Опитування

Який би Ви підтримали напрямок проекту впровадження ІТ та мобільних технологій для покращення життєдіяльності міської інфраструктури населення, в рамках концепції «Розумні міста"

Дивитись результати

Loading ... Loading ...

Архіви новин

Електронні петиції

Електронні петиції

Урядові сайти

Президент України
Верховна Рада України
Кабінет Міністрів України

Асоціація міст України

Надвірнянські ресурси

Надвірнянська районна рада Надвірнянська районна державна адміністрація Відділ освіти Надвірнянської РДА

Гарячі телефони

КП «Надвірнянський житловик»

черговий - 26275

КП "Надвірнаводоканал"

диспетчер (робочі дні 8.00-17.00) - 29067

оператор водозабору (цілодобово) - 28474, 0673448010

черговий (вихідні та святкові дні) - 79806

КП "Надвірнакомунсервіс"

22248

робочі дні (8.00 - 17.00)

Безпечне місто

Оголошення

Актуальне відео

Надвірна – шлях до Карпат

Стерилізаційний пункт у дії

Капремонт системи водовідведення на Ломоносова, 5

Міський голова про зустріч з керівництвом ПАТ “Укрнафта”

Вирішення питання поводження з побутовими відходами

Переможці Бюджету участі 2018

Безпека в місті

Відеозвіт міського голови Зіновія Андрійовича та Надвірнянської міської ради за 2017 рік

 

 

 

Відеоархів

Децентралізація влади

15.02.2019

Звіт міського голови Зіновія Андрійовича за 2018 рік

ЗМІСТ

 1. Вступ 
 2. Адміністративна діяльність   

      2.1. Проведення сесій міської ради та засідань виконавчого  комітету             

      2.2. Робота постійних депутатських комісій міської ради                       

      2.3. Звернення міської ради до вищого керівництва держави                         

      2.4. Робота зі зверненнями громадян, депутатськими  зверненнями та запитами        

 1. Підтримка та допомога учасникам російсько-української війни 
 2. Генеральний план м.Надвірна 
 3. Фінансова діяльність міської ради 

      5.1. Міський бюджет, порівняльна характеристика                               

      5.2. Субвенції з міського бюджету                                                           

 1. Житлово-комунальне господарство 

     6.1. Благоустрій та утримання міста                                                          

     6.2. Вуличне освітлення                                                                                                   

     6.3. Водно-каналізаційне господарство                                                 

     6.4. Дорожня інфраструктура                                                                   

     6.5. Житловий фонд                                                                                    

     6.6. Підтримка об’єднань співвласників багатоквартирних   будинків   

     6.7. Міські пасажирські  перевезення                                                                

 1. Реалізація проектів та громадський бюджет 

     7.1. Участь в обласному конкурсі проектів та програм  розвитку місцевого самоврядування                                                  

    7.2. Громадський бюджет                                                                          

 1. Підтримка культурних, спортивних і молодіжних програм та ініціатив 

     8.1. Відновлення історичної спадщини міста                                                    

     8.2. Проведення культурних заходів                                                    

     8.3. Проведення спортивних заходів та підтримка молодіжних програм   

 1. Міжнародне співробітництво 
 2. Висновки 

1.ВСТУП

Шановні надвірнянці!

На виконання Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо обов’язкового щорічного звіту, а також з метою прозорості та відкритості діяльності Надвірнянської міської ради, забезпечення відкритого діалогу між владою та громадою, пропоную для обговорення громадськістю звіт про роботу Надвірнянської міської ради за 2018 рік.

Нам випала доля працювати у нелегкий період державотворення та утвердження правової демократичної держави, пріоритетом для якої є, насамперед, інтереси громадян. Як і у попередні роки, робота  міської  ради проходила у час,  насичений складними суспільно-політичними подіями  в  країні, непростою  соціально-економічною  ситуацією. Проте міська рада в особі міського голови, заступників, депутатського корпусу, виконавчого комітету та апарату  постійно працює задля добробуту надвірнянців та створення належних умов для  життя мешканців міста, задоволення потреб та інтересів кожного представника  надвірнянської громади.

2018 рік був непростий, але насичений важливими подіями, новими викликами та досягненнями. Завдяки цілеспрямованій роботі міської ради спільно з громадою, вдалося забезпечити належне функціонування міського господарства у 2018 році та досягти позитивних результатів у забезпеченні життєдіяльності нашого міста. Вже не перший рік ми чітко працюємо по таких головних напрямках, як покращення дорожньої інфраструктури, надання належних послуг з водопостачання та водовідведення, підтримка житлового фонду міста, розширення мереж вуличного освітлення, покращення благоустрою, належний санітарний стан,  співфінансування у реалізації різного роду проектів, підтримка учасників російсько-української війни, покращення екологічної ситуації в місті, поліпшення туристично-рекреаційного потенціалу, міжнародне співробітництво, покращення спортивної інфраструктури,  відродження історичної та культурної спадщини міста, підтримка молодіжних програм та ініціатив, підтримка освітньої та медичної галузей тощо.

Усі досягнення, якими багате наше місто, складаються з щоденної праці, досвіду, знань і талантів його мешканців у різних сферах життєдіяльності. Все це в комплексі дозволяє Надвірній підтверджувати статус міста, яке розвивається.

Зрозуміло, що всі проблеми не вирішиш, адже бюджет міста не безрозмірний, і всі необхідні роботи за один рік не зробляться. Проте ми ставимо пріоритети і в першу чергу направляємо всі зусилля на ті об’єкти, де ситуація потребує нагального вирішення. Завжди намагаємось робити кроки на випередження. Результати роботи міської ради, наведені в Звіті вимагають надзвичайно великих зусиль, володіння ситуацією та постійний контроль. 2019 рік, безперечно, принесе нам чергові випробування. Та попри всі труднощі наша надвірнянська громада, спільно об’єднавши зусилля, з Божою допомогою, зможе звершити ще більше добрих справ.

