Опитування

Який би Ви підтримали напрямок проекту впровадження ІТ та мобільних технологій для покращення життєдіяльності міської інфраструктури населення, в рамках концепції «Розумні міста"

Дивитись результати

Loading ... Loading ...

Архіви новин

Електронні петиції

Електронні петиції

Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Асоціація міст України

Надвірнянські ресурси

Надвірнянська районна рада Надвірнянська районна державна адміністрація Відділ освіти Надвірнянської РДА

Гарячі телефони

КП «Надвірнянський житловик»

черговий - 26275

КП "Надвірнаводоканал"

диспетчер (робочі дні 8.00-17.00) - 29067

оператор водозабору (цілодобово) - 28474, 0673448010

черговий (вихідні та святкові дні) - 79806

КП "Надвірнакомунсервіс"

22248

робочі дні (8.00 - 17.00)

Безпечне місто

Оголошення

Актуальне відео

Надвірна – шлях до Карпат

Стерилізаційний пункт у дії

Капремонт системи водовідведення на Ломоносова, 5

Міський голова про зустріч з керівництвом ПАТ “Укрнафта”

Вирішення питання поводження з побутовими відходами

Переможці Бюджету участі 2018

Безпека в місті

Відеозвіт міського голови Зіновія Андрійовича та Надвірнянської міської ради за 2017 рік

 

 

 

Відеоархів

Децентралізація влади

14.02.2018

Звіт міського голови Зіновія Андрійовича за 2017 рік

ЗМІСТ

1

ВСТУП

 

2

АДМІНІСТРАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЬКОЇ РАДИ

2.1 Проведення сесій міської ради та засідань виконавчого комітету 

2.2 Робота постійних депутатських комісій міської ради

2.3 Робота зі зверненнями громадян, депутатськими зверненнями та запитами

 

3

ФІНАНСОВА  ДІЯЛЬНІСТЬ

3.1 Міський бюджет, порівняльна характеристика

3.2 Інвестиції та субвенції міського бюджету

 

4

СОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА УЧАСНИКІВ АТО

 

5

ПИТАННЯ МІСТОБУДУВАННЯ ТА АРХІТЕКТУРИ

 

6

ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ

6.1 Залучення міжнародних інвестицій

6.2 Участь в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування

6.3 Громадський бюджет

 

7

ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

7.1 Благоустрій та утримання міста

7.2 Водно-каналізаційне господарство

7.3 Розвиток дорожньої інфраструктури

7.4 Житловий фонд

7.5 Підтримка об’єднань співвласників багатоквартирних будинків

7.6 Міські перевезення

 

8

ПІДТРИМКА СПОРТИВНИХ, КУЛЬТУРНИХ і МОЛОДІЖНИХ ПРОГРАМ ТА ІНІЦІАТИВ

8.1 Проведення культурних заходів

 

8.2 Проведення спортивних заходів та підтримка молодіжних програм

 

9

МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

 

10

ВИСНОВКИ

 

1. ВСТУП

Шановні надвірнянці!

На виконання Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,  з метою прозорості та відкритості діяльності Надвірнянської міської ради, забезпечення відкритого діалогу між владою та громадою, виношу на обговорення громадськості звіт про роботу Надвірнянської міської ради за 2017 рік.

2017 рік був непростий і нелегкий,  але щедрий на добрі справи та успіхи, насичений важливими та знаковими подіями,  рік наполегливої  праці, рік викликів та перемог.  Не дивлячись на ті випробування, з якими зіткнулася наша держава, ми разом, завдяки спільним зусиллям, постійно працюємо над вирішенням цілого ряду важливих соціально-економічних питань. Щороку, беручи до уваги звернення мешканців міста, представляючи їхні  інтереси, спільно з депутатським корпусом ми визначаємо ряд пріоритетних напрямків, які формують стратегічний план, який дозволяє поетапно рухатись вперед, розвивати місто та виконувати ті головні завдання, які ставить перед нами громада.

За останні кілька років ми чітко працюємо по  таких головних напрямках, як розвиток та розбудова інфраструктури міста, забезпечення належної роботи комунальних служб,  покращення благоустрою,  дорожньої інфраструктури, розвиток водно-каналізаційного господарства, підтримка житлового фонду міста, належний санітарний стан, залучення інвестицій та міжнародних грантів, реалізація різного роду проектів та програм, допомога учасникам АТО, підтримка спортивних, культурно-мистецьких, молодіжних програм та ініціатив тощо.

Усі досягнення, якими багате наше місто, складаються з щоденної рутинної праці, досвіду, знань і талантів його мешканців у різних сферах життєдіяльності. Все це в комплексі дозволяє нашому місту розвиватись, забезпечувати усім надвірнянцям гарантію стабільності та добробуту.

Загалом 2017 рік оцінюю як позитивний та успішний для громади м.Надвірна.

Результати роботи міської ради, наведені в Звіті вимагають надзвичайно великих зусиль, володіння ситуацією та постійний контроль. Як міський голова повністю усвідомлюю ступінь відповідальності, яку поклали на мене жителі Надвірної. Головна мотивація в роботі – це любов до рідного міста та велике бажання працювати на його благо.

 

2. АДМІНІСТРАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЬКОЇ РАДИ

2.1 Проведення сесій міської ради та засідань виконавчого комітету 

         До Надвірнянської міської ради сьомого скликання на підставі результатів виборів до органів місцевого самоврядування обрано 26 депутатів, які є представниками 6 політичних сил. Робота міської ради у 2017 році здійснювалась відповідно до піврічних планів роботи міської ради та проводилась переважно у формі засідань постійних комісій та пленарних засідань ради. Депутати міської ради беруть активну участь у роботі засідань сесії, підготовці до них. Проводять значну роботу по обстеженню матеріально-побутових умов проживання жителів міста, за кожним депутатом закріплено певну частину міста. Також депутати проводять індивідуально-профілактичну роботу з жителями міста.

З початку 2017 року відбулось 8 пленарних засідань ради, на яких розглянуто та прийнято відповідно 391 рішення по розгляду 479 питань.

На пленарних засіданнях ради заслухано звіти про підсумки виконання Плану соціально-економічного розвитку м.Надвірна та міського бюджету за 2016 рік, звіт про виконання цільових програм за 2016 рік: розвитку місцевого самоврядування, розвитку туризму в місті Надвірна, підтримки учасників антитерористичної операції у східних областях України з м.Надвірна, підтримки мобілізаційних заходів, соціального захисту та реабілітації інвалідів м.Надвірна.

Так, зокрема, з метою забезпечення дієвого контролю за виконанням бюджету міста та Плану соціально-економічного розвитку на 2017 рік, ефективності використання бюджетних коштів на пленарних засіданнях  розглянуто звіти про їх виконання. Своєчасно вносилися до нього необхідні зміни.

Прийнято та заслухано звіти про виконання цільових програм в 2017 році: розвитку місцевого самоврядування в м.Надвірна, розвитку туризму в м.Надвірна, фінансування робіт з екологічного фонду і заходи щодо її реалізації, розвитку фізичної культури і спорту, “Духовне життя”, мобілізаційних заходів, підтримки учасників АТО, забезпечення техногенної та пожежної  безпеки у 2017 році, забезпечення охорони правопорядку у 2017 році.

З початку року у сфері регулювання земельних відносин рішеннями міської ради передано у власність 60 земельних ділянок, в тимчасове користування на правах оренди – 17 земельних ділянок, поновлено термін оренди стосовно 39 земельних ділянок, надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення у власність та оренду земельних ділянок та виготовлення технічної документації із землеустрою стосовно 80 земельних ділянок. У сфері містобудівної діяльності надано дозволи на виготовлення детальних планів територій окремих земельних ділянок щодо 15 земельних ділянок та затверджено 30 проектів детальних планів територій окремих земельних ділянок в м.Надвірна.

Крім того, з початку року прийнято рішення міської ради щодо надання одноразової матеріальної допомоги 277 мешканцям міста на загальну суму   415650 грн.

Протягом 2017 року було проведено 17 громадських слухань з питань розробки проектів Положень про оренду землі; про громадський бюджет м.Надвірна; про порядок розміщення телекомунікаційних мереж, мереж зв’язку, іншого слабкострумового обладнання в житлових будинках та інших об’єктах комунальної власності територіальної громади м.Надвірна; про порядок присвоєння (зміну) та реєстрації адрес об’єктам нерухомості міста Надвірна; про оренду окремих елементів благоустрою міста для розміщення дитячих атракціонів, луна-парків, цирків шапіто, пересувних зоопарків на території м.Надвірна та обговорення проектів детальних планів території земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд, будівництва та обслуговування індивідуальних гаражів, реконструкції нежитлових приміщень.

Протягом звітного періоду Надвірнянська міська рада підтримала та направила ряд звернень міського голови щодо ситуації, яка на даний час є в державі, а саме:

 • звернення до Президента України Порошенка П.О., Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., Голови Верховної Ради України Парубія А.В. щодо встановлення НКРЕКП необґрунтованої вартості на електроенергію, яка витрачається для зовнішнього освітлення населених пунктів та нестандартного приєднання електроустановок до електричних мереж на 2017 рік;
 • звернення до Президента України Порошенка П.О., Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., Голови Верховної Ради України Парубія А.В. щодо визнання частини території України окупованою Російською Федерацією та врегулювання суспільно-політичної ситуації в Україні, яка склалася внаслідок торгівлі з окупованими територіями;
 • звернення до Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України Протаса С.В., заступника начальника регіонального відділення ФДМУ по Івано-Франківській області Когутяка В.Б. щодо приведення аварійної будівлі по вулиці Петрушевича, 3 в м.Надвірна до діючих норм містобудування;
 • звернення Надвірнянської міської ради до начальника Служби автомобільних доріг Івано-Франківської області Буджака В.С., директора ДП «Івано-Франківський облавтодор» Ходаковського Ю.Є. щодо проведення капітального ремонту вул.Кармелюка в м.Надвірна;
 • звернення до Президента України Порошенка П.О. щодо видання Указу Президента України «Про заходи з відзначення 75-річчя від створення Української повстанської армії»;
 • звернення до Президента України Порошенка П.О., Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., Голови Верховної Ради України Парубія А.В. про скасування абонплати за підключення до системи газопостачання та відставку складу НКРЕКП в зв’язку із прийнятими необґрунтованими рішеннями щодо підвищення тарифів на електроенергію та природній газ;
 • звернення до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., Голови НКРЕКП         Вовка Д.В. щодо скасування тарифів на електроенергію для вуличного освітлення;
 • підтримка звернення профспілкової організації НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта» до Президента України П.О.Порошенка, Прем’єр-міністра України В.Б.Гройсмана, Голови Верховної Ради України А.В.Парубія;
 • звернення до прокурора Івано-Франківської області, начальника УСБУ в Івано-Франківській області, начальника ГУ НП в Івано-Франківській області, голови Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, начальника інспекції Держенергонагляду у Івано-Франківській області щодо початку та проходження опалювального сезону;
 • звернення до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. щодо перегляду терміну відшкодування акцизного податку з пального до місцевих бюджетів у 2017 році;
 • звернення до голови Івано-Франківської ОДА Гончарука О.Р., Головного управління патрульної поліції в Івано-Франківській області, начальника управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області Суковатого О.Є., голови Надвірнянської РДА Кеніза О.В. щодо дотримання виконання рішення міської ради від 26.02.2009 року №2140-31/2009 про організацію міжміських перевезень;
 • звернення Надвірнянської міської ради до в.о.міністра охорони здоров’я України Супрун У., начальника регіонального відділення ФДМУ по Івано-Франківській області Греня Т. Я. щодо приведення в належний стан будівлі лабораторного корпусу Надвірнянської СЕС;
 • звернення Надвірнянської міської ради до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. щодо зарахування акцизного податку з пального до місцевих бюджетів у 2018 році.

Усі звернення підтримані депутатами міської ради одностайно.

За поданням міського голови Зіновія Андрійовича та Надвірнянського РО Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім.Т.Г.Шевченка, Надвірнянської районної філії «Союз Українок» 21 грудня 2017 року на засіданні 20 сесії Надвірнянської міської ради депутатами прийняте рішення №803-20/2017 «Про оголошення 2018 року Роком «Просвіти» в місті Надвірна».

 За поданням міського голови 25 травня на засіданні 16 сесії Надвірнянської міської ради депутатами прийняте рішення №602-16/2017 «Про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Надвірна» Заслуженому артисту України, талановитому скрипалю, засновнику і керівнику народного муніципального оркестру народної музики “Аркан” Надвірнянського районного будинку культури, багаторазовому лауреату міжнародних Гуцульських фестивалів Сергію Степановичу Орлу (посмертно).

З початку 2017 було проведено п’ять засідань виконавчого комітету, де розглянуто 134 питання та прийнято 117 рішення.

В розрізі основних питань в 2017 році було прийнято:

43 рішення з питань будівництва та архітектури

34 рішення з питань юридично-житлових

14 рішення з питань житлово-комунального господарства

26 рішень з інших питань

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” голова міської ради  в межах своїх повноважень ви­дає розпорядження. За 2017 рік міським головою підписано 213 розпоряджень з основної діяльності, 106 розпоряджень з питань надання відпусток та відряджень, 23 розпорядження з питань кадрової роботи.

Пріоритетним завданням виконавчого комітету міської ради є забезпечення реалізації та гарантування права громадян на звернення, їх об’єктивного, всебічного і вчасного розгляду звернень громадян, реального виконання прийнятих у зв’язку із заявою чи скаргою рішень відповідно до вимог чинного законодавства.

 

2.2 Робота постійних комісій міської ради

У міській раді діє 7 постійних комісій та рада голів депутатських комісій і фракцій міської ради, до складу якої входить голова міської ради, секретар міської ради, голови постійних комісій, уповноважені представники депутатських фракцій. Постійні комісії міської ради є основною ланкою в системі вивчення, попереднього розгляду і підготовки  питань, які виносяться на розгляд сесії міської ради та засідання виконавчого комітету міської ради та здійснення контрольних функцій за виконанням рішень ради. Робота комісій постійно проводиться у міжсесійний період.

З метою надання методичної допомоги, організації роботи комісій та підготовки матеріалів за кожною комісією закріплений відповідальний працівник виконавчого апарату міської ради. Постійні комісії самостійно планують свою роботу, ведуть протоколи  засідань. Перед сесіями проводяться засідання з метою розгляду матеріалів сесії. Робота постійних комісій визначається Регламентом міської ради.

У відповідності до рішення міської ради від 12.11.2015 р. № 6-1/2015 “Про утворення постійних комісій ради, затвердження їх складу та обрання голів комісій ” створені постійні комісії:

з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна;

з питань житлово-комунального господарства, транспорту, екології,  енергозбереження;

з питань розвитку суб’єктів малого підприємництва, торгівлі, побуту та охорони громадського правопорядку;

з питань архітектури, містобудування, благоустрою та зовнішньої реклами;

з питань землекористування та земельних відносин;

з питань освіти, культури, туризму, молоді, спорту, духовного відродження та соціального захисту населення;

лічильна, мандатна, з питань  депутатської етики.

