Опитування

Який би Ви підтримали напрямок проекту впровадження ІТ та мобільних технологій для покращення життєдіяльності міської інфраструктури населення, в рамках концепції «Розумні міста"

Дивитись результати

Завантаження ... Завантаження ...

Архіви новин

Електронні петиції

Електронні петиції

Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Надвірнянські ресурси

Надвірнянська районна рада Надвірнянська районна державна адміністрація Відділ освіти Надвірнянської РДА

Гарячі телефони

КП «Надвірнянський житловик»

черговий - 26275

КП "Надвірнаводоканал"

диспетчер (робочі дні 8.00-17.00) - 29067

оператор водозабору (цілодобово) - 28474, 0673448010

черговий (вихідні та святкові дні) - 79806

Безпечне місто

Оголошення

Актуальне відео

Надвірна – шлях до Карпат

Стерилізаційний пункт у дії

Капремонт системи водовідведення на Ломоносова, 5

Міський голова про зустріч з керівництвом ПАТ “Укрнафта”

Вирішення питання поводження з побутовими відходами

Переможці Бюджету участі 2018

Безпека в місті

Відеозвіт міського голови Зіновія Андрійовича та Надвірнянської міської ради за 2017 рік

 

 

 

Відеоархів

Децентралізація влади

18.02.2016

Герої ОУН-УПА Марта і Мирон Свідруки – гордість Надвірної

muron-i-marta«Мирон і Марта – люди з легенди, національні герої, гордість      м. Надвірна!» – так у своїх спогадах писав Дмитро Синяк про Марту та Мирона Свідруків, героїв ОУН-УПА, почесних громадян м.Надвірна, роковини загибелі яких громада міста вшановує 18 та 22 лютого. Символічним є те, що в ці лютневі дні ми відзначаємо найдраматичнішу подію сучасної історії України – масовий розстріл активістів Майдану в Києві – Героїв Небесної Сотні. Герої минулого і сучасності, але з такими подібними долями, адже боролись за святе – свою державу Україну.

Мирон і Марта Свідруки народилися 9 березня 1928 р. в Надвірній у патріотичній сім’ї. Вже 13-літніми вони стали зв’язковими УПА. 1944 року Мирон належав до особистої охорони “Марка Боєслава” (Михайла Дяченка), члена Української головної визвольної ради, крайового провідника пропаганди ОУН, а Марта (“Настя Черемшина”) була його друкаркою. Вона писала вірші та публікувала їх у підпільній пресі. Їхніх родичів вивезли до Сибіру.

Проте, Мирон та Марта боролися за волю нашого народу, не шкодуючи ні здоров`я, ні життя. 1951 року Мирон знищив 25 запеклих ворогів. Він вистежував майже рік начальника МҐБ Надвірнянського району, проте він закрився своєю маленькою дитиною. Мирон не зміг вистрелити в дитя. Цей випадок висвітлено в одному з фільмів про УПА.

Мирон нагороджений Срібним Хрестом Боєвої Заслуги І ступеня за героїчний порятунок Анни Попович, зв’язкової сотника “Довбуша”, яку взяли поранену в полон вороги. І все ж життя Мирона та його сестри наближалось до трагічного фіналу. 18 лютого 1952 р., потрапивши в оточення, Мирон Свідрук (“Вільшенко”, “Пімста”, “Завзятий”) розпочав свій останній бій. Він був короткий, бо мав Мирон лише револьвер. Щоб не потрапити в руки ворогів, свинцеву крапку у своєму житті поставив сам. Було йому тоді неповних 24 роки. Марта загинула через три дні, 22 лютого, – разом зі своїм командиром, “Марком Боєславом”. Він в свій час присвятив Марті пісню «Рости, рости, черемшино».

Герої Марта і Мирон Свідруки боролися за свій народ, тому про них пам`ятає кожен пересічний краянин, а їх подвиг вважають святим… Спогади про них, про їх бойовий шлях влились в історичну ріку народної пам’яті. В 2012 році рішенням Надвірнянської міської ради Героям було присвоєно звання «Почесних громадян м.Надвірна» та урочисто вручено посвідчення сестрі Емілії Андрійович.

В 2015 році вдалось втілити в життя ідею міського голови Зіновія Андрійовича та громади міста про вшанування пам’яті про наших Героїв: в рамках проекту Надвірнянської міської ради облаштовано сквер та встановлено пам’ятний знак Героям ОУН-УПА Марті і Миронові Свідрукам. Ця подія стала знаковою для Надвірнянщини і трансформувалася у масштабне дійство з відзначення Дня Героїв.

У травні цього ж року за сприяння міського голови, депутатів міської ради, районної організації Всеукраїнського об’єднання ветеранів, культурно-мистецького фонду ім. В. Луціва вийшла друком книга Євгена Луціва  «Люди з легенди. Життя та боротьба Мирона і Марти Свідруків».

Марта і Мирон Свідруки – Герої України, які свідомо обрали шлях боротьби з любові до України та ненависті до чужинців, котрі зазіхнули на рідну землю. Невмирущий вінок пам’яті про наших Героїв та їх бойові заслуги складаймо для прийдешніх поколінь, бо пам’ять незнищенна.

Звучать останні сальви на Честь Героїв: «Вічна слава Борцям, котрі впали за Волю України!..»

 

СЛАВА ГЕРОЯМ!

IMG_0245

Міський голова Зіновій Андрійович вручає посвідчення Почесних громадян м. Надвірна Марти і Мирона Свідруків їхній рідній сестрі Емілії Андрійович

img_9842

Пам’ятний знак Героям ОУН-УПА Марті і Миронові Свідрукам біля районного будинку культури в м.Надвірна

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Меморіальна дошка Героїв УПА Мирона та Марти Свідруків

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Вверх