Загалом 2018 рік оцінюю, як позитивний та успішний для громади м.Надвірна.

 2. АДМІНІСТРАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ МІСЬКОЇ РАДИ

2.1 Проведення сесій міської ради та засідань виконавчого комітету 

До Надвірнянської міської ради сьомого скликання на підставі результатів виборів до органів місцевого самоврядування обрано 26 депутатів, які є представниками 6 політичних сил.

Робота міської ради у 2018 році здійснювалась відповідно до піврічних планів роботи міської ради та проводилась переважно у формі засідань постійних комісій та пленарних засідань ради під чітким керівництвом секретаря міської ради Тараса Пекарського.

Засідання сесій Надвірнянської міської ради

Депутати міської ради беруть активну участь у роботі засідань сесії, підготовці до них. За кожним депутатом закріплений певний округ. Депутати, відповідно до своїх повноважень, проводять обстеження житлово-побутових умов мешканців, про що складають відповідний акт.

З початку 2018 року відбулось 9 пленарних засідань ради, на яких розглянуто та прийнято відповідно 432 рішення по розгляду 646 питань.

На пленарних засіданнях ради заслухано звіти про підсумки виконання Плану соціально-економічного розвитку м.Надвірна та міського бюджету за 2018 рік, звіт про виконання цільових програм за 2018 рік: розвитку місцевого самоврядування, розвитку туризму в місті Надвірна, підтримки учасників антитерористичної операції у східних областях України з м.Надвірна, підтримки мобілізаційних заходів тощо.

Прийнято та заслухано звіти про виконання цільових програм в 2018 році: розвитку місцевого самоврядування в м.Надвірна, розвитку туризму в м.Надвірна, фінансування робіт з екологічного фонду і заходи щодо її реалізації, розвитку фізичної культури і спорту, “Духовне життя”, мобілізаційних заходів, підтримки учасників АТО, забезпечення техногенної та пожежної  безпеки у 2018 році, забезпечення охорони правопорядку у 2018 році.

З початку року у сфері регулювання земельних відносин рішеннями міської ради передано у власність 73 земельні ділянки, в тимчасове користування на правах оренди – 17 земельних ділянок, поновлено термін оренди стосовно 39 земельних ділянок, надано дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення у власність та оренду земельних ділянок та виготовлення технічної документації із землеустрою стосовно 80 земельних ділянок. У сфері містобудівної діяльності надано дозволи на виготовлення детальних планів територій окремих земельних ділянок щодо 52 земельних ділянок та затверджено 33 проекти детальних планів територій окремих земельних ділянок в м.Надвірна.

Крім того, з початку року прийнято рішення міської ради щодо надання одноразової матеріальної допомоги 271 мешканцю міста на загальну суму 434410 грн.

Протягом 2018 року було проведено 28 громадських слухань з питань обговорення робочого проекту нового будівництва котельні потужністю 0,93 МВт на природному газі за адресою: м.Надвірна, вул. Міцкевича,2 для забезпечення теплопостачанням Надвірнянських ЗОШ №1 і №2 та Надвірнянського РЦДТНПВМ; створенню брендінгу та логотипу міста Надвірна і району; затвердження проекту змін до детального плану території забудови земельної ділянки площею 0,4933 га для будівництва та обслуговування комплексу багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул.Соборна, б/н в м.Надвірна; обговорення проекту Положення про розміщення зовнішньої реклами в м.Надвірна; обговорення проекту «Положення про комісію з визначення та відшкодування територіальній громаді м.Надвірна збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок комунальної власності з порушенням законодавства»; уточнення планувальної структури і функціонального призначення території, встановлення червоних ліній та ліній регулювання забудови, організації транспортного і пішохідного руху, розміщення місць паркування транспортних засобів та реконструкції швейного цеху під магазин промтоварів в районі вулиць Соборна-Комарова в м.Надвірна та обговорення проектів детальних планів території земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель та споруд, будівництва та обслуговування індивідуальних гаражів, реконструкції нежитлових приміщень.

 Засідання виконавчого комітету Надвірнянської міської ради

З початку 2018 року було проведено п’ять засідань виконавчого комітету, де розглянуто 129 питань та прийнято 115 рішень.

В розрізі основних питань в 2018 році було прийнято:

 • рішень з питань будівництва та архітектури
 • рішень з юридично-житлових питань

15 рішень з питань житлово-комунального господарства

36 рішень з інших питань

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова  в межах своїх повноважень ви­дає розпорядження. За 2018 рік міським головою підписано 188 розпоряджень з основної діяльності, 110 розпоряджень з питань надання відпусток та відряджень, 40 розпоряджень з питань кадрової роботи.

2.2. Робота постійних комісій міської ради

У міській раді діє 7 постійних комісій та рада голів депутатських комісій і фракцій міської ради, до складу якої входить міський голова, секретар міської ради, голови постійних комісій, уповноважені представники депутатських фракцій. Постійні комісії міської ради є основною ланкою в системі вивчення, попереднього розгляду і підготовки  питань, які виносяться на розгляд сесії міської ради та засідання виконавчого комітету міської ради та здійснення контрольних функцій за виконанням рішень ради. Робота комісій постійно проводиться у міжсесійний період.

З метою надання методичної допомоги, організації роботи комісій та підготовки матеріалів за кожною комісією закріплений відповідальний працівник виконавчого апарату міської ради. Постійні комісії самостійно планують свою роботу, ведуть протоколи  засідань. Перед сесіями проводяться засідання з метою розгляду матеріалів сесії. Робота постійних комісій визначається Регламентом міської ради.

