватись, рухатись вперед та підтверджувати свій статус.

–   Мешканці міста бачать, що з кожним роком Надвірна стає комфортнішим, затишнішим, безпечним європейським містом, яке часто асоціюють з «міським головою-господарником». Як Вам вдається не тільки утримувати стабільну ситуацію в сфері житлово-комунального господарства, а й справді розвивати наше місто?

Як я вже зазначав, в нас є визначені пріоритети, і ми чітко по них працюємо. Звичайно, ті результати, які нам вдалось на даний час досягнути – це роки щоденної кропіткої сумлінної праці, а ще велике бажання змінити місто на краще. І чим більше ми досягаємо позитивного результату, тим ще більше бажання виникає розвивати місто. Користуючись нагодою, хочу висловити щирі слова подяки комунальним службам, які в будь-яку пору року, в будні чи свята, вдень чи вночі, за будь-якої погоди,  роблять все, щоб життя в Надвірній було затишним, комфортним та безпечним.

Наприклад, згадаймо, яка була ситуація в місті кілька років тому з вуличним освітленням. З року в рік ми докладали всіх зусиль для розбудови та розширення мереж вуличного освітлення з метою зайти в кожен куточок міста і його освітити, адже це, в першу чергу, безпека мешканців у вечірній та нічний час. Однак, Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, замість того, щоб виконувати функцію регулятора енергетичного сектору, гальмує розбудову всіє системи мереж вуличного освітлення по всій Україні, і працюючи на інтереси олігархів, приймає ганебні постанови, які суперечать інтересам населення. В грудні 2016 року НКРЕКП постановами №2210 та №2358 прирівняла тариф для вуличного освітлення до ринкового, який використовується для промислових підприємств, бюджетних установ та інших споживачів. За останній рік вартість електроенергії, яка використовується для зовнішнього освітлення, зросла фактично в 5 разів в порівнянні з січнем 2016 року. Через такі постанови сьогодні в бюджеті міста додатково необхідно знайти  1 млн. грн., щоб місто не поринуло в пітьму. Незважаючи на таку ситуацію, а також на те, що постійно збільшується вартість матеріалів, комплектуючих та обладнання, ми продовжуємо і надалі розбудовувати мережі вуличного освітлення.

Так, тільки за минулий рік силами КП «Надвірнакомунсервіс» вдалось облаштувати вуличним освітленням 20 нових вулиць та провулків загальною протяжністю понад 4,6 км. Цього року дані роботи продовжуються згідно Плану роботи по облаштуванню, реконструкції та відновленню мереж вуличного освітлення в м. Надвірна на 2017-2018 рр. І з початку року  мережі вуличного освітлення відновлено на 8 вулицях, провулках чи прибудинкових територіях. Загальна протяжність мереж склала понад 1200 м/п.

Зараз не можу уявити ситуацію, коли б вода подавалась населенню погодинно, як це було до 2006 року, особливо в ці спекотні літні дні, і не тільки. Сьогодні запровадження ряду нових технологій, придбання сучасного обладнання, регулярне проведення робіт по розширенні та модернізації мереж дозволяють постачати воду до будинків цілодобово та безперебійно. Хочу наголосити в черговий раз на тому, що якість води в Надвірній є однією з найкращих в Україні. Воду добувають із свердловин глибиною  20-40 м, на відміну від інших міст, де воду беруть із звичайних водойм, а потім знезаражують за допомогою рідкого хлору. В нас близько 10 років тому міська рада виділила кошти для придбання спеціальних  установок, що осучаснило процес водознезараження та дало змогу відмовитись від хлорування і застосовувати інші реагенти. Проходячи через ці установки, які випромінюють ультрафіолетове проміння, вода на виході повністю знезаражена й екологічно чиста. 

На сьогодні, спільно з керівництвом комунального підприємства, ми докладаємо всіх зусиль, щоб якісно надавати послуги населенню з водопостачання та водовідведення. Щороку Планом соціально-економічного розвитку спільно з депутатами ми визначаємо ряд робіт, що стосуються водно-каналізаційного господарства, а саме: реконструкція існуючих мереж водогонів та каналізаційних колекторів, будівництво нових систем, капітальний ремонт мереж водопостачання в багатоповерхових будинках, придбання сучасного обладнання, встановлення сучасного енергоефективного устаткування, що дає можливість безперебійно і якісно надавати послуги. Звичайно, в даному напрямку є над чим ще багато  працювати, але є такі чинники, які впливають на якість роботи  по даному підприємстві, наприклад, такі, як постійний ріст вартості енергоносіїв.