Загалом з початку року постійними комісіями міської ради було проведено 67 засідань, на яких було розглянуто більше 1033 питань. На своїх засіданнях постійні комісії розглядали актуальні для жителів міста питання.

 Постійна комісія з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна (голова комісії М.Капак) з початку сьомої каденції провела 14 засідань, де було розглянуто понад 295 питань.

На засіданнях розглянуто та внесено на розгляд сесії ради проекти міського бюджету на 2017 рік, програм соціально-економічного та культурного розвитку міста, цільових програм, здійснення інвестиційної діяльності, залучення інвестицій. Комісія здійснює постійний контроль за забезпеченням виконавчою владою збалансованого економічного та соціального розвитку міста, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів, за складанням виконавчою владою балансів, фінансових, трудових ресурсів, грошових доходів і видатків, необхідних для управління соціально-економічним та культурним розвитком міста, за дотриманням установленого порядку фінансування видатків з міського бюджету, за виконанням бюджету і цільовим використанням бюджетних коштів. На засіданнях комісій заслухано звіти про виконання  міського бюджету, питання про використання вільних бюджетних коштів з висновками та рекомендаціями комісії та інше.

Постійна комісія з питань житлово-комунального господарства, транспорту, екології,  енергозбереження (голова комісії Б.Зеленчук) з початку року провела 7 засідань, де було розглянуто близько 37 питань щодо розгляду плану соціально-економічного розвитку міста на 2017, проектів програм з питань роботи комунального господарства, транспорту, зв’язку та енергетики, вивчення та підготовка питання про стан та розвиток зазначених галузей, підготовка висновків з даних питань, виступає на сесіях ради з доповідями та співдоповідями, заслухано звіти керівників комунальних підприємств. Слід відмітити що дана комісія повністю співпрацює з постійною комісією з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна проекту міського бюджету, проводяться спільні засідання комісій, де всебічно вивчаються питання щодо функціонування господарства міста.

Постійна комісія з питань розвитку суб’єктів малого підприємництва, торгівлі, побуту та охорони громадського правопорядку (голова комісії В.Будзак) з початку року  провела 7 засідань, де було розглянуто 50 питань роботи і координації діяльності підприємств торгівлі, громадського харчування, побуту та суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від їх форм власності, з прав громадян, правопорядку та боротьби зі злочинністю

Постійна комісія з питань архітектури, містобудування, благоустрою та зовнішньої реклами (голова комісії Т.Угринчук) з початку року провела 13 засідань, де було розглянуто близько 403 питань містобудування та архітектури на рівні міста, розробки та затвердження детальних планів територій окремих земельних ділянок, впорядкування адресного господарства міста та інше.

Постійна комісія з питань землекористування та земельних відносин (голова комісії І.Кащенко) з початку року провела 17 засідання, де було розглянуто 225 питання щодо надання дозволів на оформлення документів щодо користування земельними ділянками, їх затвердження та надання земельних ділянок у власність чи користування та умовах оренди, розгляду спорів суміжного землекористування.

Постійна комісія з питань освіти, культури, туризму, молоді, спорту, духовного відродження та соціального захисту населення (голова комісії Р.Мажак) з початку року провела 9 засідань, де було розглянуто 23 питання щодо виділення матеріальної допомоги та інших питань у сфері соціального захисту, фізичної культури, спорту, освіти, культури, духовного відродження, засобів масової інформації,  туризму  і  молодіжної  політики, материнства, дитинства та охорони здоров’я.

Постійна комісія лічильна, мандатна, з питань  депутатської етики (голова комісії А.Дроздик) активно працює на засіданнях сесії міської ради, де починаючи з п’ятої сесії міської ради проводиться поіменне голосування, здійснює контроль за своєчасністю оприлюднення результатів голосувань на сайті міської ради.  Комісія постійно слідкує за дотриманням  депутатської етики, співпраці з органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями та політичними партіями району та міста,  проводить аналізу щодо участі у роботі сесій ради, постійних та інших комісій депутатів ради, до складу яких їх обрано.

Особливо слід відмітити роботу спільних засідань постійних комісій з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна та з питань житлово-комунального господарства, транспорту, екології,  енергозбереження, яких з початку сьомої каденції було проведено 4 засідання, де розглянуто 114 питання.

Загалом постійні комісії міської  ради працюють злагоджено  і професійно, про що свідчить оперативність у прийнятті рішень міською радою. Дуже часто питання, які виносяться на розгляд сесії, проходять вивчення та детальний аналіз кількома комісіями.

 

2.3 Робота зі зверненнями громадян, депутатськими зверненнями та запитами

Станом на 01.01.2018 року  до виконавчого комітету міської ради надійшло 1158  заяв (в тому числі усних), скарг та пропозицій.

Аналіз звернень, що надійшли до виконавчого комітету міської ради у

2017 році відзначено на діаграмі:

 • 283 звернень з питань землекористування
 • 144 звернень з питань житлово-комунального господарства
 • 293 звернень питання архітектури та містобудування
 • 25 звернень з житлових питань
 • 301 звернень з питань соціального захисту
 • 38 звернень з питань екології
 • 74 звернень з інших питань

У  порівнянні з минулими роками маємо наступну тенденцію:

Як видно з діаграми на даний час спостерігається значне зменшення кількості звернень громадян у порівнянні з минулим роком.

На усному прийомі в міського голови в 2017 році побувало 70 осіб, які у своїх зверненнях порушили в основному питання соціального захисту та житлово-комунального господарства, стану доріг та вуличного освітлення.  У порівнянні з минулими роками  маємо наступну тенденцію:

У розрізі питань спостерігається наступна картина:

    Як видно з порівняльної діаграми, спостерігається тенденція щодо зменшення кількості звернень громадян з питань землекористування. На високому рівні  залишається кількість звернень до міської ради з питань соціального захисту. Така кількість звернень зумовлена тим,  що починаючи з 2015 року міська рада надає матеріальну допомогу учасниками АТО, та у зв’язку з тим що в 2016 році припинено централізоване теплопостачання в м.Надвірна. Всі звернення міською радою розглядаються та надаються матеріальні допомоги в межах передбачених на цілі видатків міського бюджету та відповідно до Положення про надання адресної грошової допомоги громадянам міста, у яких виникли складні життєві ситуації.

Зменшилася у порівняні з минулим роком кількість звернень з питань будівництва та архітектури, питань комунального господарства, питань екології.

Також за звітний період на розгляд виконавчого комітету міської ради надійшло 37 звернень мешканців міста, адресованих Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України, Івано-Франківській обласній державній адміністрації, Івано-Франківській обласній раді, Надвірнянської районної ради та Надвірнянської районної державної адміністрацій (що на 5 звернень більше ніж у 2015 році).

У порівнянні з минулими роками маємо наступну тенденцію:

Як видно з діаграми кількість поступлених звернень залишилась на попередньому рівні в порівнянні з минулим роком.

З метою децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців, забезпечення її відкритості та прозорості, оперативності та своєчасності, раціональної мінімізації кількості документів та процедурних дій, оптимізацію витрат державних коштів з 26 квітня 2016 року при Надвірнянській міській раді функціонує відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

За 2017 рік відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зареєстровано:

– 1714 прав власності на нерухоме майно (земельні ділянки, квартири, житлові та нежитлові приміщення, домоволодіння тощо),  в тому числі 150 права власності на об’єкти нерухомого майна, які знаходяться в інших районах Івано-Франківської області; 

– 234 інших речових прав на нерухоме майно (договори оренди (суборенди), прав постійного користування, емфітевзис,  право оперативного управління тощо);

– 26 (припинення зобов’язань, накладених іпотекою);

– 55 (обтяження в т.ч. заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава).

         Сформовано 1650 реєстраційних та облікових справ та передано для довічного зберігання у архів центру надання адмінпослуг Надвірнянської РДА.

         Постійно проводиться консультування фізичних осіб, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування району та органів виконавчої влади з різних питань (оскільки працівники відділу мають вищу юридичну освіту).

За 2017 рік на засіданнях адміністративної комісії при виконавчому комітеті міської ради розглянуто 24 протоколи про адміністративні правопорушення. За наслідками розгляду адміністративних справ прийнято 19 рішень про накладення штрафів за адміністративні правопорушення, 5 рішень про накладення попереджень.

Всього за звітний період надійшло 29 справ, 5 протоколів про адміністративні правопорушення повернено без розгляду для належного оформлення.

За звітний період міської ради сьомого демократичного скликання до виконання прийнято 100 звернень та запитів депутатів різних рівнів, з них: 5 від народних депутатів України, 2 від депутатів Надвірнянської районної ради та 93 від депутатів Надвірнянської міської ради, в яких порушува­лися питання житлово-комунального господарства, про виділення коштів для підтримки ОСББ та проведення робіт капітального характеру та інше. Висока активність депутатів міської ради  свідчить про забезпечення ними відстоювання інтересів виборців та сприяння у вирішенні найбільш невідкладних проблем міста. За розглядом звернень депутатів міської ради прийнято 15 рішень міської ради про їх підтримку. Також прийнято 16 рішень про розгляд депутатських запитів.

 

3. ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

3.1 Міський бюджет, порівняльна характеристика

За 2017 рік до загального фонду бюджету міста надійшло 36 849 912 грн. податків, зборів та обов’язкових платежів при уточнених планових показниках в сумі  37 208 712 грн.,  а по спеціальному фонду надійшло 784 000 грн. при уточнених показниках доходів в сумі 417 100 грн. без урахування субвенцій.

Згідно рішення міської ради від 27.12.2016 № 443-12/2016 «Про міський бюджет на 2017 рік» установлено загальний обсяг доходів міського бюджету на 2017 рік в сумі 37 832 712,00 грн., обсяг доходів загального фонду міського бюджету визначити в сумі 36 264 712,00 грн., спеціального фонду бюджету 1 568 000,00 грн., в тому числі бюджету розвитку – 1 438 000,00 грн.

До доходів загального фонду бюджету міста за 2017 рік зараховуються наступні податки і збори:

 • акцизний податок;
 • податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки;
 • транспортний податок;
 • туристичний збір;
 • єдиний податок;
 • адміністративні штрафи;
 • земельний податок та орендна плата з фізичних та юридичних осіб;
 • оплата інших адміністративних послуг;
 • надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном що перебуває у комунальній власності;
 • державне мито та інші

Також слід відмітити, що станом на 01.01.2018 року маємо виконання  запланованих показників місцевого бюджету в загальному на 100,02%, з них у розрізі бюджетоутворюючих податків:

 • податок на майно в цілому перевиконано в сумі 364140 грн.
 • податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об’єктів нежитлової нерухомості перевиконано в сумі 27155 грн.
 • орендна плата з юридичних осіб перевиконано в сумі 478560 грн.
 • земельний податок з фізичних осіб перевиконано в сумі 32045 грн.
 • єдиний податок з фізичних осіб перевиконано в сумі 37860 грн.
 • оплата інших адміністративних послуг перевиконано 732460 грн.
 • адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень перевиконано в сумі 24950 грн.

По деяких видах доходів є недовиконання запланованих показників:

 • по акцизний податку недопоступило 1552478 грн. при запланованих 12000000 грн.
 • по земельному податку з юридичних осіб недопоступило 115462 грн. при запланованих 5670000 грн.
 • по транспортному податку з юридичних осіб недопоступило 25000 грн. при запланованих 50000 грн.
 • надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном що перебуває у комунальній власності недопоступило 291607 грн. при запланованих 600000 грн.

Доходи спеціального фонду місцевого бюджету за 2017 рік сформовані згідно  поступлення наступних податків і зборів:

кошти від продажу земельних ділянок;

екологічний податок;

кошти від пайової участі

інші субвенції

         Щодо виконання міського бюджету по  спеціальному фонду  слід відмітити збільшення надходжень від пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту в сумі 171785  грн., екологічного податку в сумі 34457.  Також маємо невиконання запланованих коштів від продажу землі в сумі 6756 грн.

Всі видатки місцевого бюджету здійснюються у відповідності до рішення міської ради від 27.12.2016 року № 443-12/2016 «Про міський бюджет на 2017 рік» та прийнятих рішень ради щодо спрямування коштів за рахунок залишків минулого року, перевиконання міського бюджету та внесення змін до плану соціально-економічного розвитку міста на 2017 рік.  У структурі видаткової частини питому вагу складають видатки на утримання житлово-комунального господарства міста, соціальний захист та соціальне забезпечення, фінансування програм, видатки на проведення робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг, фінансування робіт згідно плану соціально-економічного розвитку міста, утримання апарату управління  та інше.

3.2 Інвестиції та субвенції міського бюджету

Одним із напрямків діяльності міської ради є залучення різного роду інвестицій для соціально-економічного розвитку міста, зокрема співфінансування проектів, спрямованих на підтримку ОСББ, покращення матеріально-технічної бази освітніх закладів, об’єктів культурної та історичної спадщини, запровадження заходів екологічного спрямування.

Так, в 2017 році до бюджету міста надійшло 400000 грн. субвенцій з обласного та районного бюджетів на співфінансування обласних проектів «Дітям тепліше – батькам спокійніше» (капремонт системи теплопостачання в ДНЗ «Пролісок») та «Нове поле для футболу – нові здобутки юних футболістів» (заміна штучного покриття спортивного майданчика для гри в міні-футбол).

Для співфінансування міжнародних проектів в рамках Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнований на громаду» місто залучило 1701301 грн. субвенцій, зокрема 753000 на проведення комплексної термомодернізації будинку №5 по вул.Кн.Ольги (ОСББ «Княгиня Ольга»), заміна вікон на енергозберігаючі в освітніх закладах (ДНЗ «Вогник», Надвірнянські ЗОШ №2 та №3),  будинку №37 по вул.Мазепи (ОСББ «Мазепи, 37») та на розширення мережі відеонагляду в рамках компоненту «Розумні міста» – 240225 грн.

 У  обласному Управлінні екології та природніх ресурсів в 2017 році вдалось захистити 3 проекти екологічного спрямування:

 1. Реконструкція напірного каналізаційного колектора від головної каналізаційної насосної станції (ГКНС) до очисних споруд – загальна вартість всього проекту складає понад 5 млн.грн.
 2. Прокладення водогону по вул. 400 років Надвірної – загальна вартість робіт згідно проекту складає близько 1 млн. 188 тис. грн.
 3. Реконструкція водопроводу по вул.Федьковича-Прикарпатська – загальна вартість проекту складає орієнтовно 241 тис. грн.

Роботи по вищевказаних проектах розпочаті в 2017 році, продовжити які планують в 2018 році.

Також до міського бюджету надійшло субвенції в розмірі 166 тис. грн.:

 • на виплату матеріальної допомоги громадянам – 45 тис. грн.;
 • ремонт теплотрас – 100 тис. грн.;
 • підтримка і допомога церквам та релігійним організаціям – 21 тис. грн.

Варто зазначити, що Надвірнянською міською радою також надаються субвенції для підтримки учасників АТО та співфінансування проектів, спрямованих на розвиток інфраструктури міста.