У відповідності до рішення міської ради від 12.11.2015 р. № 6-1/2015 “Про утворення постійних комісій ради, затвердження їх складу та обрання голів комісій ” створені постійні комісії:

з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна;

з питань житлово-комунального господарства, транспорту, екології,  енергозбереження;

з питань розвитку суб’єктів малого підприємництва, торгівлі, побуту та охорони громадського правопорядку;

з питань архітектури, містобудування, благоустрою та зовнішньої реклами;

з питань землекористування та земельних відносин;

з питань освіти, культури, туризму, молоді, спорту, духовного відродження та соціального захисту населення;

лічильна, мандатна, з питань  депутатської етики.

Загалом з початку 2018 року постійними комісіями міської ради було проведено 73 засідання, на яких було розглянуто більше 1160 питань. На своїх засіданнях постійні комісії розглядали актуальні для жителів міста питання.

Постійна комісія з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна (голова комісії Михайло Капак) провела 19 засідань, де було розглянуто понад 305 питань.

На засіданнях розглянуто та внесено на розгляд сесії ради проекти міського бюджету на 2018 рік, програм соціально-економічного та культурного розвитку міста, цільових програм, здійснення інвестиційної діяльності, залучення інвестицій. Комісія здійснює постійний контроль за забезпеченням виконавчою владою збалансованого економічного та соціального розвитку міста, ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів, за складанням виконавчою владою балансів, фінансових, трудових ресурсів, грошових доходів і видатків, необхідних для управління соціально-економічним та культурним розвитком міста, за дотриманням установленого порядку фінансування видатків з міського бюджету, за виконанням бюджету і цільовим використанням бюджетних коштів. На засіданнях комісій заслухано звіти про виконання  міського бюджету, питання про використання вільних бюджетних коштів з висновками та рекомендаціями комісії та інше.

Постійна комісія з питань житлово-комунального господарства, транспорту, екології,  енергозбереження (голова комісії Богдан Зеленчук) з початку року провела 8 засідань, де було розглянуто близько 34 питань щодо розгляду плану соціально-економічного розвитку міста на 2018, проектів програм з питань роботи комунального господарства, транспорту, зв’язку та енергетики, вивчення та підготовка питання про стан та розвиток зазначених галузей, підготовка висновків з даних питань, заслухано звіти керівників комунальних підприємств. Слід відмітити, що дана комісія повністю співпрацює з постійною комісією з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна над проектом міського бюджету, проводяться спільні засідання комісій, де всебічно вивчаються питання щодо функціонування господарства міста.

Постійна комісія з питань розвитку суб’єктів малого підприємництва, торгівлі, побуту та охорони громадського правопорядку (голова комісії Василь Будзак)  з початку року  провела 7 засідань, де було розглянуто 19 питань роботи і координації діяльності підприємств торгівлі, громадського харчування, побуту та суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від їх форм власності, з прав громадян, правопорядку та боротьби зі злочинністю.

Постійна комісія з питань архітектури, містобудування, благоустрою та зовнішньої реклами (голова комісії Тарас Угринчук) з початку року провела 15 засідань, де було розглянуто близько 305  питань містобудування та архітектури на рівні міста, розробки та затвердження детальних планів територій окремих земельних ділянок, впорядкування адресного господарства міста та інше.

Постійна комісія з питань землекористування та земельних відносин (голова комісії Ірина Кащенко) з початку року провела 14 засідання, де було розглянуто 323 питання щодо надання дозволів на оформлення документів щодо користування земельними ділянками, їх затвердження та надання земельних ділянок у власність чи користування на умовах оренди, розгляду спорів суміжного землекористування.

Постійна комісія з питань освіти, культури, туризму, молоді, спорту, духовного відродження та соціального захисту населення (голова комісії Роман Мажак) з початку року провела 9 засідань, де було розглянуто 23 питання щодо виділення матеріальної допомоги громадянам та інших питань у сфері соціального захисту, фізичної культури, спорту, освіти, культури, духовного відродження, засобів масової інформації,  туризму  і  молодіжної  політики, материнства, дитинства та охорони здоров’я.

Постійна комісія лічильна, мандатна, з питань  депутатської етики (голова комісії Анжеліка Дроздик) активно працює на засіданнях сесії міської ради, де починаючи з п’ятої сесії міської ради проводиться поіменне голосування, здійснює контроль за своєчасністю оприлюднення результатів голосувань на сайті міської ради.  Комісія постійно слідкує за дотриманням  депутатської етики, співпраці з органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями та політичними партіями району та міста,  проводить аналіз щодо участі у роботі сесій ради, постійних та інших комісій депутатів ради, до складу яких їх обрано.

Особливо слід відмітити роботу спільних засідань постійних комісій з питань інвестиційної діяльності, соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів та комунального майна та з питань житлово-комунального господарства, транспорту, екології,  енергозбереження, під час яких протягом звітного періоду було розглянуто 24 питання.

Загалом постійні комісії міської  ради працюють злагоджено і професійно, про що свідчить оперативність у прийнятті рішень міською радою. Дуже часто питання, які виносяться на розгляд сесії, проходять вивчення та детальний аналіз кількома комісіями.

2.3. Звернення міської ради до вищого керівництва держави

Протягом звітного періоду Надвірнянська міська рада підтримала та направила до вищого керівництва держави ряд звернень міського голови щодо ситуації, яка на даний час є в державі, а саме:

 1. Звернення Надвірнянської міської ради щодо негативних наслідків для місцевих бюджетів реорганізації в НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта» до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., голови НАК “Нафтогаз України” Коболєва А.В., голови Івано-Франківської ОДА Гончарука О.Р., голови правління ПАТ “Укрнафта” Роллінса М.