–    Ви торкнулись питання розширення мереж каналізування. Як відомо за останні роки в нашому місті було реалізовано ряд великих проектів в цьому напрямку. Що Ви можете сказати про їх реалізацію?

Надвірнянська міська рада спрямовує всі можливі ресурси на покращення екологічної ситуації в Надвірній. На жаль, в міському бюджеті не завжди вистачає коштів на реалізацію всіх екологічних проектів. Тому щороку керівництво міста звертається до різних державних структур для залучення інших джерел фінансування (з обласного та державного бюджетів) для покращення екологічної ситуації в місті. В основному ці проекти спрямовані на проведення робіт по  ліквідації джерел забруднення підземних вод та будівництво нових мереж каналізування. На сьогодні на більше як 50% території міста протягнуті такі мережі. Цього року в Міністерство екології та природних ресурсів України подано ще 2 запити на суму близько 9 млн. грн. для реалізації 2 проектів по влаштуванню системи водовідведення в районі вулиць Комунальна-Мельничука та вулиці Стефаника. В найближчих  планах є залучення коштів на виготовлення проектно-кошторисної документації для проектування та будівництва власних очисних споруд.

Часто є випадки в місті, коли центральна каналізаційна мережа по вулиці проведена, а по невідомій причині, з власного небажання мешканці до неї не підключаються, самі не розуміючи на яку небезпеку можуть наражати, своїх сусідів, прилеглі вулиці та цілий мікрорайон в місті. Тому звертаюсь до жителів нашого міста, підключатись до мереж водовідведення там, де є технічна можливість, і цим покращувати екологічний стан своїх вулиць та домівок.

–         Щодо питання створення ОТГ з центром в м. Надвірна. Які напрацювання є в цьому напрямку?

Над питанням об’єднання територіальних громад ми працюємо вже з 2014 року. Я являюся одним із членів обласної робочої групи по формуванню перспективного плану ОТГ в Івано-Франківській області і можу з впевненістю сказати, що Надвірнянський район є розпланований на ОТГ досить вдало і правильно і повністю відповідає тій методиці, яка затверджена Кабміном.

Неодноразово в нашому місті було проведено наради, під час яких обговорено питання об’єднання громад з центром в м.Надвірна. Згідно перспективного плану до Надвірнянської ОТГ повинні входити 10 місцевих рад, з 15 населеними пунктами. В 2014-2015 рр. Надвірнянська міська рада проявила ініціативу і дала сільським радам запрошення. На сьогодні на об’єднання погодились тільки 4 з них, а саме:Молодківська, Гвіздська (с.Гвізд і Млини), Парищенська (с.Парище і Лісна Велесниця) та Верхньомайданська сільські ради. 

На минулій сесії в червні цього року було винесене питання про ініціювання добровільного об’єднання громад, згідно перспективного плану об’єднання, розробленого районною та обласною робочими групами. Дане питання пройшло обговорення на профільних комісіях та засіданнях президії, проте під час голосування на сесії депутатських голосів не вистачило.

Причиною того стало те, що до прийняття таких рішень потрібно підходити виважено та з максимальною відповідальністю. Найважливішим є соціально-економічна сторона та фінансова спроможність майбутньої ОТГ. Потрібно зрозуміти, що в ОТГ буде свій відділ освіти, медицини, культури. Це велика кількість працівників цих сфер, на що необхідний фінансовий ресурс для їх утримання та виплати заробітної плати. Зараз апарат міської ради та депутатський корпус детально вивчають всі доходи та видатки потенційної ОТГ і є певні ризики фінансової неспроможності Надвірнянської ОТГ, що може вплинути на її подальший розвиток. Доки це питання не буде детально вивчене, ми таких рішень завчасно приймати не можемо. І найважливіше – принцип добровільності в процесі об’єднання територіальних громад згідно перспективного плану.

–         Що стосується ремонту доріг, це одне з головних питань, яке турбує мешканців нашого міста. Які результати роботи в цьому напрямку і які ще об’єкти дорожньої інфраструктури плануєте відремонтувати до кінця 2017 року?

За останніх 5 років нам вдалось відремонтувати не один десяток вулиць, доріг чи прибудинкових територій. Хочу наголосити на тому, що мешканців міста не хвилює, чи дорога місцевого чи державного значення. Головне, щоб дороги були відремонтовані та було створено належні умови для їх експлуатації. Тому, коли проходять ремонтні роботи на будь-яких об’єктах дорожньої інфраструктури в межах нашого міста, ми завжди стараємось контролювати якість проведених робіт.

