Опитування

Який би Ви підтримали напрямок проекту впровадження ІТ та мобільних технологій для покращення життєдіяльності міської інфраструктури населення, в рамках концепції «Розумні міста"

Дивитись результати

Завантаження ... Завантаження ...

Архіви новин

Електронні петиції

Електронні петиції

Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Надвірнянські ресурси

Надвірнянська районна рада Надвірнянська районна державна адміністрація Відділ освіти Надвірнянської РДА

Гарячі телефони

КП «Надвірнянський житловик»

черговий - 26275

КП "Надвірнаводоканал"

диспетчер (робочі дні 8.00-17.00) - 29067

оператор водозабору (цілодобово) - 28474, 0673448010

черговий (вихідні та святкові дні) - 79806

Безпечне місто

Оголошення

Актуальне відео

Надвірна – шлях до Карпат

Стерилізаційний пункт у дії

Капремонт системи водовідведення на Ломоносова, 5

Міський голова про зустріч з керівництвом ПАТ “Укрнафта”

Вирішення питання поводження з побутовими відходами

Переможці Бюджету участі 2018

Безпека в місті

Відеозвіт міського голови Зіновія Андрійовича та Надвірнянської міської ради за 2017 рік

 

 

 

Відеоархів

Децентралізація влади

09.10.2018

Відновлення Пам’ятного Хреста на честь скасування панщини

На розі вул.Мазепи та Б.Хмельницького в м.Надвірна споруджений кам’яний хрест: Пам’ятний знак на честь скасування панщини, 2-га пол. ХІХ ст., пам’ятка історії та монументального мистецтва місцевого значення. Кам’яний хрест встановлено силами громади міста в пам’ять про подію, яка відбулась 3-го травня 1848 року. Саме цього дня внаслідок революційних подій в Галичині, оголошено цісарський патент, яким було скасовано кріпацтво на території нашого міста.

Подальша доля пам’ятного хреста пройшла нелегку і непросту  історію. За радянських часів тоталітарний режим намагався знівечити та зруйнувати хрест. Восени 1949 за вказівкою райкому КПУ його зруйнували і вивезли за місто. Через півроку надвірнянці вночі таємно повернули його  на місце, проте пам’ятник знову демонтували. Вдруге люди встановили його у 1958 року. Але постояла пам’ятка менше року, після чого її вирвали з землі трактором і знову вивезли за місто. Небайдужі надвірнянці знайшли хрест біля річки Стримба і зберегли для своїх нащадків. І тільки в 1990 пам’ятку відновили і встановили на попередньому місці.

З плином часу та внаслідок дії різних погодних факторів, через те, що  хрест в 90-х рр. було відновлено так званим «господарським методом», він зазнав часткових руйнацій та перебував у аварійному стані. Тому, з метою збереження для майбутніх поколінь пам’яті про історичні події, які відбувались на теренах нашого міста, міський голова Зіновій Андрійович, депутатський корпус Надвірнянської міської ради та небайдужі надвірнянці зініціювали провести реконструкцію хреста.

Під благословенням Декана Надвірнянського Деканату УГКЦ отця Андрія Бакоти, під час неодноразових нарад на місці встановлення пам’ятки, було вирішено розпочати роботи по її відновленню. Реалізація проекту здійснюється за кошти міського та районного бюджетів. Проектні пропозиції  щодо реконструкції хреста розроблені Ольгою Голуб, яка є автором проектів символічної могили «Борцям за волю України», стели Героям Небесної Сотні, пам’ятних знаків Марті і Миронові Свідрукам, жертвам Чорнобильської катастрофи, пам’ятника Івану Франку в Надвірній та ін. Проект реалізовується генеральним підрядником ФОП Турівим В.Ф., який вже має досвід у проведенні подібних робіт.

Відповідно до проектних пропозицій вдалось передати історичну самобутність, цінність і значущість тих важливих та визначних подій в житті українського народу та нашої громади задля збереження пам’яті про них для майбутніх поколінь. Хрест виготовлено з каменя пісковика приватним підприємцем Василем Ісопенко, який є одним з небагатьох відомих майстрів, хто вміє підкреслити автентичність пам’ятних знаків такого роду. Хрест встановлено на кам’яну основу з викарбуваним старим написом: «Пам’ять данной свободи року 1848 дня 3-го мая. Скасованє панщини».  До реалізації проекту також долучились і небайдужі надвірнянці, зокрема ФОП Іван Міськевич, який надав будівельний матеріал – бруківку для облаштування доріжки біля пам’ятного знаку. Посильний внесок в організацію відновлення пам’ятного хреста зробив голова Ради старійшин Богдан Мушак. Силами комунальних служб, зокрема КП «Надвірнакомунсервіс» буде проведено комплексний благоустрій території біля пам’ятника. Всі роботи планують завершити до кінця цього тижня.

Міський голова Зіновій Андрійович висловлює щиру подяку всім небайдужим надвірнянцям за підтримку та прикладені зусилля у відновлені духовної та історичної пам’ятки нашого міста.

Надвірнянська міська рада запрошує всіх мешканців та гостей міста на посвяту відновленого  хреста на  честь скасування панщини, яка відбудеться у неділю, 14 жовтня, у храмове свято Покрови Пресвятої Богородиці, о 14.30 год.

 

 

Вверх