Звернення Надвірнянської міської ради

щодо негативних наслідків для місцевих бюджетів реорганізації

в НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта»

            Надвірнянська міська рада стурбована ситуацією, що склалась у відокремленому структурному підрозділі НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта». Протягом цілого 2017 року та на початку 2018 року відбувається реформування структурних підрозділів, одним з яких є НГВУ «Надвірнанфтогаз», що здійснює свою діяльність на території міста Надвірна та Надвірнянського району. В ході реформування змінюється штатна чисельність працівників в сторону зменшення. На сьогоднішній день переведено в інші структурні підрозділи ПАТ «Укрнафта» 137 штатних працівників НГВУ «Надвірнанафтогаз», а саме: головний офіс м.Київ – 63 працівники, НГВУ «Долинанафтогаз» – 66 працівників, структура Бізнес-Захід м.Івано-Франківськ – 8 працівників. Всі ці негативні зміни впливають на наповнення місцевого бюджету м.Надвірна та Надвірнянського району. Враховуючи, що НГВУ «Надвірнанафтогаз» знаходиться на обліку у Надвірнянській оДПІ, як окремий платник податків місцевого бюджету, вказане зменшення штатної чисельності пропорційно має своє відображення в сплаті податку на доходи фізичних осіб, що є основним джерелом надходжень до  місцевого бюджету. Очікувана сума втрат від зменшення надходжень сплати ПДФО оцінюється  в розмірі 1,5-2,0 млн.грн.

Вже багато років ПАТ «Укрнафта» є стратегічним підприємством регіону і його структурні підрозділи, зокрема НГВУ «Надвірнанафтогаз» – основне бюджетоутворююче підприємство міста та району, стратегія розвитку яких спрямована на створення нових робочих місць. Однак вказані дії керівництва ПАТ «Укрнафта» впливають на формування бюджету міста та району, призводять до зменшення бази оподаткування ПДФО та дохідної частини місцевих бюджетів. Вже сьогодні є певні наслідки такого реформування: затримка з виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери нашого міста та суспільна напруга в цілому. Крім того, недостатнє надходження ПДФО до місцевих бюджетів не дає повноцінно фінансувати утримання сфери дошкільної освіти, культури та соціального захисту населення, що може призвести до занепаду, і навіть закриття закладів цих бюджетних сфер, послугами яких також користуються більшість працівників підприємства НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта».

Враховуючи вищенаведене, для забезпечення повноцінного надходження сплати ПДФО до бюджетів міста та району, просимо врегулювати зарахування вказаного податку в повному обсязі за місцем фактичного розташування виробничих потужностей (м.Надвірна) та виконання трудових обов’язків найманими працівниками ПАТ «Укрнафта», а також припинити зменшення доходів для недопущення затримки фінансування бюджетної сфери міста.

Звернення підтримано на черговій 22 сесії міської ради 29.03.2018 року.

 1. Звернення Надвірнянської міської ради щодо протиправної діяльності Державної служби геології та надр України до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., міністра екології та природних ресурсів України Семерака О.М., голови Національного антикорупційного бюро України Ситника А.С., заступника Генерального прокурора України – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Холодницького Н.І.

Звернення Надвірнянської міської ради

щодо протиправної діяльності Державної служби геології та надр України

Ми, депутати Надвірнянської міської ради, занепокоєні і обурені діями Державної служби геології та надр України у відношенні до однієї з найбільших нафтових компаній України – ПАТ „Укрнафта”.

            Адже, як встановлено судами, саме з вини Держгеонадр впродовж 2015-2016 років не експлуатувалось Битків–Бабченське нафтогазоконденсатне родовище на території Надвірнянського району, чим завдано збитків Україні на  1,5 млрд. грн., а ПАТ „Укрнафта”, силами якого проводиться видобування вуглеводнів на вказаному родовищі, не отримало сотні мільйонів гривень прибутків.

            Аналогічна ситуація виникла у 2017 році, коли Державна служба геології та надр України відмовила ПАТ „Укрнафта” у продовженні дії спеціальних дозволів на надрокористування 9 родовищ у Сумській та Львівській областях. Загалом за час припинення розробки вказаних родовищ компанія втратила близько 1 млрд. грн. доходу, а держава – 330 млрд. грн. податкових надходжень лише від несплати рентних платежів. І тільки після тривалої боротьби Товариство отримало спеціальні дозволи на видобування вуглеводнів.

            Однак і сьогодні Держгеонадра продовжує згубну для держави практику протиправної відмови ПАТ „Укрнафта” в наданні 27 спеціальних дозволів на видобуток  вуглеводнів, термін дії яких закінчується  у 2018 році. В період з січня по травень поточного року завершується строк дії 7 спеціальних дозволів ПАТ „Укрнафта” на користування нафтогазоносними надрами на території Івано-Франківської області, в тому числі 4 на Надвірнянщині та 3 на Долинщині. Компанія вчасно подала до Державної служби геології та надр України всі необхідні документи для вирішення зазначеного питання, однак відповіді не  отримала.

            Проблема ускладнюється ще й тим, що припинення видобутку вуглеводнів, окрім втрат для Держбюджету, дезорганізації діяльності ПАТ „Укрнафта”, може призвести до виникнення  аварійних ситуацій на виробництві та  екологічного забруднення довкілля, а також припинення газопостачання до  багатьох населених пунктів.

            Від початку 2018 року по-новому запрацював механізм рентних платежів, за якими бюджети областей, районів, населених пунктів та об’єднаних територіальних громад отримали 5% рентної плати внаслідок видобутку вуглеводнів.

    За попередніми розрахунками ПАТ „Укрнафта” у 2018 році  сплатить близько 1,3 млрд. грн.  ренти за видобуток нафти й газу. До місцевих бюджетів Прикарпаття надійде 65,4 млн. грн. в тому числі Надвірнянщини – 12,3 млн. грн.