На території м.Надвірна розміщено 136 вулиць та 18 провулків комунальної форми власності, які перебувають на балансі Надвірнянської міської ради. При формуванні Плану соціально-економічного розвитку в кожному мікрорайоні чи приватному секторі проводиться обстеження та аналіз стану вулиць та прибудинкових територій, після чого визначається ряд об’єктів, де ділянки потребують першочергового ремонту. Також беруться до уваги звернення мешканців. В результаті виходить велика кількість вулиць чи прибудинкових територій і відповідно значний об’єм робіт, що вимагає декілька десятків, а той сотню мільйонів гривень, яких не вистачає в бюджеті міста. Тому ми прийняли стратегію поетапного відновлення доріг, щоб охопити  якомога більше об’єктів, при цьому особливу увагу звертати на якість виконання робіт. Вже по ситуації визначаємо, чи в першу чергу необхідно провести ремонт проїжджої частини чи тротуарної зони. Але ці об’єкти не залишаються поза увагою в наступні роки, а навпаки, продовжується виконання другого чи навіть третього етапу капітальних робіт. Хочу наголосити, що цього року при облаштуванні прибудинкових територій, пріоритетними залишаються ті будинки, де є відсутня заборгованість по сплаті житлово-комунального господарства. Ремонтні роботи в основному відбуваються за допомогою бруківки, хоча, звичайно, де відсоток руйнації дорожнього полотна не такий високий, ми вулицю асфальтуємо.

Підбиваючи підсумки, слід зазначити, що цього року нам вдалось облаштувати бруківкою 5 прибудинкових територій (Визволення, 10; Мазепи, 31; Франка, 10; Княгині Ольги,7 та В.Великого, 2); 7 вулиць комунальної форми власності (Шептицького, Петрушевича, Купчинського, Лепкого, 100 річчя Нафтовиків, Комарова та М.Підгірянки), а також тротуар по Грушевського, 9; пішохідну доріжку біля Надвірнянської ЗОШ №3 та перехід по майдані Шевченка. Цього року на території нашого міста працювала спецтехніка, за допомогою якої було  відділено пошкоджені ділянки від дорожнього покриття шляхом фрезерування, а потім відновлення їх за допомогою асфальту загальною площею близько 5,5 тис. м² на таких вулицях, як Січових Стрільців, Шашкевича, Сірика, Франка та Котляревського.

На даний час сезон ремонту доріг триває і я впевнений, що до кінця року до цього переліку додасться ще ряд нових об’єктів. Сьогодні ми маємо визнати, що стан дорожньої чи прибудинкової інфраструктури за останні 5 років значно покращився, зменшилась кількість ям та вибоїн, але, звичайно, ще є багато над чим спільно працювати. Було б фінансування.

 –        Останніми роками активно обговорюється питання розширення кладовища в місті. Як відомо, в минулому році розпочались безпосередні роботи по облаштуванню нового кладовища. На якій стадії реалізація цього проекту?

Існуюче кладовище міста, яке розміщене по вул.Я.Мудрого за більше, як 40 років експлуатації вичерпує свій ресурс і з кожним роком все менше і менше стає вільних місць для поховання. Тому за останні роки назріло питання про нагальне розширення існуючого кладовища. Хочу висловити слова подяки громаді с.Пнів, яка з розумінням поставилась до проблеми, яка виникла в нашому місті і прийняла рішення про надання дозволу на будівництво нового кладовища на землях запасу Пнівської сільської ради. Орієнтовна площа земельної ділянки нового кладовища складає 4,78 га. В 2012-2013 рр. виготовлено проектно-кошторисну документацію, яка пройшла державну експертизу, згідно якої вартість всіх робіт складає близько 16 млн. грн., що включає проведення всього комплексу робіт по будівництву та створення належної інфраструктури нового кладовища. З міського бюджету було виділено частину коштів для проведення ряду робіт, згідно проектно-кошторисної документації. Ще багато робіт необхідно зробити, проте на сьогодні нове кладовище вже готове до поховань.

Варто зазначити, що на існуючому кладовищі часто виникали випадки захоплення та загородження земельних ділянок для майбутніх поховань. В зв’язку з цим, відбувались певні труднощі з пошуком вільних земельних ділянок. Тому на новому кладовищі така ситуація буде врегульована і поховання будуть відбуватись виключно згідно Закону України «Про поховання та похоронну справу».