27 грудня 2016 року на сесії Надвірнянської міської ради при прийняті міського бюджету, затверджено перелік заходів, спрямованих на підтримку учасників АТО. Зокрема, з міського бюджету надано субвенцію районному бюджету на відшкодування батьківської плати за відвідування дитячих навчальних закладів м.Надвірна дітьми із сімей учасників АТО в сумі 50000 грн.

Рішенням міської ради №807-20/2017 від 21.12.2017 року передбачено субвенцію районному бюджету в сумі 100000 грн. на “Будівництво каналізаційного колектора в м.Надвірна в районі вулиць Коперніка, Чайковського, Вишневої”.

Рішенням міської ради №704-18/2017 від 14.09.2017 року передбачено субвенцію районному бюджету в сумі 331000 грн. на співфінансування Програми розвитку малого та середнього підприємництва в Надвірнянському районі на 2017-2018 роки (придбання, встановлення,  налаштування  та обслуговування робочої станції з комплектом обладнання, встановленим спеціалізованим програмним забезпеченням  та комплексом засобів захисту інформації (ЦНАП)) – 291000грн.  та на покращення матеріально-технічної бази Надвірнянської ЗОШ №2 – 40000 грн.

 

4. СОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА УЧАСНИКІВ АТО

На сьогодні одним з найважливіших завдань залишається зміцнення обороноздатності нашої держави та допомога учасникам антитерористичної операції. Керівництво міської ради та депутатський корпус докладають усіх зусиль та залучають всі можливі ресурси для надання допомоги як учасникам АТО, які сьогодні захищають територіальну цілісність на сході України, так і демобілізованим воїнам АТО та членам їх сімей.

27 грудня 2016 року на сесії Надвірнянської міської ради при прийняті міського бюджету, затверджено перелік заходів, спрямованих на підтримку учасників АТО. Зокрема, з міського бюджету надано субвенцію районному бюджету на відшкодування батьківської плати за відвідування дитячих навчальних закладів м.Надвірна дітьми із сімей учасників АТО в сумі 50000 грн. Крім того, надано пільги з оплати вартості житлово-комунальних послуг  водовідведення і водопостачання сім’ям учасників АТО (на відшкодування пільг виділено 22041 грн.).

Щороку в бюджеті міста передбачено кошти на виплату матеріальної допомоги громадянам, у т. ч. учасникам АТО. У 2014-2015 роках Надвірнянська міська рада виділила 379120 грн. на виплату матеріальної допомоги учасникам АТО та їхнім сім’ям. Протягом 2016 року надано 211250 грн. матеріальної допомоги 65 учасникам антитерористичної операції.

Відповідно до Положення про надання адресної грошової допомоги громадянам  м.Надвірна протягом 2017 року виділено 118600 грн. на виплату допомоги 46 учасникам  антитерористичної операції.

З метою підтримки та надання допомоги учасникам АТО міською радою на основі законодавчих актів розроблено план заходів щодо надання земельних ділянок учасникам бойових дій та відповідний Реєстр заяв щодо виділення земельних ділянок учасників АТО. В минулому Надвірнянська міська рада виділила 21 земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлових будинків згідно реєстру та за кошти бюджету виготовила державні акти на право власності на землю для їх безоплатної передачі учасникам АТО. У новому генеральному плані врахований окремий масив по вулиці Комарова, Богуна, орієнтовно чотири гектари, де передбачено земельні ділянки для будівництва житлових будинків для учасників АТО. Землі надаватимуться лише по черзі відповідно до розробленого реєстру заяв учасників АТО.

На засіданні 11 сесії Надвірнянської міської ради прийнято рішення від 24.11.2016 року №402-11/2016 «Про надання дозволу на розроблення проекту детального планування території на вул.Володимира Великого в м.Надвірна» орієнтовною площею 1,5 га. Надвірнянська міська рада за власні кошти розробила проект детального планування, який буде затверджений рішенням сесії.

27 листопада 2017 року в Надвірнянській міській раді відбулися громадські слухання щодо обговорення проектів детальних планів територій земельних ділянок, зокрема проекту для будівництва та обслуговування індивідуальних гаражів для учасників АТО на вул.В.Великого в м.Надвірна.

Розрахункова кількість гаражів, передбачених проектом – 155. Згідно висновку громадських слухань, вирішено винести даний проект на розгляд депутатської комісії з питань архітектури, містобудування, благоустрою та зовнішньої реклами, а також сесії міської ради. Після затвердження проекту детального плану території буде здійснено передачу вищевказаних земельних ділянок для будівництва та обслуговування гаражів у власність учасникам АТО.

 

5. ПИТАННЯ МІСТОБУДУВАННЯ ТА АРХІТЕКТУРИ

Відділ містобудування та архітектури, який є структурним підрозділом міської ради, забезпечує реалізацію державної політики у сфері містобудування та архітектури на території міста, проводить аналіз стану містобудування на території міста, організацію розроблення, проведення експертизи і забезпечення затвердження в установленому порядку генерального  плану міста та іншої містобудівної документації; координує  діяльність суб’єктів містобудування щодо комплексного розвитку територій, забудови міста, поліпшення його архітектурного вигляду, збереження традиційного характеру середовища і об’єктів архітектурної та містобудівної спадщини; забезпечує додержання законодавства у сфері містобудування та архітектури, державних стандартів, норм і правил, рішень міської ради, затвердженої містобудівної документації, здійснення контролю за їх реалізацією тощо.

Відповідно до порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. № 555 відділом містобудування та архітектури за 2017 рік проведено 10 громадських слухань, на яких обговорено Положення про порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Надвірні,  про порядок присвоєння та реєстрації адрес об’єктам нерухомості міста Надвірна, про порядок розміщення тимчасових споруд  для провадження підприємницької діяльності в м.Надвірна, а також розглянуто 25 проектів детальних планів території в м. Надвірна.

Детальний план території після затвердження є одним із основних документів, який регламентує розміщення житла, будівництво установ освіти, охорони здоров’я, підприємств обслуговування, відведення земельних ділянок, будівництво та благоустрій територій, прокладку інженерних мереж, трасування вулиць тощо.         

На виконання Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” на офіційному веб-сайті Надвірнянської міської ради опубліковано Реєстр видачі будівельних паспортів та Реєстр видачі містобудівних умов і обмежень, детальні плани територій, затверджені положення.

Відділ містобудування та архітектури, згідно покладених на нього завдань, здійснює організацію розроблення, проведення експертизи і забезпечення затвердження в установленому порядку генерального  плану міста.

Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Він розробляється та затверджується в інтересах територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Розроблення генерального плану міста Надвірна проведено Івано-Франківською філією державного науково-дослідного інституту «Діпромісто» відповідно до укладеного договору з Надвірнянською міською радою. Розроблена містобудівна документація генерального плану міста Надвірна пройшла процедуру громадських слухань територіальної громади міста Надвірна та в липні 2014 року розглянута і погоджена на засіданні Івано-Франківської обласної архітектурно-містобудівної ради управління містобудування та архітектури облдержадміністрації.

Для проведення експертизи містобудівної документації Генерального плану міста Надвірна Надвірнянською міською радою укладено договір з Державним підприємством «Спеціалізована державна експертна організація – Центральна служба Української державної будівельної експертизи». Оскільки для історичних населених міст, до яких відноситься і місто Надвірна, необхідний погоджений з Міністерством культури України історико-архітектурний опорний план, як складова частина містобудівної документації Генерального плану міста. Надвірнянської міською радою розроблений та 27.11.2014 року направлений у Міністерство культури на погодження науково-методичної ради департаменту охорони культурної спадщини історико-архітектурний опорний план міста Надвірна, та згідно наказу міністра культури В.Кириленка затверджений 25.12.2014 року.

 Розробником генплану ДП «Діпромісто» у вересні 2015 року завершена розробка містобудівної документації та працівниками міської ради передано генплан міста на погодження та проведення державної експертизи до державного підприємства «Укрдержбудекспертиза».

Після проведеної експертизи було виявлено ряд недоліків та невідповідностей у проекті. Доопрацьована та виправлена містобудівна документація надана на повторну експертизу, про що укладено договір між Надвірнянською міською радою та ДП «Спеціалізована державна експертна організація – Центральна служба Української державної будівельної експертизи».

При наявності всіх необхідних погоджень і державних експертиз, проведених відповідно до діючого законодавства, генеральний план міста буде затверджений на черговій сесії міської ради.

Варто зазначити, що в генплані міста передбачено масив житлової забудови для учасників антитерористичної операції на сході України.

 

6. ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ

6.1 Залучення міжнародних інвестицій

Останніми роками Надвірнянська міська рада є активним учасником в реалізації різноманітних грантових проектів, як в межах району, області та держави, так і міжнародних програмах. Завдяки таким проектам вдалось залучити мільйонні інвестиції в інфраструктуру  нашого міста.

В 2015 році місто Надвірна стало партнером проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду», про що було підписано угоду про співпрацю.  В нашій області тільки два міста стали партнерами даного проекту: Надвірна та Коломия по міському компоненту. Проект реалізовується в двох напрямках: з ОСББ для покращення умов проживання в житловому фонді міста та громадськими організаціями щодо розвитку об’єктів соціальної інфраструктури. Завдяки даному проекту  спільними зусиллями вдалось впровадити кращі практики місцевого розвитку, орієнтованого на громаду, успішно реалізувавши 15 проектів, спрямованих на впровадження енергоефективних заходів,  покращення умов проживання та перебування в освітніх закладах (садочках та школах) і в багатоквартирних будинках, де створені ОСББ, а це: заміна вікон на енергозберігаючі, комплексна термомодернізація будинків, заміна покрівлі дахів, капремонт внутрібудинкових мереж тощо.

Загальна вартість проектів становить 5854954 грн. В рамках міжнародного проекту місту вдалось залучити 3832715 грн. інвестицій. Частка співфінансування міською радою становить 1741901 грн., а громадських організацій та ОСББ – 280338 грн.

В число учасників проекту потрапили 9 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та 4 заклади освіти. Ще один проект в рамках програми «Smart City» («Розумні міста»).

В 217 році в м.Надвірна було реалізовано 6 мікропроектних пропозицій, а також завершено роботи в рамках реалізації ще 2 проектів. Одним з учасників даного проекту стало новостворене ОСББ «Княгиня Ольга» (Княгині Ольги, 5). З метою створення належних умов проживання учасники ОСББ визначили ряд пріоритетних завдань капітального характеру, які необхідно виконати в даному будинку. У зв’язку з високою вартістю робіт, силами виключно учасників ОСББ виконання робіт було не під силу і тільки в співфінансуванні з міською радою та Проектом МРГ стало можливим здійснити заплановані роботи.

Враховуючи це, за повної підтримки та допомоги ресурсного центру громад Надвірнянської міської ради, ОСББ «Княгиня Ольга» подало заявку на участь у міжнародному проекті та було відібране в рамках компоненту з розвитку міст Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», спрямованого на комплексну термомодернізацію будівель.

Проектом передбачено проведення комплексної тепломодернізації будинку №5 по вул.Княгині Ольги. Загальна вартість проекту склала 1077711 грн. Співфінансування проекту становить ЄС/ПРООН – 63% (678 000), Надвірнянська міська рада – 32% (345794 грн.) та ОСББ – 5% (53917 грн.).

Після проведення ОСББ засідання конкурсного комітету  підрядною організацією визначено ТзОВ “Карпатінвестбуд”, якою в рамках проекту було проведено утеплення фасаду (у т.ч. балконів), відкосів та замінено 8 вікон в місцях загального користування. Внаслідок економії коштів в сумі понад 43 тис. грн. підрядною організацією здійснено додаткові роботи, а саме: влаштовано підвісні жолоби  та віконні зливи, що дозволить захистити фасад будівлі від потрапляння зайвої вологи та руйнування.

Завдяки реалізації даного проекту створено більш комфортні умови проживання, поліпшено зовнішній вигляд будинку та покращено енергоефективність будинку, а саме передбачається зниження плати за комунальні послуги та зменшення використання енергоресурсів до 35%.

В рамках ІІІ завершальної фази міжнародного проекту 2017 року було оголошено додатковий конкурс на реалізацію мікропроектних пропозицій. За підтримки та допомоги ресурсного центру громад Надвірнянської міської ради на конкурс ОСББ та громадські організації м.Надвірна подали 6 заявок на участь у проекті, 5 з яких були відібрані і успішно реалізовані  у трьох напрямках: підтримка об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, покращення умов перебування в соціальних закладах (освітніх закладах) та розширення мережі відеонагляду  в рамках програми «Smart city» («Розумне місто»).

 1. ГО «СОРОС»: енергозберігаючі заходи в ДНЗ “Вогник” м.Надвірна.

В рамках обласного проекту “Створення умов для розкриття творчих здібностей і талантів дітей – найкращі інвестиції в майбутнє нації ” у 2013 році (3 обласний конкурс) за спільного фінансування Надвірнянської міської ради та Івано-Франківської обласної ради в ДНЗ «Вогник» проведено заміну 50 вікон.

 Для того, щоб провести заміну решти вікон, ГО «СОРОС» в рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» розробила та подала мікропроектну пропозицію (МПП) щодо запровадження енергозберігаючих заходів в садочку, а саме проведення заміни 51 вікна на енергозберігаючі склопакети у всіх приміщеннях, які використовуються для роботи з дошкільнятами. Загальна вартість проекту складає 191927 грн., з них 182331 грн. – кошти ЄС та 9596 грн. – кошти громадської організації, які були зібрані силами батьків дошкільнят.

Завдяки реалізації даного проекту забезпечено комфортні умови перебування в дитячому садочку дітей та працівників навчального закладу, підвищено рівень енергозбереження в дитячій дошкільній установі, зменшено видатки на енергетичні ресурси та покращено естетичний вигляд дитячого садка “Вогник”.

 1. ГО «Доброчинність в Надвірнянській ЗОШ №2»: капітальний ремонт санвузлів в Надвірнянській загальноосвітній школі №2 . В 2015 році проведено заміну 96 вікон на енергозберігаючі в результаті впровадження проекту ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток орієнтований на громаду-ІІІ” за спільного фінансування міської ради, громадської організації та Європейського Союзу. Якщо  приміщення школи щорічно ремонтуються, то санвузли знаходились в неналежному стані через недостатнє фінансування. Тому ГО «Доброчинність в Надвірнянській ЗОШ №2» за допомоги ресурсного центру громад при міській раді, в рамках підписаної Угоди про співпрацю Надвірнянської міської ради та Програмою розвитку ЄС/ПРООН вирішила подати на конкурс проекту МПП щодо капітального ремонту санвузлів.

Після проведення засідання тендерного комітету громадська організація на конкурсних засадах визначила виконавцем робіт ТзОВ «Будальянс-МВ». Підрядна організація після підписання договору підряду приступила до виконання робіт по реалізації проекту.

Проектом передбачено проведення заміни сантехніки, влаштування окремих кабінок в санвузлах, облицювання поверхонь стін та підлоги керамічною плиткою та заміну вхідних дверей до туалетів. Загальна вартість проекту згідно проектно-кошторисної документації складає 182961 грн., з яких 164665 грн. – кошти Європейського Союзу, а 18296 грн. – громадської організації «Доброчинність в Надвірнянській ЗОШ №2».