            Антинародна  діяльність  Держгеонадр, а також тих посадових осіб, які стоять за нею, суперечить задекларованим керівництвом країни стратегічним цілям щодо стабілізації функціонування паливно – енергетичного комплексу, нарощування власного видобутку вуглеводнів, зменшення залежності від зовнішніх чинників.

            Ми переконані, що зупинення або відмова в наданні Державною службою геології та надр України спеціальних дозволів  на користування  надрами в нинішніх умовах є злочином проти держави, ПАТ „Укрнафта”  і, зокрема трудівників – нафтовиків.

            Зважаючи на викладене вище, просимо керівників держави і Національне антикорупційне бюро України розглянути наше Звернення та вжити заходів щодо припинення корупційних діянь  Державної служби геології та надр України, зобов’язати її негайно видати ПАТ „Укрнафта” спеціальні дозволи на видобування вуглеводнів з родовищ, які тривалий період на законних підставах розробляються цією компанією.

            Ми сподіваємось, що Ви приймете правильне рішення, яке відповідатиме інтересам українського народу, нафтовиків та їх сімей.

Звернення підтримано на черговій 22 сесії міської ради 29.03.2018 року.

 1. Звернення Надвірнянської міської ради до голови Івано-Франківської ОДА Гончарука О.Р., начальника Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області Буджака В.С. щодо поточного середнього ремонту асфальтного покриття національної дороги по вул.Шухевича в м.Надвірна Н-09 Мукачеве-Львів

Звернення Надвірнянської міської ради

щодо поточного середнього ремонту асфальтного покриття національної дороги по вул.Шухевича в м.Надвірна Н-09 Мукачеве-Львів

         Через місто Надвірна проходить національна автомобільна дорога Н-09 Мукачеве-Львів (вул.Соборна, вул.Січинського, вул.Вокзальна, вул.Рамішвілі, вул.Шухевича, вул.Мазепи) яка є на балансі Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області.  На даний час на окремих ділянках вищевказаної дороги по вул.Шухевича повністю відсутнє асфальтобетонне покриття, де утворилися величезні ями та вибоїни, які практично не можливо об’їхати, внаслідок чого постійно утворюються аварійні ситуації. Такий стан дорожнього покриття ставить під загрозу людське життя та здоров’я, внаслідок збільшення кількості дорожньо-транспортних пригод, що в свою чергу створює соціальну напругу та численні нарікання жителів міста.

Просимо вжити заходів та пришвидшити поточний середній ремонт асфальтного покриття на автомобільній дорозі Н-09 Мукачеве-Львів в м.Надвірна по вул.Шухевича, відповідно до запланованих робіт на 2018 рік та проведеного тендеру.

Звернення підтримано на черговій 22 сесії міської ради 29.03.2018 року.

 1. Звернення Надвірнянської міської ради до Президента України Порошенка П.О., Голови Верховної Ради України Парубія А.В.,  Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., народного депутата Верховної Ради України Дерев’янка Ю.Б. щодо недопущення зменшення надходжень до місцевих бюджетів від плати за землю на земельні ділянки, які надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин.

Звернення

 Надвірнянської міської ради 

 щодо недопущення зменшення надходжень до місцевих бюджетів від плати за землю на земельні ділянки, які надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин

В грудні 2017 року Верховна Рада України Законом України від 07.12.2017 року № 2245-VIII внесла зміни до Податкового кодексу України, згідно яких плата за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення, надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, справляється у розмірі 25 відсотків податку, обчисленого відповідно до  цього Кодексу. Тобто, ПАТ “Укрзалізниця” та гірничодобувні компанії замість стовідсоткової плати за землю в місцеві бюджети, сплачують лише 25%.

Внаслідок такої «пільги» суттєво зменшились надходження до місцевих бюджетів, адже жодної компенсації територіальні громади за це не отримують. Зменшуються видатки на оновлення комунальної інфраструктури, здійснення робіт по будівництву та ремонту доріг, благоустрою, громадському транспорту, ремонту будівель, запровадження заходів з енергоефективності, освітленню вулиць, ба навіть більше – на захищені статті бюджетів. Така ситуація, на жаль, склалась у всіх населених пунктах Надвірнянського району, зокрема і місті Надвірна, де знаходяться земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення та надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин і розробки родовищ корисних копалин.

Враховуючи вищенаведене, просимо внести відповідні зміни до Податкового кодексу України для недопущення зменшення надходжень до місцевих бюджетів від плати за земельні ділянки, надані для залізниць у межах смуг відведення та надані гірничодобувним підприємствам для видобування корисних копалин і розробки родовищ корисних копалин.

Звернення підтримано на черговій 24 сесії міської ради 17.05.2018.

 1. Звернення Надвірнянської міської ради до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., в.о. Міністра фінансів України Маркарової О.С. щодо зарахування акцизного податку з пального до місцевих бюджетів у 2018 році

Звернення Надвірнянської міської ради

щодо зарахування акцизного податку з пального до місцевих бюджетів у 2018 році

Запровадження у 2015 році акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального дало можливість розвиватися органам місцевого самоврядування та збільшити видатки на оновлення комунальної інфраструктури, благоустрій, соціально-економічний розвиток території та здійснити значні обсяги робіт по ремонту доріг. З 2017 року Уряд змінив механізм зарахування акцизного податку з нафтопродуктів до місцевих бюджетів і даний Порядок не передбачає росту надходжень в порівнянні з 2016 роком, не зважаючи на збільшення цін на пальне через інфляційні процеси в країні. Окрім того, з липня місяця цього року до міського бюджету не надійшло жодної копійки акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального, що ставить під загрозу фінансування комунальної галузі  та повноцінне виконання повноважень органів місцевого самоврядування. Такий стан справ склався через те, що згідно з п.4 «Порядку зарахування частини акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального до загального фонду бюджетів місцевого самоврядування у 2018 році» у II півріччі 2018 року частка для зарахування до відповідного бюджету місцевого самоврядування має визначатися Урядом пропорційно до обсягу реалізованого суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального на відповідній території за перше півріччя 2018 року в загальному обсязі такого реалізованого пального в цілому по Україні з урахуванням даних реєстраторів розрахункових операцій згідно з інформацією ДФС.