В березні місяці цього року рішенням сесії ми прийняли Положення про утримання та  функціонування розширеного кладовища для м.Надвірна та затвердили  тарифи на послуги, передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, які надаються виконавцем КП “Надвірнакомунсервіс”. Перед прийняттям дане Положення пройшло процедуру громадських слухань, його проект був розміщений на офіційному сайті міської ради, і громадяни могли протягом місяця подавати свої зауваження та пропозиції. Хочу розвіяти всі слухи про те, що поховання на новому кладовищі коштуватиме кілька тисяч гривень. Насправді все прописано в Положенні і вартість копки ями складає в літній період 745 грн., а в зимовий – 1304 грн.

–         Зараз спостерігається певна громадська активізація, багато різних груп людей, громадських об’єднань ініціюють ті чи інші проекти, які б могли бути на користь місту чи громаді. Яким чином відбувається налагодження співпраці між громадою та міською радою, щоб успішно реалізувати ту чи іншу громадську ініціативу?

Міська влада обирається громадою, вона має бути підзвітною та служити громаді. Представники громадських організацій — це є ті двигуни, які треба максимально задіювати для розвитку міста. Цього року Надвірнянська міська рада подала заявку на участь в конкурсі щодо відбору міст для надання підтримки у впровадженні Громадського бюджету або Бюджету участі. За результатами з понад 200 заявок Надвірна ввійшла в тридцятку міст-переможців.

Бюджет участі надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів. В рамках реалізації проекту міській раді було безкоштовно надано програмне забезпечення «Громадський проект» та муніципальними координаторами проведено тренінг для громадських організацій міста щодо підготовки та реалізації проектів на виконання громадського бюджету м.Надвірна.

Зараз кожен бажаючий житель міста, в розділі «Громадський проект» на сайті Надвірнянської міської ради, може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, і після визнання за результатами голосування проекту переможцем, спостерігати за тим, як його реалізують в рамках бюджету. В бюджеті міста передбачено кошти в сумі 100 тис. грн.. на реалізацію малих проектів в 2017 році, які громадяни до кінця серпня місяця можуть подати та спільно реалізувати.

За підтримки громадських організацій міста ми вже розробили, захистили та успішно впровадили не один десяток проектів. Наприклад, вже 7 рік поспіль ми є активними учасниками обласного конкурсу проектів та програм підтримки місцевого самоврядування. 16 проектів Надвірнянської міської ради визнавались переможцями на загальну суму понад 4 млн. 814 тис. грн. В минулому році ми перемогли по 3-х проектах, з яких один уже успішно впровадили – це заміна системи теплопостачання в ДНЗ «Пролісок». На даний час ідуть роботи по заміні штучного покриття на спортивному майданчику для гри в міні-футбол біля стадіону «Нафтовик». І спільно з Пнівською сільською та Надвірнянською районною радами маємо реалізувати ще один проект по реставрації західної вежі Пнівського замку.

Цього року концепція обласного конкурсу помінялась, зокрема, змінились напрямки написання проектів. Відповідно до цього, робоча група міської ради на даний час готує 4 проекти, які стосуватимуться підвищення туристично-рекреаційного потенціалу міста, а саме: облаштування рекреаційно-відпочинкового комплексу, туристичне ознакування міста (вказівники, карти та туристичні інфостенди), розвиток велотуризму та встановлення майданчика для гри в пляжний волейбол.

Також громадські організації на сьогодні є партнерами і в реалізації міжнародних проектів.

–    Розкажіть детальніше про міжнародні грандові проекти, які діють на території нашого міста.

 На даний час триває співпраця в рамках ІІІ фази Спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». З 2015 року ми впровадили спільно з ОСББ та громадськими організаціями 11 проектів на загальну суму 4 млн. 799 тис. грн., з яких 2 млн. 868 тис. грн. – міжнародні інвестиції, а 1 млн. 698 тис. грн. – кошти міського бюджету.

На сьогодні на завершальному етапі впровадження двох проектів: це встановлення відеоспостереження в місті та проведення комплексної термомодернізації будинку №5 по вул.Княгині Ольги. Що стосується відеонагляду, то зараз вже встановлено та налаштовано відеокамери, які працюють в тестовому режимі, та облаштовано серверне приміщення. На даний час іде підготовка звіту, необхідної документації та заходів по презентації проекту. Даний проект ми впроваджуємо спільно з громадською організацією «Надвірнянський інформаційно-туристичний центр».