Реалізація вищевказаного проекту значно  покращила санітарно-гігієнічний стан школи, забезпечила комфортні і належні умови перебування школярів у навчальному закладі.

 1. ГО «Молодіжний Європейський клуб «Соняшник»: енергозберігаючі заходи в Надвірнянській ЗОШ І-ІІІ ст. №3. З метою покращення умов перебування в школі громадська  організація «Молодіжний Європейський клуб «Соняшник» підготувала проект «Енергозберігаючі заходи в Надвірнянській ЗОШ І-ІІІ ст. №3». В рамках реалізації проекту було здійснено заміну 36 вікон та додатково за кошти батьків 4 вікон на 2-х поверхах школи, зокрема в приміщеннях санвузлів, коридорів, майстерні, їдальні, лабораторії та підсобних приміщеннях.

Вартість проекту складає 187208 грн., з яких 177770 грн. –  кошти ЄС та 9438 грн. – кошти громадської організації, які допомогли зібрати батьки дітей, які навчаються в школі.

Завдяки реалізації проекту забезпечено комфортні умови перебування в школі дітей та працівників, підвищено рівень енергозбереження в навчальному закладі, зменшено видатки на енергетичні ресурси та покращено естетичний вигляд Надвірнянської ЗОШ №3.

 1. ОСББ «Мазепи, 37»: енергозберігаючі заходи в багатоквартирному будинку №37 на вул.Мазепи м.Надвірна.

 За сприяння ресурсного центру громад Надвірнянської міської ради ОСББ (голова Олег Ружило) подали заявку на участь у проекті ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», в результаті чого вони стали одними із 5 переможців міжнародного проекту та за спільного фінансування Європейського Союзу і ОСББ успішно реалізували проект, яким передбачено  проведення заміни вікон та вхідних дверей на енергозберігаючі в місцях загального користування, а саме заміна 40 вікон, 4-х вхідних та 2 внутрітамбурних дверей на металопластикові енергозберігаючі,  встановлення 3 дверей на горище  та 3 дверей до машинного ліфтового відділення.

Вартість проекту складає 192959 грн., з яких 183310 грн. – кошти ЄС та 9649 грн. – кошти ОСББ.

Завдяки реалізації проекту підвищено рівень енергозбереження, зменшено видатки на енергетичні ресурси та покращено естетичний вигляд будинку.

В рамках програми «Smart City» («Розумне місто») за підтримки Спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Надвірнянська міська рада спільно з громадською організацією «Надвірнянський туристично-інформаційний центр» розробила і стала переможцем проекту  “Надвірна – безпечне місто: встановлення системи відеоспостереження в громадських місцях міста”. Проектом передбачено  запровадження Автоматизованої інформаційної системи «Безпечне місто Надвірна», тобто встановлення в місті відеонагляду, а саме: на перехрестях, де спостерігається інтенсивних рух транспорту, в’їздах, виїздах міста, місцях загального користування та масового скупчення громадян, в міському парку, зоні відпочинку з метою моніторингу руху транспорту, оперативного реагування на факти незаконного нищення зелених насаджень, організації нелегальних сміттєзвалищ та інших порушень правил благоустрою міста, а також проведення контролю за дотриманням належного санітарного стану, збереженням комунального майна та елементів благоустрою.

17 жовтня 2016 року в Надвірнянській міській раді відбулось підписання грантової угоди щодо впровадження даного проекту. В рамках ІІІ завершальної фази міжнародного проекту 2017 року було надано кошти в сумі 300281 грн. (в т.ч. співфінансування з міського бюджету 60056 грн.) для розширення мережі відеонагляду.

Всього на території міста встановлено 60 відеокамер. Загальна вартість проекту становить  1120659 грн. Фінансування за рахунок коштів місцевого бюджету в розмірі 243184 грн. (22%), кошти Спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у розмірі  877475 грн. (78%).

2017 року також було завершено роботи по реалізації ще двох міжнародних проектів:

 1. ОСББ «Черемош – 8» – (Купчинського, 8). Проектом передбачено проведення капітального ремонту покрівлі даху та модернізації фасаду будинку шляхом утеплення.  Виконавець робіт – приватний підприємець ФОП Безкровний В.В. Співфінансування ОСББ «Черемош-8» – 47319 грн.; кошти Європейського Союзу – 261404 грн.; кошти, які виділила Надвірнянська міська рада склали 252591 грн. Загальна вартість робіт – 561314 грн.
 2. ОСББ «Злагода-10» – капітальний ремонт внутрібудинкових мереж водопостачання та водовідведення, системи енергопостачання, заміна вікон та вхідних дверей на енергозберігаючі в місцях загального користування в будинку №10 по вул.М.Черемшини. Виконавець робіт – ТзОВ “Елекстросервіс-1”.  Загальна вартість проекту становить 420941 грн. 50% вартості робіт фінансує Європейський Союз (210471 грн.), 45% – Надвірнянська міська рада (189423 грн.), та 5% – ОСББ (21047 грн.).

Варто зазначити, що 2017 року  Надвірну тричі відвідували делегації з представників громадських організацій та державних органів влади з Донецької та Луганської областей в рамках навчального візиту «Огляд кращих практик співпраці влади, бізнесу та органів місцевого самоврядування  в реалізації проектів розвитку громад Івано-Франківської області».

Мета візиту – представлення результатів проектів, спрямованих на місцевий розвиток; ознайомлення учасників візиту з новими підходами та технологіями залучення ресурсів та ноу-хау у плануванні та реалізації проектів розвитку громад й забезпечення сталості їх результатів; ознайомлення з прикладами успішної співпраці ОМС, бізнесу та місцевої влади у впровадженні таких проектів.

Під час зустрічі гостям було представлено результати реалізації МПП в рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

 

6.2 Участь в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування

Надвірнянська міська рада вже сьомий рік поспіль успішно бере участь в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. З 2011 року міська рада подала на розгляд обласної конкурсної комісії 83 проекти, спрямованих на покращення благоустрою міста, розвиток спортивної інфраструктури, підтримку освіти та соціального захисту населення, покращення умов проживання, проведення відпочинку та дозвілля мешканцями міста тощо, і 17 разів визнавалась переможцем проектів, на загальну суму понад 5375229 грн.

В 2017 році реалізовано 3 обласні проекти, 1 – в процесі впровадження. За результатами шостого обласного конкурсу проектів і програм розвитку місцевого самоврядування міська рада була визнана переможцем 4 проектів, один з яких має назву «Франковими стежками». Проектом передбачено облаштування території в міському парку поблизу погруддя І.Франку.

Роботи по реалізації проекту розпочались ще в 2016 році, проте через несприятливі погодні умови, їх змушені були призупинити. В минулому році, враховуючи належний температурний режим, продовжились роботи по впровадженню проекту «Франковими стежками», а саме: територію поблизу пам’ятника І.Франку облаштовано за допомогою бруківки у вигляді вишиванки, що разом з дерев’яною огорожею доповнює композицію комплексу біля погруддя І.Франку та передає автентичність та самобутність нашого краю. Площа оновленої території складає близько 560 м².

Вартість проекту становить 253991 грн., з яких міська рада профінансувала 133991 грн., обласна рада – 120000 грн.

На розгляд Ради VIІ обласного конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування міською радою  подано 20 проектів та 1 спільний проект з Надвірнянською районною радою та Пнівською сільською радою. В результаті Надвірнянська міська рада була визнана переможцем 3-х проектів. В 2017 році проведено реалізацію таких проектів:

 1. «Дітям тепліше – батькам спокійніше», яким передбачено заміну системи теплопостачання в Надвірянському дошкільному закладі «Пролісок». До 2017 року в навчальному закладі функціонувала стара мережа теплопостачання ще радянського взірця, яка вже фізично зносилась та морально застаріла.

Тому постало питання капітального ремонту системи опалення в садочку.  В 2015 році за кошти міського бюджету придбано газовий котел, а минулого року в рамках обласного проекту «Дітям тепліше – батькам спокійніше» міською радою проведено повну заміну старої системи теплопостачання з використанням сучасних технологій, матеріалів та обладнання.

Загальна вартість робіт склала 219839 грн., з яких 150000 грн. – фінансування обласного бюджету, а 69839 грн. – міського бюджету. Завдяки реалізації даного проекту створено комфортні умови перебування в дошкільному закладі педагогів та дошкільнят, покращено температурний режим, підвищено рівень енергозбереження  та зменшено видатки на енергетичні ресурси.

 1. «Нове поле для футболу – нові здобутки юних футболістів», яким передбачено заміну штучного покриття на спортивному майданчику, розміщеного на вул.Мазепи біля стадіону «Нафтовик».

Загальна сума проекту становить 583488 грн., в тому числі: кошти міського бюджету – 333488 грн.; районного бюджету – 100000 грн. та кошти обласного конкурсу проектів і програм розвитку місцевого самоврядування – 150000 грн.

Провівши тендер через електронну систему закупівель Prozorro, Надвірнянською міською радою було укладено договір з підрядною організацією на суму 510160   грн. За кошти в сумі понад 73000 грн. проведені додаткові роботи по благоустрою території спортивного майданчика, а саме: територію навколо майданчика облаштовано бруківкою. Крім того, силами міської ради, за підтримки промислових підприємств міста та комунальних служб відновлено огорожу навколо майданчика та встановлено додаткові лавочки.

Основна мета проекту є створення належних умов для організації дозвілля дітей та молоді, проведення  тренувань  вже  створених  спортивних команд, забезпечення  систематичних занять фізичною культурою і спортом жителів, покращення  спортивного рівня підготовки учнів шкіл, молоді району, заохочення до  здорового  способу  життя.

 1. Проект «Великі зміни малими кроками. Замок Куропатви XVI століття в селі Пнів» – спільний проект Надвірнянської міської ради з Пнівською сільською радою та Надвірнянською районною радою.

 Його мета – розвиток туристичної інфраструктури регіону, відновлення та збереження архітектурної пам’ятки національного значення, шляхом реставрації західної вежі Пнівського замку. Загальна сума проекту становить 908000  грн. В тому числі: кошти обласного конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування – 400000 грн.; Надвірнянська міська рада – 150000 грн.; Пнівська сільська рада – 100000 грн. та  кошти організацій-партнерів – 258000 грн. На даний час проект в процесі реалізації.

Варто зазначити, що Надвірнянська міська та Пнівська сільська ради у партнерстві з Туристичною асоціацією в Івано-Франківській області в 2017 році підготували та подали проект по створенню туристичного продукту на базі фортеці Пнів та надання міжнародної технічної допомоги Європейського Союзу (гранту) «Мери за економічне зростання» для проведення робіт по відновленню фортеці.

2017 року концепція обласного конкурсу змінилась, зокрема, напрямки написання проектів. Відповідно до цього, на розгляд Ради VIІІ обласного конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування міською радою  подано 5 проектів, які стосуються підвищення туристично-рекреаційного потенціалу міста на загальну суму 2271400 грн.

Надвірнянська міська рада визнана переможцем проекту «Круті доріжки до Городища і річки» по напрямку «Підвищення туристично-рекреаційного потенціалу міста».

В м.Надвірна сьогодні активно діє та розвивається велосипедний рух. Неодноразово в місті було організовано різноманітні велоакції та велопрощі, які користуються великою популярністю. Участь в них приймають велосипедисти не тільки з м.Надвірна та Надвірнянського району, а й з усієї України.  В 2015-2016 рр. двічі в місті Надвірна на трасі гори Городище відбулись велосипедні кроскантрійні змагання «Городище кантрі».

Метою проекту є сприяння розвитку туристичної галузі міста, зокрема популяризація серед населення велосипедного туризму, підвищення туристичного потенціалу міста, створення належних умов для організації відпочинку та дозвілля дітей та молоді, пропаганда здорового способу життя шляхом облаштування на горі Городище веломаршруту. Загальна вартість проекту згідно проектно-кошторисної документації складає 414200 грн., з яких 300000 грн. – співфінансування Обласного конкурсу, 114200 грн. – кошти Надвірнянської міської ради.

Даний проект міська рада планує реалізувати у 2018 році.

6.3 Громадський бюджет

2017 року Надвірнянська міська рада подала заявку на участь в конкурсі щодо відбору міст для надання підтримки у впровадженні Громадського бюджету у рамках проекту “Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ — ІІ), який реалізується Інститутом бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД). За результатами конкурсу з понад 200 заявок Надвірна ввійшла в тридцятку міст-переможців.

Бюджет участі – демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь в розподілі коштів місцевого бюджету через створення проектів для покращення міста та/або голосування за них. Кожен бажаючий житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, і після визнання за результатами голосування проекту переможцем, спостерігати за тим, як його реалізують в рамках бюджету. Громадський бюджет, як інструмент прямої демократії, вже працює в понад 70 містах України.

Надвірнянською міською радою було підписано Меморандум з Всеукраїнською громадською організацією «Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень» про співробітництво щодо залучення громадян безпосередньо до процесу прийняття рішень, зокрема, з розподілу бюджетних коштів на реалізацію пріоритетних проектів розвитку міста.

Згідно Меморандуму місту надана вся необхідна методологічна, технічна та організаційна допомога та підтримка. В рамках реалізації проекту міській раді було безкоштовно надано програмне забезпечення «Громадський проект».

30 червня на засіданні 17 сесії Надвірнянської міської ради  рішенням №672-17/2017 було затверджено Положення про громадський бюджет м.Надвірна

2017 року в рамках проекту в бюджеті міста передбачено 100000 грн. на реалізацію малих проектів (максимальна вартість проекту 49900 грн.). На громадський бюджет було подано 6 малих проектів в таких категоріях, як: «Енергозбереження», «Спорт», «Велоінфраструктура», «Навколишнє середовище» та «Інше».

Протягом 15 днів громадяни міста на сайті https://nadvirna.pb.org.ua. мали можливість переглянути та віддати голос за 2 будь-які проекти. Всього проголосували 122 мешканці нашого міста.

За результатами голосування переможцями стали 2 проекти категорії «Спорт», а саме: «Шаховий спорт – дозвілля та розвиток інтелекту» та «Настільний теніс доступний кожному». Дані проекти реалізувала міська рада за кошти міського бюджету.

Мета проектів – створення належних умов для занять спортом та фізичною культурою, організація відпочинку, проведення дозвілля та інтелектуального і спортивного розвитку мешканців міста різних вікових груп, покращення  спортивного рівня підготовки учнів шкіл, молоді.  В рамках проектів  в міському парку ім.І.Франка встановлено 2 вуличні шахові  столи, оснащені шаховою розміткою та 4 лавочки до них, а також 2 тенісні столи.

Термін експлуатації таких столів є досить великий, оскільки вони виготовлені із високоякісного бетону. Крім того, проведено частковий благоустрій територій, де встановлено вуличні меблі, а саме облаштовано бруківкою.

В процесі реалізації вищевказаних проектів, міською радою було розроблено всю необхідну проектно-кошторисну документацію. Враховуючи пропозиції авторів проектів, територію, де встановлено тенісні і шахові столи вирішено було облагородити за допомогою бруківки, що в результаті збільшило вартість проектів. За додаткові кошти міського бюджету, всі роботи згідно ПКД було виконано. Вартість проектів «Шаховий спорт – дозвілля та розвиток інтелекту» та «Настільний теніс доступний кожному» становить 57198 грн. та 76912 грн. відповідно.