З метою запобігання порушення принципів податкової стабільності і бюджетної збалансованості, недопущення втрат місцевих бюджетів, звертаємося до Вас, з проханням посприяти терміновому врегулюванню проблеми, а також, удосконалити механізм зарахування акцизного податку з виробленого та ввезеного на митну територію України пального до бюджетів місцевого самоврядування, щоб забезпечити стабільні надходження та підвищити фінансову спроможність міста.

 Звернення підтримано на черговій 26 сесії Надвірнянської міської ради від 02.08.2018 року.

 1. Звернення Надвірнянської міської ради до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., в.о. Міністра фінансів України Маркаровій О.С., голови комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Скуратовського С.І., заступника голови комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Бабак А.В., голови комітету з питань бюджету Павелка А.В., народних депутатів Верховної Ради України Матвієнка А.С., Шкварилюка В.В., Дерев’янка Ю.Б. щодо погашення податкового боргу з податку на додану вартість згідно постанови КМУ №332 від 18.05.2017р. перед комунальним підприємством «Надвірнаводоканал» за 2017р.

Звернення Надвірнянської міської ради

щодо погашення податкового боргу з податку на додану вартість згідно постанови КМУ №332 від 18.05.2017р. перед комунальним підприємством «Надвірнаводоканал» за 2017р.

                        Згідно вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» № 1801-VIII від 21 грудня 2016р. та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку та умов надання у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування» №332 від 18 травня 2017р., комунальне підприємство «Надвірнаводоканал» виконало в повному обсязі комплекс необхідних заходів з контрагентами та оформило з ними Договори про організацію взаєморозрахунків на погашення заборгованості Підприємства з податку на додану вартість на загальну суму 588386,78 грн., а саме:

 • №2 – Над від 06.07.2017р. у розмірі 93962,00 грн.;
 • №3 – Над від 03.08.2017р. у розмірі 100446,18 грн.;
 • №4 – Над від 10.08.2017р. у розмірі 17310,60 грн.;
 • №5 – Над від 06.06.2017р. у розмірі 83123,00 грн.;
 • №6 – Над від 05.10.2017р. у розмірі 111645,57 грн.;
 • №7 – Над від 03.11.2017р. у розмірі 77945,00 грн.;
 • №8 – Над від 05.12.2017р. у розмірі 103945,43 грн.

Однак, Міністерство фінансів України не виконало вимоги Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та постанову Кабінету міністрів України №332 від 18.05.2017р. і не профінансувало вищезазначені договори про взаєморозрахунки комунального підприємства «Надвірнаводоканал», що призвело до збільшення податкового боргу зі сплати ПДВ за рахунок нарахування штрафних санкцій на суму 442899,12 грн. Загальний борг КП «Надвірнаводоканал» станом на 01.10.2018 року зі сплати ПДВ становить 1031285,90 грн. (в т.ч. основний борг – 588386,78грн., штрафні санкції – 442899,12грн.).

На даний час Підприємство своєчасно сплачує поточні нарахування з податку на додану вартість, але борг, який виник не з вини КП «Надвірнаводоканал», постійно зростає за рахунок нарахування штрафних санкцій.

Несплата КП «Надвірнаводоканал» боргу з податку на додану вартість тягне за собою погіршення платоспроможності Підприємства, затримки з виплати заробітної плати, обов’язкових податків та зборів, розрахунків за електроенергію, що неминуче призведе до припинення надання послуг з водопостачання та водовідведення дитячим садочкам, школам, лікарням та населенню міста Надвірна, зростання соціальної напруги і невдоволення населення та може спричинити надзвичайну екологічну ситуацію в місті.

Виходячи з вищенаведеного, звертаємося до Вас з проханням вирішити питання про фінансування з Державного бюджету України вищевказаного боргу зі сплати ПДВ перед комунальним підприємством «Надвірнаводоканал» у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення різниці між фактичною вартістю теплової енергії, послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам теплопостачання, централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню такі послуги, та тарифами, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Ми віримо у Ваше розуміння та підтримку.

 Звернення підтримано на черговій 27 сесії Надвірнянської міської ради від 04.10.2018 року.

 1. Звернення Надвірнянської міської ради до Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б., в.о. Міністра фінансів України Маркаровій О.С. щодо можливості сплати акцизного податку до кінця року

Звернення Надвірнянської міської ради

щодо можливості сплати акцизного податку до кінця року

Надходження від акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального є основними бюджетоутворюючими податками та складають близько 20% поступлень міського бюджету. Згідно п.5 Порядку зарахування частини акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального до загального фонду бюджетів місцевого самоврядування казначейство щодня наступного робочого (банківського) дня, що настає за днем надходження акцизного податку здійснює розподіл їх частини між бюджетами місцевого самоврядування. При існуючій системі відбувається складний механізм перерозподілу коштів, що спричинює часові затримки та ризики недоотримання зібраних надходжень.

Звертаємося до Вас з проханням своєчасно, тобто до кінця поточного року та в повному обсязі зарахувати кошти від акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального. Вчасне надходження цих коштів забезпечить органам місцевого самоврядування стабільність і бюджетну збалансованість, а також дасть можливість своєчасно здійснити видатки на благоустрій, профінансувати ремонтні роботи дорожньо-транспортних мереж міста, об’єктів соціальної сфери, комунальної інфраструктури та виконати в повному обсязі взяті міською радою зобов’язання у 2018 році.

