Опитування

Який би Ви підтримали напрямок проекту впровадження ІТ та мобільних технологій для покращення життєдіяльності міської інфраструктури населення, в рамках концепції «Розумні міста"

Дивитись результати

Loading ... Loading ...

Архіви новин

Електронні петиції

Електронні петиції

Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Асоціація міст України

Надвірнянські ресурси

Надвірнянська районна рада Надвірнянська районна державна адміністрація Відділ освіти Надвірнянської РДА

Гарячі телефони

КП «Надвірнянський житловик»

черговий - 26275

КП "Надвірнаводоканал"

диспетчер (робочі дні 8.00-17.00) - 29067

оператор водозабору (цілодобово) - 28474, 0673448010

черговий (вихідні та святкові дні) - 79806

КП "Надвірнакомунсервіс"

22248

робочі дні (8.00 - 17.00)

Безпечне місто

Оголошення

Актуальне відео

Надвірна – шлях до Карпат

Стерилізаційний пункт у дії

Капремонт системи водовідведення на Ломоносова, 5

Міський голова про зустріч з керівництвом ПАТ “Укрнафта”

Вирішення питання поводження з побутовими відходами

Переможці Бюджету участі 2018

Безпека в місті

Відеозвіт міського голови Зіновія Андрійовича та Надвірнянської міської ради за 2017 рік

 

 

 

Відеоархів

Децентралізація влади

18.05.2018

Навантаження в енергосистемі України та чому його треба оптимізовувати

 

В  електроенергетичній системі будь-якої  держави чи в об’єднаній енергосистемі держав електричне навантаження складається з технологічного  обладнання  промислових підприємств, тисяч ввімкнених в розетку зарядних пристроїв, холодильників, електродвигунів, та інших електроспоживаючих  приладів.

Споживання електроенергії є досить змінною величиною і залежить від призначення та використання електроприладів, режимів їхньої роботи, часу й інших факторів. Не залишається незмінним та змінюється режим у різні години доби, місяців року. Від режимів споживання електроенергії залежать режими роботи енергетичних установок електросистеми. Ці режими як і процес електроспоживання характеризуються графіками навантаження, які показують у часі зміну потужності чи струму на протязі доби, місяця, пори року (зима, літо, осінь чи весна) або на протязі цілого року. Споживання електроенергії групують по галузям: окремим видам промисловості, транспорту, сільськогосподарському виробництву, тощо.

Для забезпечення потреб споживачів на протязі доби необхідною кількістю  електроенергії розроблена відповідна методика, яка базується на прогнозних критеріях, за допомогою якої  складається графік виробництва/споживання електроенергії – головний документ в диспетчерському управлінні ОЕС України, який регламентує роботу всіх суб’єктів об’єднаної енергосистеми сьогодні на завтра. Відповідно до графіка балансується споживання електроенергії та її виробництво електростанціями. При цьому враховується забезпечення нормативних параметрів безпеки роботи генерації та мереж, забезпечення резервів потужності для покриття можливих втрат генерації чи підвищення споживання. Добовий графік навантаження розробляється ДП «Енергоринок», затверджується Головним диспетчером  Укренерго та ДП «Енергоринок». Оперативне прогнозування споживання та виробництва електричної енергії здійснюється в межах річних, сезонних, місячних, тижневих, добових (на наступну добу) часових періодів.

Конфігурація графіка навантаження промислових споживачів визначається особливостями технологічного процесу даного виробництва. Графік комунально-побутового навантаження характеризується різкою нерівномірністю, обумовленою      освітленням.

На малюнку зображено графік навантаження п’ятиповерхового житлового будинку у зимовий час. Графік побудований на основі вимірів та багаторічного досвіду  експлуатації окремих груп споживачів.

Графік має нерівномірності на протязі доби, причини  яких  легко пояснити  потребами населення та підприємств в той чи інший час доби. Наприклад, ріст споживання електричної потужності в ОЕС України завжди починається щодня зранку о п’ятій годині, коли люди починають після сну активізовуватись та  використовувати електроприлади, освітлення тощо. Освітлювальне навантаження істотно залежить від пори року й має найбільше значення у вечірні зимові години. Влітку добовий максимум навантаження знижується за значенням і тривалістю та наступає в більш пізніший час. Навантаження від електропобутових приладів й побутових двигунів також характеризуються різко вираженим максимумом у вечірній час, а ранковий максимум навантаження обумовлений збільшенням електроспоживання на побутові потреби.

 Графік навантажень промислових підприємств також доволі нерівномірний протягом доби. Зниження навантаження серед зміни обумовлено зменшенням споживання електроенергії під час обідніх перерв. У літню пору електричне навантаження нижче, ніж у зимову, що пояснюється ремонтом частини устаткування й відключенням специфічних навантажень зимового періоду роботи підприємств (опалення, вентиляція й ін.). Найбільш рівномірний графік навантаження підприємств, які працюють в три зміни, найменш рівномірний у однозмінних, причому початок роботи о 8-й чи 9-й годині характеризується різким ростом навантаження їх електрообладнання та співпадає з часом росту навантаження в населення. Цей період разом із вечірнім періодом росту навантаження є найбільш характерним з точки зору збільшення потреби в генеруючи потужностях.

При цьому різниця між максимальним та мінімальним споживанням електричної потужності протягом доби у зимовий період складає понад 8000 МВт, а у літній – 5000 МВт. Це призводить до значних витрат палива на теплових електростанціях через необхідність забезпечення щоденних пусків-зупинень близько 10 енергоблоків. Як наслідок, отримуємо перевитрати палива та зростання вартості електричної енергії, яка виробляється.

       З метою оптимізації роботи електростанцій ОЕС України населення,  бізнесові структури повинні сприяти забезпеченню сталого функціонування об’єднаної енергетичної системи України  раціонально регулюючи режими споживання електричної енергії. Зокрема – зменшуючи споживання електричної потужності в години максимальних навантажень ОЕС України та збільшуючи навантаження на електромережі у нічні та незавантажені години доби .

Аварійне відключення електромережі, особливо взимку, небажане за багатьох підстав. По-перше, це – дискомфорт для населення, зупинка роботи офісів, установ, підприємств. Для окремих категорій споживачів безперервний цикл споживання електроенергії – життєво важливий фактор. Це, насамперед, лікувальні заклади та підприємства, припинення подачі електроенергії  на яких може спровокувати надзвичайні ситуації техногенного характеру.

Відключення електромереж можливе також за наявності дефіциту паливно-енергетичних ресурсів у виробників електроенергії – ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, ГАЕС, АЕС, неможливості видачі потужності енергоблоків у випадку виходу з ладу елементів магістральної чи розподільчої електромережі. В цьому та деяких інших випадках можливе застосування графіків обмеження споживання електроенергії (ГОЕ), потужності (ГОП), аварійних вимкнень (ГАВ), графіків погодинних вимкнень (ГПВ) та спрацювань автоматичних розвантажувальних пристроїв. Рішення про введення в дію таких графіків приймається у відповідності до чинних документів та у встановленому порядку, автоматика ж спрацьовує незалежно від наявності команди диспетчера. Успіхи та стабільність енергетичної галузі є справою  не лише підприємств паливно-енергетичного комплексу, а й кожного з нас. Наша незалежна держава  на нелегкому етапі становлення, знаходиться в процесі випробувань, пошуків оптимальних алгоритмів державотворення, управління і тому сприяймо їй у цьому, зміцнюючи тим самим і енергонезалежність.

Інспекція Держенергонагляду в Івано-Франківській області

Вверх