В міському бюджеті на 2018 рік передбачено кошти в сумі 250000 грн. на впровадження ще 2 проектів в рамках Бюджету участі: великого (200000 грн.) та малого (50000 грн.).

 

7. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

7.1 Благоустрій та утримання міста

Благоустрій – це візитна картка кожного населеного пункту. Його основними показниками є стан вулично-дорожньої мережі, освітлення, озеленення та чистота,  впорядковані місця спільного користування. Останніми роками Надвірнянською міською радою спільно з комунальними службами розроблено комплекс заходів для покращення благоустрою міста, зокрема місць загального  користування: парку, зони відпочинку, площ, скверів, прибудинкових територій, дворів, дитячих майданчиків тощо. Основну діяльність по реалізації даних заходів здійснює КП «Надвірнакомунсервіс».

Вуличне освітлення – це одна з найважливіших складових благоустрою міста, і, перш за все, безпека мешканців у вечірній і нічний час. Тому міський голова, профільні заступники, міського голови та керівництво КП «Надвірнакомунсервіс» докладають усіх зусиль, щоб зайти в кожен куточок нашого міста і його освітити.

Пішохідний перехід між ДНЗ «Квітка Карпат» та будинком №2 по вул.Крушельницької

Щороку силами КП «Надвірнакомунсервіс» виконуються роботи по будівництву нових мереж вуличного освітлення, реконструкції, відновленню та модернізації існуючих ліній з використанням енергозберігаючих технологій.

Пішохідний перехід між вул.Руднєва та В.Великого

Незважаючи на те, що останній рік вартість електроенергії, яка використовується для зовнішнього освітлення, зросла фактично в 5 разів, а також постійно збільшується вартість матеріалів, комплектуючих та обладнання, в м. Надвірна і на далі продовжується розбудова мереж вуличного освітлення, адже комфорт і безпека мешканців міста – це першочергове завдання, яке ставить перед собою місцева влада.

Майдан Шевченка

Так, з початку 2017 року облаштовано зовнішнє освітлення на 4 вулицях та провулках, 3 прибудинкових територіях, 3 пішохідних доріжках та переходах і повністю завершені ще в минулих роках роботи по облаштуванню освітлення на 1-му озері в міській зоні відпочинку. Зокрема, 2017 року освітлені вул.Квіткова, провул.Мазепи (пішохідна доріжка біля алеї Героям Небесної Сотні до міського парку ім.І.Франка), майдан Шевченка (перехід між адмінбудівлями Надвірнянської РДА та районної рада і СБУ), пішохідні доріжки між ДНЗ «Квітка Карпат» та будинком  №2 по вул.Крушельницької, Руднєва-В.Великого, вул.Довбуша-Довженка,  вул.Я.Мудрого та прибудинкові території вул.Мазепи, 21-23;  Грушевського, 10 та Черемшини, 18.

Прибудинкова територія будинку №10 по вул.Грушевського

Силами комунального підприємства «Надвірнакомунсервіс» проведено облаштування мережі вуличного освітлення біля першого озера. Тут встановлено додатково 21 опору та 22 світильники. Протяжність мережі склала 750 м/п. Результатами проведення даних робіт є, перш за все, забезпечення безпеки мешканців міста у вечірній та нічний час та попередження виникнення правопорушень, покращення естетичного вигляду міської зони відпочинку. Керівництвом міської ради також дано доручення на розробку кошторисної документації щодо будівництва нових ліній зовнішнього освітлення 2-го озера в зоні відпочинку.

Зона відпочинку ім.Н.Яремчука

Всі вищевказані роботи здійснено відповідно Плану робіт по облаштуванню, реконструкції та відновленню мереж вуличного освітлення на 2017-2018 рр. Загальна протяжність мереж, встановлених 2017 року складає понад 2,3 км. Встановлено 68 додаткових металевих опор та близько сотні нових світильників.

Вулиця Я.Мудрого

Беззаперечно, озеленення є важливою складовою благоустрою та утримання території в належному стані. Комунальним підприємством регулярно проводяться роботи по впорядкуванні та догляду за квітниками, газонами та алеями в центральній частині міста, парках, скверах та зоні відпочинку, висаджуються додаткові зелені насадження.

Щороку справжньою окрасою нашого міста стають квіткові композиції (горщики з живими квітами), встановлені на огороджувальних конструкціях (турнікетах) доріг центральної частини міста, що надає Надвірній красивого та неповторного вигляду.  Для того, щоб вони кожен день милували око мешканців та гостей нашого міста, комунальними службами докладаються значні зусилля. Щодня десятки працівників комунальної служби клопіткою та важкою працею здійснюють полив та догляд за даними насадженнями. 

2017 року активно проводився комплексний благоустрій в міському парку ім.І.Франка. Працівники  ДП «Надвірнянське лісове господарство» спільно з комунальними службами міста встановили дерев’яну огорожу вздовж пішохідних доріжок.

                      

Посвячення нового кладовища

Існуюче кладовище міста, яке розміщене по вул.Я.Мудрого за більше, як 40 років експлуатації вичерпує свій ресурс. Тому за останні роки назріло питання про нагальне розширення існуючого кладовища. На сьогодні завдяки спільним зусиллям керівництва Надвірнянської міської ради та депутатського корпусу попередніх скликань вдалось виготовити всю необхідну документацію та провести комплекс робіт щодо розширення кладовища. Питання щодо відведення земельної ділянки для розширення кладовища вдалось вирішити за сприяння сільського голови, депутатського корпусу та громади с.Пнів.

21 вересня, у свято Різдва Пресвятої Богородиці, відбулось посвячення території нового розширеного цвинтаря. Всечесні отці також освятили відремонтовані адміністративно-побутові приміщення кладовища.

В 2008 і 2010 роках м.Надвірна сколихнуло стихійне лихо: через повені та внаслідок виходу з берегів води в потічках, які протікають через місто, велика частина території була затоплена, що завдало значних збитків жителям Надвірної. Повені призвели до значних руйнацій дорожнього покриття вулиць міста, а також пішохідного переходу (містка через річку Стримба) в міському парку. Щодня його використовують сотні мешканців Надвірної, адже він з’єднує центральну частину міста з мікрорайоном Ломоносова. Комунальними службами неодноразово проводився поточний ремонт даного об’єкта, проте внаслідок інтенсивної експлуатації та під впливом різних погодних умов покриття містка частково зруйнувалось.

З метою попередження нещасних випадків КП «Надвірнакомунсервіс» було проведено демонтаж старого дерев’яного та встановлення нового металевого покриття, а також було відновлено, підсилено та пофарбовано металевий каркас містка. Завдяки проведення всіх вищевказаних робіт значно збільшиться термін експлуатації містка, і мешканці нашого міста зможуть і надалі безпечно використовувати даний пішохідний перехід.

З метою створення сприятливих  та безпечних умов для громади міста Надвірна під час перебування на зупинці та очікування міського транспорту, покращення естетичного вигляду та інфраструктури міста, за кошти міського бюджету в грудні 2017 року в центральній частині Надвірної по вул.Мазепи було встановлено сучасну автобусну зупинку.

Також спільними зусиллями Надвірнянської міської ради  з приватними підприємцями, торгівельні заклади, яких розміщені біля зупинки, було проведено комплексний благоустрій, зокрема територію облаштовано бруківкою, встановлено вуличне освітлення та сміттєві урни.  

За доброю традицією щороку напередодні релігійних та державних свят в місті комунальні служби спільними зусиллями з підприємствами організаціями, установами, приватними підприємцями та мешканцями міста  наводять порядок, чистоту та належний санітарний стан на вулицях, в парках, скверах, відпочинкових зонах, власних домоволодіннях, адміністративних, господарських приміщеннях, багатоповерхових будинках житлового фонду міста та прилеглих до них територіях, пам’ятниках, могилах, кладовищах та місцях спільних поховань.

Надвірнянською міською радою проводяться різноманітні екологічні акції по прибиранню території нашого міста. За останні роки в м.Надвірна сформувалась активна громадськість, яка дбає про чистоту в нашому місті і постійно приймає участь в таких заходах. В рамках підготовки міста Надвірна до Великодніх свят міською радою була проведена загальноміська толока, яка була одна із найчисельніших. Не залишились осторонь та долучились до акції працівники державних установ, колективи підприємств міста, представники громадських організацій та небайдужі мешканці міста, а саме: вихованці НСОУ Пласт станиці Надвірна, працівники дитячих навчальних закладів м.Надвірна («Квітка Карпат», «Вогник», «Сніжинка», «Світлячок», «Пролісок», «Берізка»), Надвірнянського районного центру зайнятості, Надвірнянське  відділення ПАТ “Івано-Франківськгаз”,  КП «Надвірнянський житловик», КП «Надвірнаводоканал», депутатський корпус, виконавчий комітет, апарат Надвірнянської міської ради та небайдужі мешканці міста. Найстаршим учасником акції став 73-літній пан Михайло Григораш, а наймолодшими – дітки з сім’ї Яремчуків.

Варто відзначити, що сміття з кожним роком стає все менше. Це заслуга, в першу чергу, комунальних служб, які цілодобово докладають всіх зусиль, щоб проживання в нашому місті було комфортним та затишним, а також небайдужих мешканців нашого міста, які своїм обов’язком вважають підтримку чистоти в нашому місті.

Міською радою спільно із молодіжними громадськими організаціями та студентством міста проведено екологічну акцію «ЕкоГородище». Мета заходу – формування у населення міста та району культури дбайливого ставлення до довкілля, правильного поводження з відходами, об’єднання громади для очищення від сміття місць відпочинку.

У рамках акції студенти коледжу та громадські активісти прибрали від сміття прибережну смугу річки Бистриця Надвірнянська, гору Городище.

 

Висловлюю особливу подяку усім учасникам акцій за проявлену небайдужість та виявлену свідому громадську позицію.

7.2 Водно-каналізаційне господарство

Одним із першочергових завдань в роботі Надвірнянської міської ради є забезпечення якісного водопостачання і водовідведення для населення міста. Для належного функціонування системи водопостачання чималих зусиль прикладають керівництво міста та КП «Надвірнаводоканал». Силами комунального підприємства регулярно проводяться профілактичні та ремонтні роботи поточного та капітального характеру для забезпечення якісним і безперервним постачанням питною водою для мешканців нашого міста. Вже вкотре варто зазначити, що якість води в м.Надвірна є однією з найкращих в Україні, знезараження відбувається із застосуванням гіпохлориду натрію та ультрафіолетового опромінення (на відміну від інших міст, де використовують рідкий хлор). Щогодини проводяться всі необхідні аналізи води у лабораторіях КП «Надвірнаводоканал». Якість питної води знаходиться на постійному контролі як на підприємстві, так і в Надвірнянському управлінні служби санепідемстанції.

Щороку Планом соціально-економічного розвитку м.Надвірна передбачено перелік робіт для покращення надання цих послуг. Зокрема, 2017 року було здійснено такі роботи, що стосуються водно-каналізаційного господарства:

 1. Капітальний ремонт водопроводів по вул.К.Левицького та Д.Галицького – замінено старі стальні труби на сучасні поліетиленові діаметром 50 мм, проведено реконструкцію 6 колодязів та встановлено 1 новий. Загальна протяжність водопроводу складає орієнтовно 500 м/п. Проведені роботи дали можливість покращити тиск води, мінімізувати втрати, унеможливити виникнення аварійних ситуацій та забезпечити постачання якісною питною водою багатоповерхові будинки мікрорайону Ломоносова такі, як: К.Левицького, 3; Д.Галицького, 2, 3 та ДНЗ «Вогник». Вартість робіт становить – 79808 грн.

2. Капітальний ремонт водопроводу по вул.Петрушевича – загальна протяжність водогону складає 175 м. Проведені роботи дають можливість збалансувати тиск води, мінімізувати втрати та забезпечити якісною питною водою будинки по вул.Петрушевича та Надвірнянську ЗОШ №1. Вартість робіт становить – 52039 грн.

3. Капітальний ремонт водопроводу від вул.Мазепи до Надвірнянської ЗОШ №2, ДНЗ «Сніжинка», спортивної школи та стадіону «Нафтовик» – проведення даних робіт дозволило зменшити втрати води на 3,1 %, унеможливило виникнення аварійних ситуацій та забезпечило якісною питною водою вищевказані навчальні та спортивні заклади. Загальна протяжність водопроводу складає 320 м/п. Вартість робіт – 43275 грн.

4. Капітальний ремонт водопроводу по вул.Котляревського – реконструкція водогону здійснювалась методом санації з використанням сучасних поліетиленових труб діаметром 50 мм. Загальна протяжність трубопроводу складає орієнтовно 560 м/п. Проведення даних робіт покращило тиск води, мінімізувало втрати, унеможливило виникнення аварійних ситуацій та забезпечило якісною питною водою  мешканців вул.Котляревського, Л.Українки, Княгині Ольги, Лепкого, а також ДНЗ «Квітка Карпат». Вартість робіт складає 114461 грн.

5. Ремонт та підключення водопостачання та водовідведення Станції юних техніків – встановлено 3 колодязі та прокладено нові мережі протяжністю 57 м/п поліетиленовими трубами діаметром 25 мм (водопостачання) та 54 м/п поліетиленовими трубами діаметром 110 мм (водовідведення). Вартість робіт складає 24776 грн. Із проведенням даних робіт суттєво покращились умови перебування в Станції юних техніків вихованців та працівників, так як заклад забезпечено цілодобовим постачання якісної питної води та поліпшилась екологічна ситуація в прилеглому районі.

6. Капітальний ремонт внутрішньобудинкових мереж водопостачання багатоповерхових будинків житлового фонду міста – силами КП «Надвірнаводокнал» здійснено вищевказані роботи в 8 будинках житлового фонду міста, а саме: №11, 14 по вул.Грушевського; №4, 6 по вул.М.Черемшини; №23 по вул.Мазепи; №4 по вул.Котляревського; №6 по вул.Руднєва та №1 по вул.Коперніка.

Замінено старі фізично зношені стальні труби на поліетиленові, які не піддаються корозії і є достатньо міцними. На кожному стояку встановлено кран, що дасть можливість при потребі перекривати постачання води окремого стояка, при цьому не зупиняючи подачу води в цілому будинку. Виконання даних робіт дозволяє покращити тиск води, мінімізувати втрати та унеможливити виникнення аварійних ситуацій. Вартість робіт становить – 113236 грн.

7. Капітальний ремонт лінії електропередач Замок 1, Замок 2; монтаж зовнішнього електропостачання підкачуючої насосної станції по вул.Шевченка. 5. Загальна вартість робіт склала 50228 грн.

