Опитування

Який би Ви підтримали напрямок проекту впровадження ІТ та мобільних технологій для покращення життєдіяльності міської інфраструктури населення, в рамках концепції «Розумні міста"

Дивитись результати

Завантаження ... Завантаження ...

Архіви новин

Електронні петиції

Електронні петиції

Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Надвірнянські ресурси

Надвірнянська районна рада Надвірнянська районна державна адміністрація Відділ освіти Надвірнянської РДА

Гарячі телефони

КП «Надвірнянський житловик»

черговий - 26275

КП "Надвірнаводоканал"

диспетчер (робочі дні 8.00-17.00) - 29067

оператор водозабору (цілодобово) - 28474, 0673448010

черговий (вихідні та святкові дні) - 79806

Безпечне місто

Оголошення

Актуальне відео

Надвірна – шлях до Карпат

Стерилізаційний пункт у дії

Капремонт системи водовідведення на Ломоносова, 5

Міський голова про зустріч з керівництвом ПАТ “Укрнафта”

Вирішення питання поводження з побутовими відходами

Переможці Бюджету участі 2018

Безпека в місті

Відеозвіт міського голови Зіновія Андрійовича та Надвірнянської міської ради за 2017 рік

 

 

 

Відеоархів

Децентралізація влади

01.08.2017

Василь Литвинюк: «Вода у Надвірній відповідає існуючим вимогам і є однією з найкращих в Україні»

Про основні завдання комунального підприємства «Надвірнаводоканал», стан водно-каналізаційного господарства м.Надвірна, про якість води в місті розповів директор КП «Надвірнаводоканал» Василь Литвинюк.

– Василю Дмитровичу, розкажіть, коли створене очолюване Вами підприємство і які його основні завдання?

– КП «Надвірнаводоканал» створене у 2006 році на базі дочірнього підприємства «Надвірнянський водоканал». За цей період, завдяки, зокрема, тому, що Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович чітко і конкретно підходить до вирішення кожної проблеми, нам вдалося впровадити ряд нових технологій, закупити нову техніку й установки із знезараження води, які випромінюють ультрафіолетове проміння та знезаражують воду, а також установки «Сиваш», які виробляють із повареної солі гіпохлорид натрію, яким і проводиться знезараження питної води.

Основне завдання, яке поставив перед нами депутатський корпус міської ради – забезпечити для жителів м.Надвірна цілодобове централізоване водопостачання, а також із кожним днем покращувати якість питної води. Завдяки взаєморозумінню і співпраці нам вдалося досягти цілодобового водопостачання, а також акредитувати лабораторію,  впровадити новітні технології знезараження води.

– На яких основних етапах базується мережа водопостачання, який шлях долає вода перед тим, як потрапити до споживачів?

– Вся вода до споживачів міста Надвірної потрапляє із свердловин глибиною 20-40 м.  Першим етапом забору води, яка у подальшому потрапляє до споживача, є спеціальні водозабірні споруди. Забір першого підйому знаходиться на правому березі річки Бистриця Надвірнянська. На цьому березі розташовані сім діючих свердловин. На першому підйомі до 2006 року не робили жодного капітального ремонту. У 2006-му за сприяння міського голови і депутатів міської ради поступово почали надходити кошти для проведення   капремонтів і оновлення устаткування. У 2008-му побудовано шість павільйонів, що забезпечило доступ до свердловин і надійність їх функціонування. У 2012-му добудовано ще один павільйон, що сприяло надійності та безперебійності подачі води жителям райцентру.

Другий підйом водозабору включає такі функції: хлорування води, контроль за її якістю, резервування для зберігання і перекачування води. Є тут насосна станція для перекачування води. На цьому підйомі безпосередньо знезаражують воду та цілодобово контролюють її якість.