Звернення підтримано на черговій 27 сесії Надвірнянської міської ради від 04.10.2018 року.

Усі звернення підтримані депутатами міської ради одностайно.

Надвірнянська міська рада на сесіях неодноразово підтримувала трудовий колектив та профспілкову організацію НГВУ «Надвірнанафтогаз» щодо протиправної діяльності Державної служби геології і надр України.

В червні в м.Київ відбулась зустріч міського голови  Зіновія Андрійовича, депутатів міської ради Тараса Зіняка та Олега Половка з керівництвом НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Укрнафта». На зустрічі також були присутні і народні депутати України.  Головні питання, що піднімались в обговоренні, стосувались збереження робочих місць в нафтовидобувних підприємствах краю та сплати податку на доходи фізичних осіб до місцевих бюджетів, зокрема, Надвірнянського  району, а в подальшому Надвірнянської ОТГ, в процесі реорганізації відокремлених структурних підрозділах ПАТ «Укранафта»; процесу передачі соціальних об’єктів, вплив господарської діяльності НГВУ «Надвірнанафтогаз» на екологічну ситуації міста та району тощо.

Вже багато років ПАТ «Укрнафта» є стратегічним підприємством регіону і його структурні підрозділи, зокрема НГВУ «Надвірнанафтогаз» – основне бюджетоутворююче підприємство міста та району.

 Останнім часом відбувається реформування структурних підрозділів НГВУ «Надвірнанфтогаз», що здійснює свою діяльність на території міста Надвірна,  Надвірнянського та суміжних районів. Внаслідок цього в 2017 році близько 140 штатних працівників НГВУ «Надвірнанафтогаз» переведено в інші структурні підрозділи ПАТ «Укрнафта». Така реорганізація має негативний вплив на наповнення бюджету Надвірнянського району, а в подальшому Надвірнянської ОТГ, тобто зарахування податку на доходи фізичних осіб відбувається в інші місцеві бюджети.

Під час зустрічі в столиці Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович висловив чітку позицію недопустимості такої ситуації, тому що ПАТ «Укрнафта» та відокремлений структурний підрозділ НГВУ «Надвірнанафтогаз» повинні сплачувати вкрай необхідний соціальний податок з доходу фізичних осіб за фактичним місцем знаходження виробничих потужностей, тобто в бюджет Надвірнянського району, а також всі необхідні податки, передбачені законодавством України, повинні надходити в місцевий бюджет.

В березні 2018 року на 22 сесії Надвірнянської міської ради було прийняте відповідне звернення до Прем’єр-міністра України, керівництва ПАТ «Укрнафта» та НАК «Нафтогаз України»  щодо негативних наслідків для місцевих бюджетів реорганізації в НГВУ «Надвірнанафтогаз» ПАТ «Укрнафта».

Неодноразово міська рад приймала і звернення до вищого керівництва держави щодо діяльності НКРЕКП та негативного впливу на громади прийнятих нею постанов.

 Наприкінці 2018 року, НКРЕКП зробила черговий «подарунок» для місцевих громад: прийняттям чергової постанови повністю відмінила тарифні коефіцієнти, нічний трьохзонний облік, через що в міському бюджеті м.Надвірна на 2019 рік необхідно додатково відшукати кошти в сумі близько 1,5 млн. грн., щоб місто не відключати від зовнішнього освітлення.

Останньою «критичною точкою» стала нова реформа ринку електроенергії: через відсутність прозорих «правил гри» більшість підприємств житлово-комунального господарства не змогли заключити угоди та залишилися без необхідного постачання електричної енергії або ж отримують її на 20-25% дорожче. Через тривалість процедур, коригування тарифів, підприємства зазнають збитків, які фактично неможливо відшкодувати. В кінцевому результаті величезні навантаження лягають на місцеві бюджети, що в свою чергу знижує рівень соціальних видатків. Ситуація може ускладнитися в липні 2019 року, коли Закон вступить в дію в повному обсязі.

Свою позицію щодо захисту інтересів громад міський голова активно висловив під час засідання Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, а також під час зустрічі в м.Київ з керівництвом НКРЕКП та Асоціації міст України.

2.4. Робота зі зверненнями громадян, депутатськими зверненнями та запитами

Станом на 01.01.2019 року  до виконавчого комітету міської ради надійшло  1267 заяв (в тому числі усних), скарг та пропозицій.

Аналіз звернень, що надійшли до виконавчого комітету міської ради у

2018 році відзначено на діаграмі:

 • 447 звернень з питань землекористування;
 • 137 звернень з питань житлово-комунального господарства;
 • 223 звернень питання архітектури та містобудування;
 • 28 звернень з житлових питань;
 • 303 звернень з питань соціального захисту;
 • 36 звернень з питань екології;
 • 93 звернень з інших питань.

У порівнянні з минулими роками маємо наступну тенденцію:

На усному прийомі в міського голови в 2018 році побувало 82 осіб, які у своїх зверненнях порушили в основному питання соціального захисту та житлово-комунального господарства, стану доріг та вуличного освітлення.  У порівнянні з минулими роками  маємо наступну тенденцію:

У розрізі питань спостерігається наступна картина:

   Як видно з порівняльної діаграми, спостерігається тенденція щодо зменшення кількості звернень громадян з питань архітектури та містобудування і з комунальних питань. На високому рівні  залишається кількість звернень до міської ради з питань соціального захисту. Така кількість звернень зумовлена тим,  що починаючи з 2015 року міська рада надає матеріальну допомогу учасниками АТО. Всі звернення міською радою розглядаються та надаються матеріальні допомоги в межах передбачених на цілі видатків міського бюджету та відповідно до Положення про надання адресної грошової допомоги громадянам міста, у яких виникли складні життєві ситуації.