За останні роки одним з пріоритетних напрямків роботи Надвірнянської міської ради та КП «Надвірнаводоканал» – це розширення мережі каналізування в місті, забезпечення населення якісними послугами з водовідведення та постійне покращення екологічної ситуації в місті. Щороку керівництво міста звертається до різних державних структур для залучення інших джерел фінансування (з обласного та державного бюджетів) для покращення екологічної ситуації в місті. В 2017 році міським головою спільно з депутатським корпусом та керівництвом КП «Надвірнаводоканал» подано в Міністерство та обласне Управління екології та природних ресурсів 12 екологічних запитів на загальну суму понад 22,5 млн. грн. Після ретельного розгляду даних запитів вдалось захистити та стати переможцями ряду проектів екологічного спрямування. Зокрема, за кошти  обласного Управління екології та природніх ресурсів в 2017 році розпочались роботи на 3-х об’єктах:

 1. Реконструкція напірного каналізаційного колектора від головної каналізаційної насосної станції (ГКНС) до очисних споруд. На сьогодні здійснено заміну старих чугунних і стальних труб діаметром 600 мм на поліетиленові діаметром 500 мм протяжністю 170 м/п. Гарантійний термін таких труб складає не менше 50 років. Згідно проекту потрібно провести ще заміну труб протяжністю близько 530 м/п. Загальна вартість всього проекту складає понад 5 млн.грн. Вищевказані роботи планують здійснити в 2018 році. Проведення даних робіт  забезпечить надійну роботу ГКНС щодо скиду каналізаційних стоків з усього міста на очисні споруди, значно покращить екологічну ситуацію в місті та унеможливить в майбутньому забруднення ґрунтових вод.

2. Прокладення водогону по вул. 400 років Надвірної. Загальна вартість робіт згідно проекту складає близько 1 млн. 188 тис. грн. На сьогодні прокладено водопровід протяжністю близько 200 м/п, поліетиленовими трубами діаметром 110 мм.  Завершити всі роботи згідно проекту планують у 2018 році. Виконання даних робіт забезпечить якісним цілодобовим постачанням питною водою понад 100 приватних домоволодінь по вул.400 років Надвірної.

 1. Реконструкція водопроводу по вул.Федьковича-Прикарпатська – реконструкція водогону здійснюється методом санації з використанням сучасних поліетиленових труб діаметром 50 мм. Загальна протяжність трубопроводу складає орієнтовно 420 м/п. Загальна вартість проекту становить орієнтовно 241 тис. грн. Роботи планують завершити в 2018 році. Проведення даних робіт покращить тиск води, мінімізує втрати, унеможливить виникнення аварійних ситуацій та забезпечить якісною питною водою  мешканців вищевказаного житлового масиву.

 

7.3 Розвиток дорожньої інфраструктури

Стан об’єктів дорожньої інфраструктури є одним з найважливіших соціально-економічних показників розвитку міста. 2017 рік, як і минулий рік, з впевненістю можна назвати роком покращення та розвитку дорожньої інфраструктури, оскільки в місті за цей час вдалось зробити чи не найбільший об’єм робіт в цьому напрямку. Як і в минулі роки, капітальний та поточний ремонт проводиться як за допомогою асфальтування, так і мощення бруківкою вулиць комунальної форми власності, прибудинкових територій, тротуарів та пішохідних доріжок.

Прибудинкова територія будинку №31 по вул.Мазепи

Тільки за останні кілька років розпочався активний процес відновлення прибудинкових територій і, як правило, з використанням сучасного будівельного матеріалу – бруківки, оскільки її гарантійний термін при чіткому догляді та належній експлуатації є набагато більший, ніж у асфальтного покриття. Бруківка є більш стійкішою до зміни погодних умов, надає кращого естетичного вигляду і при проведенні ремонту мереж легко піддається демонтажу  та повторному використанню.

Прибудинкова територія будинку №10 по вул.Визволення

Щоб охопити якомога більше об’єктів, облаштування бруківкою як прибудинкових територій,  так і вулиць, продовжують здійснювати поетапно, в зв’язку з великими об’ємами робіт та обмеженим фінансуванням. Головна мета – зайти в кожен двір чи кожну вулицю і створити належні умови проживання для мешканців міста.

Прибудинкова територія будинку №10 по вул.І.Франка

Після детального обстеження в Плані соціально-економічного розвитку м.Надвірна на 2017 рік було визначено перелік найбільш зруйнованих вулиць, тротуарів та прибудинкових територій, які потребують нагального відновлення. В основному, роботи продовжувались на тих об’єктах, де вони були розпочаті ще в минулих роках. При виборі прибудинкових територій значну увагу звертали також на відсутність в будинку заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг.

У 2017 році бруківкою вдалось облаштувати 10 прибудинкових територій не тільки центральної частини міста, а й мікрорайонів, а саме: Мазепи, 31; Франка, 10; Руднєва, 22-23; Ю.Солдак, 2; Грушевського,14-Руднєва, 15; Визволення, 10; В.Великого, 2; Княгині Ольги, 7; Кобринської, 9 та 13. Загальна площа відновлених територій склала орієнтовно 4260 м² вартістю 2146718 грн.

           Прибудинкова територія будинку №7 по вул.Княгині Ольги

Прибудинкова територія будинків №22-23 по вул.Руднєва

У 2017 році крім відновлення прибудинкових територій в місті активно проводився капітальний ремонт вулиць комунальної форми власності. Так, за минулий рік за кошти міського бюджету облаштовано бруківкою 7 вулиць на загальну суму 2053419 грн., а саме: Б.Лепкого, Купчинського, Комарова, Шептицького, Є.Петрушевича, М.Підгірянки та 100 річчя Нафтовиків. Загальна площа відновлених територій цих вулиць складає орієнтовно 4130 м².

Вулиця М.Підгірянки

 Вулиця Комарова

Особливу увагу приділяли тим об’єктам, де роботи були розпочаті ще в минулих роках. В першу чергу ремонтні роботи також проводили на тих ділянках, дорожнє покриття яких зазнало великий відсоток руйнацій і  де були вже прокладені мережі водопостачання та водовідведення, адже роботи по будівництву водогонів та каналізаційних колекторів потребують виконання земляних робіт і як наслідок руйнування дорожнього полотна.

Вулиця Лепкого

 Вулиця 100 річчя Нафтовиків

Якщо повернутись до історії нашого міста, ще за давніх часів покриття всіх вулиць центральної частини було вимощене бруківкою (брущаткою), що добре зберігається навіть за більш як сто років. На сьогодні завдання є не тільки провести ремонт, а й відновити історичний вигляд вулиць центральної частини міста. Протягом останніх 3-х років бруківкою вимощено одні з найстаріших вулиць нашого міста,  таких як: Лисенка, Федьковича, Визволення та м-н Шевченка.

В 2017 році було здійснено капітальний ремонт ще 2-х таких вулиць: вул.Шептицького (колишня назва Кілінського) та вул.Петрушевича (колишня назва Пекарська).

Вулиця Шептицького

Вулиця Є.Петрушевича

Крім мощення бруківкою, також здійснювалось відновлення доріг та вулиць міста шляхом асфальтування дорожнього полотна. В 2017 році було проведено капремонт 5 таких вулиць на загальну суму 1891192 грн., а саме: Я.Мудрого, Січових Стрільців, І.Франка, Шашкевича та Котляревського. Загальна площа відремонтованого дорожнього покриття склала понад 5700  м².

Вулиця Я.Мудрого

 

Ремонт вулиці Січових Стрільців                       

  Вулиця І.Франка

Ремонт вулиці Котляревського                         

Вулиця Шашкевича

Крім проведення капітального ремонту вулиць, облаштування прибудинкових територій, в 2017 році вдалось здійснити будівництво 3 тротуарів та пішохідних доріжок. Зокрема, проведено будівництво, а саме мощення бруківкою, пішохідної доріжки біля Надвірнянської ЗОШ №3, тротуарів по вул.Грушевського, 9 та на перехресті вулиць Княгині Ольги-Котляревського загальною площею понад 527 м². Вартість вищевказаних робіт склала 255092 грн.

Пішохідна доріжка біля Надвірнянської ЗОШ №3   

Тротуар по вул.Грушевського, 9

Варто зазначити, що оскільки на перехресті вул.Княгині Ольги-Котляревського відбувається інтенсивний рух транспорту, з метою забезпечення безпеки пішоходів при будівництві тротуару вирішено було встановити огороджувальні конструкції (турнікети).

Перехрестя вулиць Княгині Ольги-Котляревського

Варто зазначити, що останніми роками Надвірнянська міська рада залучає всі можливі ресурси та за спільного фінансування не тільки з міжнародними організаціями, державними структурами, громадськими організаціями, а й з  представниками малого та середнього бізнесу реалізувала ряд успішних проектів.

 Оскільки на сьогоднішній день навантаження на міський бюджет є і так досить великим, так як на проведення всіх необхідних робіт в місті потрібно чималі кошти, Надвірнянська міська рада налагоджує партнерські ділові відносини для спільного вирішення питань, направлених на покращення умов проживання в місті. Так, в м.Надвірна є ряд вулиць та міжбудинкових проїздів, які межують із закладами торгівлі чи іншими об’єктами підприємницької діяльності. До числа таких об’єктів відноситься і перехід на майдані Шевченка (від так званої «100-метрівки» до пам’ятника Т.Г.Шевченку). В зв’язку з важким економічним становищем, підприємці не мали можливості самотужки провести належний благоустрій вищевказаної території. Тому міський голова, провівши неодноразові наради безпосередньо на об’єкті, після обстеження його спеціалістами та будівельниками, разом з підприємцями прийняли рішення провести капітальний ремонт вищевказаної території спільними зусиллями.

Керівництво  міста та депутатський корпус завжди вітають такі партнерські відносини, ідуть на зустріч і готові підтримати та допомогти у впровадженні спільних проектів.

Майдан Шевченка

КП «Надвірнашляхбуд» здійснює утримання та поточний ремонт доріг комунальної форми власності шляхом проведення комплексу робіт, в результаті яких підтримується належний транспортно-експлуатаційний стан дороги. Це відповідальний і трудомісткий процес, який в більшості випадків вимагає наявності спеціалізованої дорожньої техніки.

На території міста Надвірна налічується 136 вулиць та 18 провулків комунальної форми власності, які перебувають на балансі міської ради. Асфальтування даних доріг проводилось у 80-90 рр. минулого століття і термін придатності вже давно закінчився. Тому, щоб уникнути повного руйнування дорожнього полотна та виникнення непроїзних ділянок, 2017 року було визначено ряд вулиць, де проводився частковий ремонт.

Зокрема на території нашого міста працювала спецтехніка, за допомогою якої було  відділено пошкоджені ділянки від дорожнього покриття шляхом фрезерування загальною площею близько 5,5 тис. м².

Вулиця І.Франка

Також 2017 року було проведено поточний ремонт струменевим методом (за допомогою спецтехніки «Шафер» та «Крокус») центральних вулиць міста.

Вулиця Чорновола

Загальна вартість робіт по утриманню та поточному ремонту доріг комунальної форми власності за 2017 рік складає 2251663 грн.

7.4 Житловий фонд

Функції з експлуатації та утримання житлового фонду міста, який перебуває в комунальній власності, у м.Надвірна здійснює КП «Надвірнянський житловик».  Згідно рішення міської ради від 09.02.2017 року №490-13/2017 “Про тарифи на обслуговування будинків та прибудинкових територій  для КП “Надвірнянський житловик” дане комунальне підприємство надає такі види послуг:

– прибирання прибудинкових територій (в т.ч. прибирання снігу), горищ та підвалів;

– вивезення твердих побутових відходів;

– обслуговування димовентиляційних каналів;

– технічне обслуговування ліфтів;

– технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання;

– освітлення місць загального користування;

– поточний ремонт місць загального користування.

Більшість багатоповерхових будинків житлового фонду міста введені в експлуатацію 60-70 роках минулого століття і потребують сьогодні проведення поточного або капітального ремонту конструктивних елементів будівлі, внутрібудинкових систем тощо. Тому щороку Планом соціально-економічного розвитку передбачено перелік робіт, спрямованих на належне утримання житлового фонду міста. У 2017 році силами даного підприємства проведені такі роботи:

 1. Капітальний ремонт та встановлення ринв і водостоків проведено на 6 житлових будинках М.Черемшини, 6; Руднєва, 21; Грушевського, 6; Котляревського, 6; Сірика, 27 та Ломоносова, 5. Загальна вартість проведених робіт складає 199994 грн.

 М.Черемшини, 6

Грушевського, 6

Котляревського, 6

 1. Останніми роками Надвірнянською міською радою успішно реалізовано ряд проектів, спрямованих на підвищення рівня  енергоефективності та енергозбереження. З метою зменшення видатків на енергетичні ресурси, забезпечення теплоізоляції під час опалювального сезону та покращення естетичного вигляду в будинках житлового фонду міста було проведено заміну вікон в місцях загального користування в 8 будинках, а саме: Руднєва, 16, 21, 22; Кобринської, 9, 12; Сірика, 27; М.Черемшини, 8 та Мазепи, 23 . Вартість робіт – 378451 грн.

Кобринської, 12

Руднєва, 22

 

Руднєва, 21

 1. Капітальний ремонт внутрішньобудинкових мереж електропостачання проведено в 7 будинках: Кобринської, 8, 9, 10, 11, 12, 13; Грушевського, 14. Вартість робіт – 303123 грн.
 2. Капітальний ремонт цоколів та відмостки здійснено в 6 житлових будинках: Федьковича, 3; К.Левицького, 3; Ломоносова, 4, 6, 12 та Д.Галицького, 1. Вартість робіт – 304907 грн.
 3. Капітальний ремонт та заміна електропроводки 4 будинків: М.Черемшини, 6, 8, 12, 16. Вартість робіт – 298900 грн.
 4. Капітальний ремонт та заміна щитових і щитків в 3 житлових будинках: Руднєва, 21; Шевченка, 78 і Д.Галицького, 1. Вартість робіт – 200703 грн.

 Силами КП «Надвірнянський житловик» також здійснюються роботи по благоустрою прибудинкових територій, зокрема, встановлення додаткових лавочок, елементів дитячих майданчиків тощо. Крім того, проводяться також роботи по поточному ремонту  під’їздів багатоповерхових будинків житлового фонду міста.

М.Черемшини, 4

Кобринської, 9

К.Левицького, 3

 

7.5 Підтримка об’єднань співвласників багатоквартирних будинків

На сьогодні переважна частина житлового фонду міста є комунальною власністю. Функції з експлуатації та утримання житла здійснює в м.Надвірна  КП «Надвірнянський житловик».  Варто віддати належне даному комунальному підприємству, силами якого щороку, регулярно проводяться роботи поточного та капітального характеру з метою утримання житлового фонду Надвірної в належному стані.

Останнім часом в м.Надвірна спостерігається активний процес створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Зокрема, в м.Надвірна за останні 2 роки створено 11 нових  ОСББ, серед них: ОСББ «Фанка-12» (Франка,12); ОСББ «Мазепи, 37» (Мазепи, 37); ОСББ «Черемош-8» (Купчинського, 8); ОСББ «Злагода-10» (М.Черемшини, 10); ОСББ «Княгиня Ольга» (Княгині Ольги, 5); ОСББ «Соборна» (Соборна, 1); ОСББ «Нафтовик-2016» (М.Черемшини, 18); ОСББ «Мазепи-27» (Мазепи, 27), ОСББ «Фанка 10» (Франка,10), ОСББ «Нова Оселя 17» (Сірика, 30) та ОСББ «Веселка-26» (Руднєва, 26). Всього на території нашого міста функціонує 32 ОСББ.