Ще одним учасником міжнародного проекту  стало новостворене ОСББ «Княгиня Ольга» в рамках компоненту, спрямованого на комплексну термомодернізацію будівель. Проектом передбачено проведення утеплення фасаду будинку та заміна 8 вікон в місцях загального користування.

Хочу наголосити на тому, що громадські організації міста та Надвірнянська міська рада є партнерами з іншими органами місцевого самоврядування у підготовці проектів в рамках транскордонного співробітництва. Декілька таких проектів вже пройшли перший етап відбору і зараз відбувається підготовка всієї необхідної документації та докладаються всі зусилля, щоб ці проекти потрапили в число переможців.

–         Вже не перший рік обговорюється реформа житлово-комунального господарства, зокрема тих комунальних підприємств, які надають послуги по утриманню житлового фонду міста. Наскільки мені відомо, в зв’язку з цим в нашому місті спостерігається активний процес створення ОСББ. Чи справді це так?

Це справді так. В місті вже формується певна кількість мешканців, які не чекають, що хтось прийде і зробить все необхідне, а беруть ініціативу в свої руки і створивши об’єднання, спільними зусиллями покращують умови проживання. Сьогодні дуже важливо відійти від практики змагань звернень чи скарг. Адже на виконання всіх необхідних робіт в житловому фонді необхідно десятки, а той сотні мільйонів гривень. Звичайно, міський бюджет не може подужати таке навантаження. Проте ми робимо все можливе, щоб вирішити ті завдання, які ставить громада. Наприклад, цього року в 5 багатоповерхових будинках було замінено всі старі вікна на енергозберігаючі в місцях загального користування. Крім того, силами КП «Надвірнянський житловик» регулярно проводяться роботи поточного та капітального характеру, спрямовані на належне утримування житлового фонду міста не за кошти тарифу квартплати, а кошти міського бюджету. Це і заміна ринв та водостоків, і проведення капітального ремонту фасадів, будинків, внутрібудинкових електромереж, заміна дашків, встановлення лавочок тощо. Також біля ряду будинків за кошти міського бюджету відновлено прибудинкові території.

Хочу звернути увагу мешканців міста на те, що на даний час в нас існує проблема по заборгованості сплати житлово-комунальних послуг. Це призводить до того, що на всі заплановані роботи просто не вистачає коштів. Тому при формуванні Плану соціально-економічного розвитку  ми надалі проводитемо роботи в тих будинках, де така заборгованість буде відсутня. Наступним етапом буде формування рейтингу будинків всього житлового фонду за показником сплати житлово-комунальних послуг, що стане основним критерієм при проведенні необхідних робіт капітального характеру за кошти бюджету міста.

Щодо створення ОСББ, то Надвірнянська міська рада підтримує ініціативу жителів  і цього року в бюджеті передбачено кошти  для співфінансування робіт для покращення умов проживання в будинках, де є створені об’єднання співвласників. Є вже ряд таких будинків, які отримавши підтримку з боку місцевої влади, провели значну частину робіт для покращення умов проживання, а це заміна вікон, капітальний ремонт мереж, фасадів та покрівлі даху. Тільки в рамках міжнародного проекту ЄС/ПРООН таку підтримку отримали 9 ОСББ міста.

–         Щоб Ви хотіли побажати громаді міста напередодні Дня незалежності та Дня міста?

На превеликий жаль, чергову річницю незалежності Україна зустрічає у стані неоголошеної війни, коли частина нашої землі анексована та кожного дня гинуть наші побратими. Ці події примусили кожного українця відчути свою відповідальність за свою країну. Адже незалежність України утверджується в добрих справах, вчинках та діях, власній небайдужості  до всього, що відбувається навколо нас, та наполегливій праці, спрямованої на підтримку наших захисників на сході України, розбудову всієї України та примноження слави нашого рідного міста.

Щиро бажаю, щоб на нашій землі панували мир та спокій, у Ваших оселях був затишок і достаток, а всі ми пишалися тим, що є громадянами сильної європейської країни! Ми обов’язково переможемо силою духа, своєю єдністю, вірою в краще майбутнє, задля миру, спокою та процвітання нашої Надвірної та всієї України. І хай нам в цьому допомагає Господь Бог!

 

Дякую!

 

 Газета “Життя Прикарпаття” №8 (24)

Вверх