На другому підйомі водозабору працюють 18 чоловік, із них: 4 лаборанти, 4 електромонтери, машиністи, які обслуговують насоси. У насосній розміщені 5 центробіжних насосів марки КМ, які ми використовуємо відповідно до потреб споживачів. Скільки потрібно їм води, стільки й надаємо. Відповідно використовуємо таку ж кількість насосів. Загальна їх потужність 500 кубометрів на годину, що дало змогу втричі збільшити об`єм води на місто Надвірна.

– Декілька слів про важливий для всіх нас процес очищення води…

– Це досить кропіткий технологічний процес. Щоб надвірнянці споживали воду належної якості, вона проходить складний шлях очищення за допомогою новітніх технологій.

Знезаражуємо воду з допомогою установки «Водограй». Встановлені вісім американських ультрафіолетових ламп. Проходячи через цю установку, вода на виході повністю знезаражена й екологічно чиста. Це, зокрема, значно покращує якість води, яка надходить у мікрорайон на вул. Ломоносова та ін.

Нагадаю, що до 2007 року в Надвірній водознезараження проводили з допомогою рідкого хлору. Міська рада посприяла бюджетними коштами для придбання двох установок «Сиваш», що осучаснило процес та дало змогу відмовитись від хлорування і застосовувати інші реагенти. Вони працюють методом електролізу розчину хлористого натрію (повареної солі) з метою отримання знезаражуючого агента (гіпохлорита натрію).

– Хто і як контролює якість води?

– Для постійного конт­ролю за якістю води працює спеціальна лабораторія, яка атестована у 2011 році. Досліджують питну воду за 18 показниками. Раз на рік досліджує воду Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тими показниками, за якими не досліджують наші фахівці. Дослідження за бактеріальними показниками – компетенція управління Держпродслужби у Надвірнянському районі.

У нашій лабораторії працюють чотири спеціалісти, які успішно навчалися на курсах з підвищення кваліфікації. Щоденно вони роблять аналізи на вміст хлору у питній воді. Тому з усією відповідальністю можу стверджувати: вода у нашому місті відповідає усім вимогам і за якістю є однією з найкращих в Україні.

– Час диктує нові вимоги. Над чим працюєте, щоб їх враховувати?

– Протягом останніх років дійсно зросли вимоги щодо покращення якості води і надання послуг із водопостачання та водовідведення. Відповідно міська рада щороку виділяє бюджетні кошти для різного роду капітальних ремонтів, реконструкції і наш колектив старається ці роботи належно виконувати. За останні 5 років більше як на двох десятках вулиць у райцентрі замінили стальні водопроводи на поліетиленові, зокрема, на вулицях Данила Галицького, Костя Левицького, Шептицького, Лесі Українки, Богдана Лепкого, Квітковій, Мельничука до вул. Головацького, від Надвірнянської ЗОШ № 4 до вул. Мазепи, Олени Степанівни, Руднєва, Кобринської, на території районної дитячої лікарні, Недовгій, Соборній, Шашкевича, Сірика, Рамішвілі, Ломоносова, Петрушевича, Котляревського, Новопроектній, Стефаника. У цьогорічних планах – вулиці Січових Стрільців, Федьковича і Прикарпатська.

Завдяки цим заходам значно зменшилися втрати води і покращена її якість. Адже недостатньо мати якісну воду у свердловинах, її потрібно якісно подати до споживачів. За кошти міської ради ми вже у більше, ніж 30 багатоповерхових будинках замінили внутрібудинкові мережі у підвальних приміщеннях на поліетиленові труби, бо тепер ми також їх обслуговуємо після передачі від КП «Надвірнянський житловик». Цьогоріч ми оновили труби  таким чином у будинках на вулицях Грушевського, 11 та 14.

Також замінили на декількох вулицях водозапірну арматуру. Це дає змогу на випадок аварійних ситуацій перекривати водопостачання не всього міста, а частково по окремих вулицях. А ще це зменшує втрати води, оскільки немає потреби зливати її з усієї мережі, як раніше.