Динаміка кількості створених ОСББ в м.Надвірна

Варто зазначити, що Надвірнянська міська рада підтримує ініціативу жителів у створенні об’єднань співвласників. Розпорядженням міського голови №47 від 26.04.2016 року в міській раді створено ресурсний центр громад, головною метою якого є надання юридичної, технічної та адміністративної допомоги новоствореним ОСББ, їх консультування,  планування, координування, впровадження та моніторинг діяльності організацій громад та ОСББ для впровадження громадських ініціатив на території міста Надвірна. Крім того, міська рада не залишає напризволяще жодне ОСББ, а надалі підтримує їх фінансово. В міському бюджеті на 2017 рік було передбачено кошти в рамках програми підтримки новостворених ОСББ.

За ці кошти було здійснено такі роботи:

 1. ОСББ «Франка, 12» – з метою підтримки даного новоствореного ОСББ в 2016 році за кошти міського бюджету було проведено капітальний ремонт плоского даху будинку та розпочато повну заміну фальш даху. В зв’язку з погіршенням погодних умов роботи змушені були припинити, але в 2017 році їх продовжили. Вартість робіт складає 289666 грн.

В даному будинку було також проведено заміну вікон на сходових клітках усіх під’їздів та дверей в місцях загального користування. Вартість робіт – 271529 грн.

 1. ОСББ “Нафтовик-2016” – в будинку №18 по вул.М.Черемшини проведено роботи по заміні вікон та дверей в місцях загального користування. Замінено 40 вікон в усіх під’їздах та 10 дверей. Вартість робіт складає 147799 грн.

Крім того, силами КП «Надвірнакомунсервіс» частково облаштовано мережу зовнішнього освітлення прибудинкової території, а саме встановлено додатково 3 опори вуличного освітлення.

 1. ОСББ «Франка – 10» – проведено заміну вікон на енергозберігаючі в усіх під’їздах житлового будинку №10 по вул.І.Франка. Вартість робіт – 28696 грн.

Варто зазначити, що Надвірнянською міською радою було виділено кошти на підтримку ОСББ міста в рамках реалізації міжнародного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», детальна інформація про що наведена в попередніх розділах.

 

7.6 Міські перевезення

В 2015 році Надвірнянська міська рада провела відкритий  конкурс на визначення виконавців перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, згідно якого в місті Надвірна міські перевезення здійснюють 3 суб’єкти господарювання: СПД Кепещук В.Д. (маршрут Руднєва-Ломоносова, Руднєва-Лісокомбінат), СПД Шуніна Н.Д. (маршрут Торговиця-Центр) та ТзОВ «ЛМСІ» (маршрут Руднєва-Лісокомбінат, Руднєва-Ломоносова в режимі експрес).

Враховуючи те, що у 2018 році закінчуються договори про перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Надвірна та з метою доведення інформації до широкого кола суб’єктів господарської діяльності, які надають послуги з пасажирських перевезень, рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №65 від 18.08.2017 р. затверджено базові умови конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, який буде проводитися у 2018 році.

Вищевказане рішення розміщене на офіційному веб-сайті Надвірнянської міської ради від 13.09.2017 року. Оголошення про затвердження базових умов конкурсу також оприлюднене в обласній газеті «Галичина» від 21.09.2017.

Враховуючи звернення пасажирів щодо неналежного стану транспортних засобів, з метою створення комфортних умов для пасажирів, надання якісних послуг по перевезеннях на міських автобусних маршрутах, затверджено певні технічні вимоги до транспортних засобів, які здійснюватимуть перевезення. Зокрема, мінімальна кількість транспортних засобів на кожному маршруті 2 шт. (категорія М2, М3, клас 1, згідно Наказу Міністерства транспорту і зв’язку №285 від 12.04.2007р. місткістю від 22 пасажирських місць). Заборонено надання послуг з перевезення пасажирів з використанням автобусів переобладнаних  з транспортних засобів іншого призначення.

Позиція керівництва міської ради та депутатського корпусу щодо пільгового перевезення залишається незмінною. Перевізник зобов’язується на безкоштовне перевезення кожного рейсу 2 осіб пільгових категорій та дітей до 14 років без бюджетної компенсації, а також  перевезення студентів денної форми навчання у навчальний період з 01 вересня по 01 липня за пільговим тарифом. На маршрутах загального користування повинен бути забезпечений не менше як один транспортний засіб, пристосований для перевезення осіб з обмеженими можливостями.

Про дату проведення конкурсу буде додатково повідомлено на офіційному сайті Надвірнянської міської ради. За результатами конкурсу будуть укладені договори на перевезення пасажирів на міських маршрутах на 3 (три) роки.

 

8. ПІДТРИМКА СПОРТИВНИХ, КУЛЬТУРНИХ ТА МОЛОДІЖНИХ ПРОГРАМ ТА ІНІЦІАТИВ

8.1 Проведення культурних заходів

Одним з напрямків діяльності Надвірнянської міської ради є підтримка спортивних, культурних та молодіжних програм та проектів. 2017 року запроваджено ряд заходів, спрямованих на створення належних умов для підвищення ефективного розвитку фізкультури і спорту, збереження, розвиток  і відродження культурної спадщини тощо. Протягом звітного періоду виконавчим комітетом міськради на високому рівні забезпечено відзначення пам’ятних дат українського народу та державних свят.

Надвірна – місто, де є свої традиції, звичаї й обряди, і цю автентичність ми свято бережемо, бо це – культура великої прадавньої української нації. За організації, фінансової підтримки та сприяння Надвірнянської міської ради на теренах нашого міста проведено ряд культурно-мистецьких заходів.

У серпні 2017 року у 161-у річницю народження Великого Каменяра Івана Франка в міському парку м.Надвірна відбувся V обласний фестиваль чоловічих хорів та чоловічих вокальних ансамблів «Вознесись, Україно!», присвячений 26-й річниці Незалежності України і 75-й річниці створення Української Повстанської Армії.  Метою фестивалю є, насамперед, прославлення героїчної боротьби українських повстанців та всіх борців за волю України, які поклали на вівтар незалежності та свободи нашої держави своє життя, відродження та популяризація української патріотичної пісні на національно-визвольну, повстанську і державницьку тематику.

Щороку почергово Надвірна у серпні-вересні ставатиме центром обласних фестивалів – стрілецької, повстанської, патріотичної пісні ім. Софії Галечко та чоловічих хорів і чоловічих вокальних ансамблів «Вознесись, Україно!».


Вже за доброю традицією напередодні Дня народження нашої рідної Надвірної, в міському парку ім.І.Франка відзначають Дитячий день міста, організоване Надвірнянським районним центром дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді, за фінансової підтримки та сприяння Надвірнянської міської ради.  

На минулорічне свято завітали діти зі всього міста та району  різного віку, які цікаво та захоплююче провели свій час. Увазі всіх гостей була представлена виставка творчих робіт дітей-гуртківців. Керівники гуртків декоративно-прикладного мистецтва проводили всім охочим майстер-класи, а вихованці туристсько-краєзнавчих гуртків влаштували спортивні змагання та розваги.

Свої таланти представили вихованці вокальних та хореографічних гуртків центру дитячої творчості під час святкового концерту.

Вже доброю традицією в нашому місті є святкування Івана Купала – найколоритнішого та найцікавішого українського свята, в якому вдало переплелися народні і християнські традиції. Ті прадавні традиції дійшли до наших днів і перетворились на театралізовані дійства, які приносять позитивні емоції та дають можливість цікаво провести час.

З покоління в покоління,  з року в рік, прославляючи  народженого Ісуса в прадідівській коляді з особливим духовним піднесенням надвірнянці свято зберігають і передають християнські звичаї  та народні традиції. Саме тому в нашому місті протягом місяця з грудня по січень  дивував своїми незабутніми враженнями та багатогранністю культурно-мистецький проект «Файне Різдво у Надвірній», який перетворив Надвірну в центр духовного, культурного та мистецького новорічно-різдвяного дійства з особливим, притаманним нашому місту, колоритом. Мешканці та гості міста відзначали новорічно-різдвяні свята щирими колядками та добрими віншуваннями в неймовірній атмосфері, де справді відчувався дух Різдва.

Організатори фестивалю намагались відродити історію і традиції відзначення новорічно-різдвяних свят у нашому місті в поєднанні з особливістю їх святкувань, притаманних невеличким європейським містам. Силами Надвірнянської міської ради за підтримки небайдужих підприємців на головній площі міста встановлено дерев’яні будиночки для проведення новорічно-різдвяного ярмарку. Тут гостям фестивалю пропонували сувеніри, печиво, пряники, гарячі напої та різноманітну різдвяну атрибутику.

Відділом культури Надвірнянської РДА була підготовлена багата мистецька програма фестивалю, в якій прийняли участь понад 50 колективів та 900 артистів і майстрів сцени з усіх куточків Надвірнянщини.

 

Завдяки багатогранності, цікавій та насиченій програмі, фестиваль постійно збирав велику кількість гостей, які справді мали змогу відчути дух Різдва.

 «Коляда-Благословення» – під таким гаслом в лютому у Прокатедральному соборі Благовіщення Пресвятої Діви Марії, відбувся VІ фестиваль коляд «На Рождество», який став завершальним етапом святкування різдвяних свят у м.Надвірна. За сприяння міського голови Зіновія Андрійовича, фінансової підтримки Надвірнянської міської ради, організації депутата міської ради Наталії Байдак, даний фестиваль проходив на теренах нашого міста вже шостий рік поспіль.

Метою фестивалю є прославлення народження Спасителя, культурно-духовне відродження нашого краю, збереження та примноження духовного багатства української нації та відродження давніх автентичних колядок.

З метою забезпечення розвитку духовності українського суспільства, впровадження в суспільну свідомість загальнолюдських моральних цінностей, формування цілісної культурно-національної ідентичності, сесією Надвірнянської міської ради було затверджено Програму «Духовне життя» у місті Надвірна. В рамках Програми виділено кошти в сумі 201000 грн., спрямовані на надання всебічної допомоги в межах, дозволених законодавством України, церквам і релігійним організаціям у реалізації їхніх статутних завдань, сприяти церквам і релігійним організаціям у будівництві храмів та для проведення різних духовно-релігійних заходів.

Надвірнянська міська рада надала також фінансову підтримку в сумі 70000 грн. Соціальному центру благодійного фонду «Карітас – Надвірна» Коломийсько-Чернівецької Єпархії УГКЦ. У липні відбулось освячення оновленого приміщення даного благодійного фонду.

 

8.2 Проведення спортивних заходів та підтримка молодіжних програм

За останні роки в м.Надвірна значно покращилась інфраструктура спортивних та дитячих майданчиків та створюються належні умови для організації дозвілля дітей та молоді, забезпечення  систематичних занять фізичною культурою і спортом жителів, покращення  спортивного рівня підготовки учнів шкіл, молоді міста, заохочення до  здорового  способу  життя. В рамках обласних проектів відкрито скейтпарк,  встановлено багатофункціональний спортивний майданчик, баскетбольний майданчик, проведено заміну покриття спортивного майданчика для гри в міні-футбол; встановлено силові тренажери в зоні відпочинку та міському парку; облаштовано силовий майданчик для заняття воркаутом;  в рамках Бюджету участі в міському парку встановлено тенісні та шахові столи тощо.

27 грудня 2016 року на сесії Надвірнянської міської ради було затверджено Програму розвитку фізичної культури і спорту у м.Надвірна на 2017 рік.

В рамках виконання Програми, профінансовано заходи на загальну суму 382989 грн.: фінансова підтримка ФК «Бескид» (матеріальне забезпечення виїзних матчів футбольної команди  в чемпіонаті області), СДЮШОР «Нафтохімік Прикарпаття», федерації спортивного та бойового самбо, колективно-спортивного молодіжного  клубу «Едельвейс», СГО Метрофлекс-Надвірна, СК «Автомобіліст», СК «Карпати-Надвірна», організація та проведення Чемпіонату світу з футболу серед українських діаспорних команд, спартакіади Надвірнянської станиці Пласту, міських дитячих турнірів з міні-футболу та кубка міста по настільному тенісу серед школярів.

В червні 2017 року вперше на теренах нашого міста проходив VІ чемпіонат світу з футболу серед команд української діаспори, участь в якому взяли 8 команд з Молдови, Білорусі, Іспанії, Польщі, Румунії, Ізраїлю, Естонії, Латвії, а також збірної Австрії та Німеччини (українська Європа).  Учасниками змагань стала рекордна кількість команд, які під час всіх ігор відчували неабияку підтримку вболівальників, яких також збиралось на всі ігри рекордна кількість.

Для належного проведення цього чемпіонату було докладено максимум зусиль організаторів, які більше місяця інтенсивно та відповідально здійснювали підготовку до змагань.

Під патронатом міського голови Зіновія Андрійовича, за сприяння депутатського корпусу Надвірнянської міської ради, організації районної федерації міні-футболу (Віктор Татаренко) в місті регулярно відбуваються турніри з розіграшу кубків з міні-футболу серед дитячих команд Надвірнянського району. 2017 року відбулись такі турніри:

 • розіграш кубка «Надії»;
 • розіграш кубка «Перша висота»;
 • відкритий кубок м.Надвірна з міні-футболу серед дитячих команд;
 • традиційний розіграш кубка «Карпатські зорі» з міні-футболу пам’яті футболіста і дитячого тренера Володимира Перегінчука;
 • турнір з міні-футболу серед дитячих команд до Дня Незалежності України;
 • розіграш кубка «Карпатська осінь» серед дитячих команд, присвяченого Дню міста Надвірна;
 • розіграш кубка «Багряна осінь»;
 • розіграш кубка «Козацька слава», приуроченого Дню захисника України;
 • Кубок із міні-футболу, присвячений Дню Святого Миколая;
 • розіграш Кубка Діда Мороза;
 • Різдвяний кубок з міні-футболу.

Останніми роками в м.Надвірна активно діє та розвивається велосипедний рух, в якому беруть участь десятки активних надвірнянців, які надають перевагу не лише здоровому способу життя, але й екологічно чистому та безпечному виду транспорту. Чисельність прихильників велосипеду в місті помітно зростає з кожним роком.  Велосипедний рух в нашому місті підтримує також і міська влада. Зокрема, міський голова Зіновій Андрійович є постійним активним учасником різноманітних велопрощ, велосипедних акцій, основною метою яких є пропаганда здорового способу життя.

На початку велосезону 2017 відбулась чергова велосипедна проща до с.Погоня Тисменицького району, метою якої була молитва за добробут України, за життя та здоров’я наших бійців, які на передовій захищають територіальну цілісність і свободу нашої держави.

Як уже зазначалось в попередніх розділах, Надвірнянська міська рада в 2018 році планує облаштувати веломаршрут на горі Городище в рамках обласного проекту «Круті доріжки до Городища і річки».

Надвірна славиться своїми спортивними традиціями і за останні роки стала справжнім спортивним центром Прикарпаття. Двічі на теренах нашого міста проходив Міжнародний турнір з боксу серед жінок «Кубок Карпат», в якому участь приймали збірні команди жінок з України, Казахстану, Німеччини, Польщі, Індії та Азербайджану.

Втретє в м.Надвірна проводився  відкритий чемпіонат області з кікбоксингу ВТКА «Кубок Західного регіону», присвячений Дню міста Надвірна. Учасниками чемпіонату стали близько 70 спортсменів з Івано-Франківської,  Чернівецької областей, м.Калуш і звичайно господарі змагань з КСМК «Едельвейс» та СДЮСШОР профкому ПАТ  «Нафтохімік Прикарпаття».

Традиційно в кінці року в Надвірнянській  ЗОШ №1 відбувся чемпіонат з настільного тенісу серед загальноосвітніх навчальних закладів м.Надвірна. Даний турнір вже втретє проходив в нашому місті за  фінансування та підтримки Надвірнянської міської ради.

У цьогорічних змаганнях участь прийняли 4 загальноосвітні школи, школа-інтернат та фізико-математичний ліцей – всього 18 учасників.

Також 5 років поспіль проводиться інтелектуальна гра на кубок міського голови «Я люблю Україну» серед учнівської молоді. Метою організації  такої інтелектуальної гри є залучення до спілкування засобами гри інтелектуально – розвинутих підлітків; узагальнення знань учнівської молоді з краєзнавства, мовознавства, літературознавства;  розширення світогляду, виховання впевненості в собі, у власних силах, прагнення до самовдосконалення, вміння брати на себе відповідальність; виховувати інтерес та повагу   до культурних цінностей рідного краю.

Надвірнянська міська рада завжди радо підтримує різноманітні спортивні, а також інтелектуальні турніри серед молоді нашого міста, які дозволяють поглибити свої знання в різних галузях, розвинути командний дух та популяризує  клубну форму роботи з обдарованою учнівською молоддю.

Надвірнянською міською радою і надалі докладатимуться усі зусилля для підтримки проведення різноманітних спортивних заходів, створюватимуться належні умови для заняття мешканців міста різної вікової категорії спортом та фізичною культурою.

 

9. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Розвиток міжнародного співробітництва  є одним із пріоритетних напрямків в роботі Надвірнянської міської ради. Так, багаторічними містами-побратимами м.Надвірна є м.Пруднік (Польща) та м.Крнов (Чехія). В 2000 році підписано угоду про співробітництво між Прудніком та Надвірною, а в 2011 – між міською владою Крнова і Надвірнянським районом та м.Надвірна. Між нашими містами за ці роки співпраці склалися дійсно партнерські та дружні відносини в різних галузях життєдіяльності, зокрема економічній, соціальній, сферах освіти, культури, екології, охорони здоров’я, туризму тощо. Кожен рік ми відчуваємо підтримку та допомогу від наших міст-побратимів, а це оздоровлення та реабілітація учасників Революції Гідності та бійців АТО, табори відпочинку для українських дітей, щорічна благодійна допомога Надвірнянському будинку дитини, реалізація спільних проектів, таких як «Діти без кордонів» тощо.

Надвірнянська міська рада і надалі направляє свої зусилля на поглиблення транскордонного співробітництва, співпраці з містами-побратимами та налагодження міжнародних зв’язків з іншими містами.

20 березня  міський голова м.Надвірна Зіновій Андрійович та прімар (міський голова) м.Шомкута Маре Георге Буда підписали протокол про співпрацю між двома містами. Керівники українського та румунського міст домовились співпрацювати в сфері культури, спорту, медицини, освіти, туризму та сприяти розвитку бізнесу задля інтересів населення міст.

У травні до Надвірної з офіційним візитом завітала делегація з Румунії. Мета візиту – налагодження партнерства між українським та румунським містами, ознайомлення з особливостями функціонування медичної, освітньої, культурної та туристичної сфер життєдіяльності нашого міста та району. Основні напрямки діяльності вищевказаних галузей, за якими співпрацюватимуть міста, в подальшому лягли в основу підписання додатків до Протоколу про співробітництво. Варто зазначити, що одним із основних напрямків в даній співпраця є надання технічної допомоги у написанні та реалізації міжнародних транскордонних проектів.

17 травня міський голова м.Надвірна та прімар (міський голова) м.Шомкута Маре підписали додатки до Протоколу про співробітництво. Передумовою підписання було ознайомлення з медичними, освітніми, спортивними закладами та історико-культурними об’єктами Надвірнянщини, вивчення окремих питань в даних сферах, які потребують вирішення. 

Відповідно до підписаних додатків сторони зацікавлені розвинути стосунки ділової сфери відповідно своєї виробничої спеціалізації. Що стосується медичної галузі, сторони погодились здійснювати обмін досвіду по різних медичних спеціальностях з сімейними лікарями та медсестрами в Румунії та Україні.  Крім того, румунська сторона підтримає українську сторону по гуманітарній медичній допомозі (техспецоснащенням для 10-ти медичних палат). Сторони зобов’язались на літній та зимовий періоди організовувати табори  відпочинку та творчої діяльності для дітей шкільного віку, та забезпечити їх участь у спортивних змаганнях.

2017 року Надвірнянська міська рада спільно з містами-партнерами Крнов та Пруднік, а також Словацьким містом Раєц були визнані переможцями проекту з видання «Кулінарної книги» – проект з популяризації та збереження культурної спадщини “Співпраця міст V4 з Україною”, підтриманий Вишеградським міжнародним фондом (м.Прага). Основним завданням проекту є розвиток культури в малих містах 4-х країн, зокрема промоція національної кухні. В рамках реалізації даного проекту з 7 по 10 листопада в чеському місті Крнов були представлені місцеві українська, чеська, польська та словацька кухні під час зустрічі міст-партнерів.

Головним завданням зустрічі було презентація кулінарних традицій, під час яких українці готували печеню по-гуцульськи, представники Раєца – галушки з бриндзою, поляки – фаршировані крокети та місто Крнов представив гуляш.

Чотири страви, представлені в Крнов разом з іншими 8, з’являться в кулінарній книзі, яка буде видана до кінця лютого, а також буде доступна в електронній формі на веб-сторінках міст.

До Надвірної в рамках Угоди між Корпусом Миру США в Україні та громадською організацією «Надвірнянський туристично-інформаційний центр» приїхала волонтерка Леслі Нолан (Leslie Nolan). Вона буде працювати в місті протягом наступних двох років з метою розвитку туризму, музейної справи та вмінь працювати з грантами міжнародної технічної допомоги. Місто Надвірна потрапила в число 17 міст, яким надали можливість запросити до себе добровольця Корпусу Миру в рамках нового проекту «Розвиток громад».

В лютому місяці 2017 року відбулась зустріч між керівником проекту «Розвиток громад» Романом Олексенком, міським головою Зіновієм Андрійовичем та головою ГО «Надвірнянський туристично-інформаційний центр» Володимиром Гринішаком, під час якої було обговорено можливість запрошення до м.Надвірна волонтера Корпусу Миру.

 1 грудня громадська організація підписала угоду з Корпусом Миру США в Україні, згідно якої волонтерка Леслі Нолан проживатиме та працюватиме в м.Надвірна протягом 2-х років з метою надання допомоги громаді міста та району у написанні та реалізації найрізноманітніших грантових проектів та програм, пошуку партнерів, налагодження співпраці з різними організаціями, залученні інвестицій в інфраструктуру міста тощо.

В рамках угоди про співпрацю між м.Надвірна та м.Пруднік  міська рада польського міста 29 червня 2017 року прийняла рішення про надання гуманітарної допомоги Управлінню ДСНС України в Івано-Франківській області у вигляді пожежної машини, а також особистого спорядження пожежників (8 захисних шоломів та 8 пар спецвзуття) і водяної помпи (насосу) на суму 220700 грн.

На сьогодні автомобіль перебуває в хорошому технічному стані. Проїхавши немалу відстань до м.Надвірна (понад 700 км), автомобіль вже залучений на чергування з бойовим розрахунком у Надвірнянському відділенні УДСНС України  і  служитиме рятувально-пожежній частині м.Надвірна ще не один рік.

До м.Надвірна також з робочим візитом прибули представники пожежної служби м.Пруднік, які провели навчання  по належній експлуатації спецмашини для своїх українських колег.

У червні 2016 року директор Прикарпатського військово-спортивного ліцею Микола Мартинюк та директор Сільськогосподарської школи в Прудніку Радомір Гайдецький підписали Угоду про співпрацю між навчальними закладами. Угода передбачає обмін молоді, пізнання та навчання історії держав, поширення здорового способу життя, обмін досвідом щодо організації спортивних змагань, культурних заходів, конкурсів.

В рамках даної угоди та співпраці м.Надвірна з польським містом-побратимом Пруднік 27 вересня  2017 року до нашого міста завітала делегація з Республіки Польща в складі викладачів та учнів Сільськогосподарської школи в Прудніку, яка гостювала в місті протягом 10 днів.

Під час відвідин проведено різноманітні екскурсії пам’ятними місцями Надвірнянщини. Діти цікаво провели час зі своїми українськими однолітками, ознайомились із самобутністю Прикарпатського краю, особливостями наших звичаїв, традицій, культури та історії. Крім того, за цей час проходили різноманітні спортивні змагання між учнями шкіл, а саме: товариська зустріч з міні-футболу, турнір з шахів, шашок та настільного тенісу і змагання з силових видів спорту.

Вже за доброю традицією напередодні Великодніх свят, а також Дня святого Миколая польські побратими приїжджають на терени нашого міста. За ініціативи Ванди Якімко – віцеголови товариства «Кресовяк», в м.Пруднік організовують благодійну акцію, в рамках якої громада м.Пруднік допомагає у зборі подарунків (засоби гігієни, іграшки, одяг та солодощі) для надвірнянських дітей.

Делегація з міста Пруднік разом з міським головою м.Надвірна Зіновієм Андрійовичем відвідують Надвірнянський будинок дитини, адже саме малюки, які перебувають в цьому закладі потребують не стільки матеріальної допомоги, а моральної підтримки та уваги з боку небайдужих людей. Головна мета акції – разом з подарунками принести діткам частинку любові, ласки та опіки.

Минулого року під час відзначення 26-ї річниці Незалежності України  до нашого міста завітали делегації усіх міст-побратимів  з Польщі, Чехії та Румунії, зокрема староста Острудського повіту Анджей Вічковський, староста Прудніцького повіту Радослав Рожковський, бурмістр м.Пруднік Францішек Фейдих, заступник мера м.Крнов Ян Кркошка та прімар м.Шомкута-Маре Георге Буда.

 «Могилу прадіда врятуй від забуття» – саме таку назву має загальнопольська благодійна акція, яка має на меті збереження історії польського та українського народів. Вже протягом кількох останніх років польські волонтери приїжджають в Україну і впорядковують та відновлюють давні кладовищ та могили прадідів.

Влітку 2017 року  в Надвірну прибула група волонтерів:  9 учнів  та 3 учителів з міста Пешице, що у Нижньосілезькому воєводстві, Республіка Польща, школи ім.о.Яна Дзержоня (керівник групи Бернадетта Щипка) з метою підтримати акцію “Могилу прадіда врятуй від забуття”. Протягом 10 днів гості з Польщі впорядковували старі занедбані могили на старому кладовищі в м.Надвірна та привели до ладу могили на кладовищі в с.Пасічна, урочищі «Розтока», де похована Софія Галечко. Слід зазначити, що до акції активно долучились і представники учнівської молоді м. Надвірна та Надвірнянського району.

Налагоджуючи міжнародні відносини з містами-побратимами чи міжнародними благодійними організаціями, громада міста завжди рада приймати будь-яку підтримку чи допомогу з їхнього боку. Особливо в теперішній час нестабільного соціально-економічного становища в нашій державі та ситуації, коли на території України триває російсько-українська війна, під час якої наші бійці захищають мирне небо не тільки над Україною, а й цілою Європою.

Минулого року волонтери з Німеччини передали громаді міста Надвірна гуманітарну допомогу для полегшення життя людей з обмеженими фізичними можливостями у вигляді 4 інвалідних візків та 7 чотирьохколісних ходунків різної модифікації.

Міський голова Зіновій Андрійович офіційно передав всю вищевказану гуманітарну допомогу Надвірнянському територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) для того, щоб в подальшому ці технічні засоби були надані у безкоштовне користування мешканцям нашого району, які потребують цієї допомоги.

 

10. ВИСНОВКИ

Підбиваючи підсумки роботи за 2017 рік, зазначу, що спільними зусиллями з депутатським корпусом, виконавчим комітетом,  апаратом міської ради та громади нам вдалося вирішити питання та реалізувати різного роду проекти, спрямовані на розвиток інфраструктури міста, створення належних і комфортних умов проживання в ньому. З кожним роком перед  нами постають нові виклики. Проте завдяки  згуртованості, небайдужості та відповідальності, спільно об’єднавшись, ми можемо гідно на них відповісти та  звершити ще більше добрих справ. Варто зазначити, що вже певні кроки зроблені у вирішені тих чи інших питань. Зокрема, враховуючи ситуацію з подачею тепла в ЗОШ№1, 2 та центр дитячої творчості, депутатський корпус спільно з керівництвом міської ради вирішили закласти кошти в міському бюджеті на 2018 рік на будівництво котельні на природному газі для забезпечення теплопостачанням вищевказані навчальні заклади. Вже на початку цього року оголошено початок процедури проведення громадських слухань по даному питанні.

Серед завдань, які необхідно ще вирішити слід виокремити будівництво полігону твердих побутових відходів, реконструкція очисних споруд, підтримка житлового фонду міста (проведення капітальних ремонтів конструктивних елементів будівель, благоустрій),  залучення додаткових інвестицій у розвиток інфраструктури  міста,  покращення рекреаційно-туристичного потенціалу тощо. Працювати є над чим, потрібні лише нові ідеї, велике бажання та належне фінансування.

Ми живемо в час великих змін, в час, коли кожен з нас на своєму місці може зробити дуже багато. Вірю, що в подальшому ми будемо разом усією громадою працювати, допомагати один одному для загального добробуту, миру і злагоди, адже успішне майбутнє Надвірної – наше спільне завдання і яким буде наше місто завтра, залежить від професійності та фаховості тих, хто задає курс його руху вперед.

Щира подяка всім надвірнянцям за підтримку, розуміння, терпіння, злагоджену роботу та щоденну працю, за активну й дієву позицію у вирішенні питань життєзабезпечення нашого міста. Висловлюю подяку духовенству, освітянам, медикам, працівникам промислових підприємств, будівельникам, підприємцям, журналістам, працівникам галузі культури та мистецтва, комунальникам, депутатам міста та району, виконавчому комітету, апарату міської ради, громадським діячам, активній молоді та кожному мешканцю, хто робить наше місто неповторним, успішним і процвітаючим.

Головною метою на 2018 і подальші роки залишається продовження всіх починань, закладених у минулому, не зупинятися на досягнутому і, щоб наступні роки служіння громаді були для розбудови і на користь міста.

                  

СЛАВА РІДНОМУ МІСТУ! 

 СЛАВА УКРАЇНІ!

Вверх