Виконано декілька великих проектів, де отримали близько 17 млн. грн. Провели каналізування на вул. Комунальна, Новопроектна, Мельничука та ін. Пройшли перший етап проекту, поставили каналізаційний колектор великого діаметру для унеможливлення підтоплення нашого райцентру, як це трапилося у 2008 та 2010 роках. Це дасть можливість акумулювати значну кількість каналізаційних стоків, а потім поступово перекачати на очисні споруди.

Не менш важливі два проекти із водопостачання і каналізування на вулицях Стефаника, Дружби, Заводській. У цьому мікрорайоні існує проблема з водопостачанням та з водовідведенням. Чекаємо  коштів із Міністерства, щоб завершити цей проект.

Ми зробили проект реконструкції центрального водопроводу від другого підйому водозабору перед с. Пнів і до кінця вулиці Мазепи у Надвірній. Його вартість – 27 млн. грн. Шукаємо джерела фінансування, бо міський бюджет не осилить такий об`єм робіт. Можливо, залучимо кошти із деяких фондів чи застосуємо кредитний варіант. Цей проект передбачає повністю заміну водозапірних арматур на центральному водопроводі і перехід на  поліетиленові труби, бо наявні встановлені ще у 60-80 роках минулого століття. Цей крок також покращить якість питної води і зменшить аварійність (до речі, кількість аварій уже набагато менша).

Підводи водоводів до 35 будинків ми перевели на поліетиленові труби від центрального водопроводу і всередині (вул. Мазепи, 37, 31, 23; Черемшини, 6, 4; Ломоносова, 1-12; Франка, 12) та ін.

Попереду ще багато роботи. Плануємо цьогоріч великий проект нових очисних споруд, тому що на діючих – проводять тільки механічну очистку, а біологічну виконує ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття». Нові очисні споруди позбавили б залежності від цього підприємства, повинні бути економними, екологічно чистими і – 100-відсотково очищати за європейськими технологіями. Вартість такого проекту перевищує 200 млн. грн. і його реально впровадити. Ці всі заходи дадуть змогу якісно, безперебійно і цілодобово подавати воду і очищати стоки  всього міста Надвірна.

Ще ми зробили енергоаудит водозабору, автоматизацію подачі води, при якій виключений людський фактор, а через кожні 6 хвилин контроль здійснює комп`ютер. Це уможливило за 10 років вдвічі зменшити витрати води і вдвічі знизити використання електроенергії на подачу одного метра кубічного води. Наше підприємство – ініціатор таких заходів і тепер ділиться досвідом з іншими районами.

Часто жителі нашого міста запитують, чому вода у Надвірній така дорога і порівнюють із тарифами в інших містах, зокрема, у Львові. По-перше, львів`яни майже не споживають воду з-під крана. Більшість надвірнянців воду з-під крана п`ють, у т. ч. і я. У Львові вона потребує спеціальної доочистки, бо фактично її використовують як технічну. А питну вони беруть з установок, які доочистили воду і вартість її від 40 коп. за літр. (для порівняння: у нас 1,2 коп.) У Львові десятки мільйонів доларів інвестують у водозабірно-каналізаційну галузь.

По-друге, у нас – 6215 фізичних споживачів і 365 юридичних, а у Львові умовно 650 тисяч. Відповідно, витрати у них ділять на більшу кількість споживачів і собівартість на одну людину менша. А витрати майже такі самі, як і в нас, зокрема, податки. Це стосується й інших обов`язкових платежів: за надра,  за воду і за землю. Все – відкрито, прозоро, і зар­плата вся офіційна. Кількість працівників у нас мінімальна для того, щоб забезпечити безперебійну подачу води належної якості для жителів нашого міста.

Розмовляла

Орися СПІВАК

За матеріалами газети «Народна Воля»

від 28.07.2017 року №82-84

Вверх