Зменшилася у порівняні з минулим роком кількість звернень з питань землекористування.

Також за звітний період на розгляд виконавчого комітету міської ради надійшло 26 звернення мешканців міста, адресованих Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України, Івано-Франківській обласній державній адміністрації, Івано-Франківській обласній раді, Надвірнянської районної ради та Надвірнянської районної державної адміністрацій (що на 10 звернень менше ніж у 2017 році).

У порівнянні з минулими роками маємо наступну тенденцію:

За звітний період міської ради сьомого демократичного скликання до виконання прийнято 76 звернень та запитів депутатів різних рівнів, з них: 5 від народних депутатів України, 2 від депутатів Івано-Франківської обласної ради, 1 від депутата Надвірнянської районної ради та  68 від депутатів Надвірнянської міської ради, в яких порушува­лися питання житлово-комунального господарства, про виділення коштів для підтримки ОСББ та проведення робіт капітального характеру та інше. Висока активність депутатів міської ради  свідчить про забезпечення ними відстоювання інтересів виборців та сприяння у вирішенні найбільш невідкладних проблем міста.

З метою уникнення ескалації напруги в суспільстві та недопущення розпалювання міжнаціональної ворожнечі, задля захисту українського інформаційного простору від гібридних впливів держави-агресора та подолання наслідків тривалої мовної русифікації, беручи до уваги звернення патріотичних громадських організацій, керуючись Постановою Верховної Ради України № 129-VIII від 27.01.2015 “Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором”, відповідно до частини другої статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада рішенням сесії від 04 жовтня 2018 року №1195-27/2018 встановила на території Надвірнянської міської ради мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту в будь-яких формах, публічного відтворення аудіовізуальних творів мовою держави-агресора до моменту повного припинення окупації території України.

З метою децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, забезпечення її відкритості та прозорості, оперативності та своєчасності, раціональної мінімізації кількості документів та процедурних дій  з квітня 2016 року у Надвірнянській міській раді утворено відділ державної реєстрації. Даним відділом надаються такі послуги, як:

– реєстрація прав власності на нерухоме майно (земельні ділянки, квартири, житлові та нежитлові приміщення, домоволодіння тощо),

– інших речових прав (договори оренди, прав постійного користування тощо),

– реєстрація обтяжень та ін.

З часу функціонування даного відділу було сформовано понад 3700 справ.

У зв’язку з підписанням 17 травня 2018 року  Меморандуму про співпрацю у сфері надання адміністративних послуг між Надвірнянською міською радою та Надвірнянською РДА, з 12 вересня 2018 р. відділ змінив адресу та почав працювати в оновленому приміщенні Управління надання адміністративних послуг Надвірнянської РДА.

Попереднє приміщення відділу реєстрації міської ради було розташоване на 2-му поверсі п’ятиповерхової будівлі, на околиці міста, що створювало незручності мешканцям міста та району. Також тут не можливо було забезпечити доступ громадян з особливими фізичними потребами.

Оновлене приміщення розташоване в центральній частині міста, поблизу банків (що зручно при оплаті послуг), забезпечено парковкою, пандусом та кнопкою виклику адміністратора.

Відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно за період 01.01.2018 року по 31.01.2018 року зареєстровано:

– 1783 прав власності на нерухоме майно (земельні ділянки, квартири, житлові та нежитлові приміщення, домоволодіння тощо), в тому числі 280 права власності на об’єкти нерухомого майна, які знаходяться в інших районах Івано-Франківської області; 

– 260 інших речових прав на нерухоме майно (договори оренди (суборенди), прав постійного користування, емфітевзис,  право оперативного управління тощо);

– 20 (обтяження в т.ч. заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава). Також відділ з листопада місяця проводить реєстраційні дії щодо реєстрації фізичних осіб-підприємців (виникнення та припинення діяльності).

Сформовано 2063 реєстраційних та облікових справ та передано для довічного зберігання у архів центру надання адмінпослуг Надвірнянської РДА та інших установ, які відповідають за зберігання реєстраційних справ.

Постійно проводиться консультування фізичних осіб, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування району та органів виконавчої влади з різних питань (оскільки працівники відділу мають вищу юридичну освіту).

3. ПІДТРИМКА ТА ДОПОМОГА УЧАСНИКАМ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

Вже четвертий рік поспіль на східних рубежах України триває російсько-українська війна, де тисячі військовослужбовців захищають незалежність та територіальну цілісність нашої держави. Сьогодні одним із пріоритетних завдань, які ставить перед собою керівництво Надвірнянської міської ради та депутатський корпус  – це підтримка учасників АТО та їх родин.

Щороку в бюджеті міста передбачено кошти на виплату матеріальної допомоги громадянам, у т. ч. учасникам АТО. У 2014-2018 роках Надвірнянська міська рада виділила 820930 грн. на виплату матеріальної допомоги учасникам АТО та їхнім сім’ям. Відповідно до Положення про надання адресної грошової допомоги громадянам  м.Надвірна протягом 2018 року виділено 111960 грн. на виплату допомоги 42 учасникам АТО або членам їх сімей. Як і в минулому році, з міського бюджету надано субвенцію районному бюджету на відшкодування батьківської плати за відвідування дитячих навчальних закладів м.Надвірна дітьми із сімей учасників АТО в сумі 70000 грн. Крім того, надано пільги з оплати вартості житлово-комунальних послуг  водовідведення і водопостачання сім’ям учасників АТО (на відшкодування пільг виділено 42500 грн.).

На засіданні 20 сесії рішенням №846-20/2017 затверджено проект детального плану територій для будівництва та обслуговування індивідуальних гаражів для учасників АТО на вул.В.Великого в м.Надвірна, розроблений Надвірнянською міською радою. Згідно рішень міської ради №963-22/2018 від 29.03.2018 р., №1025-24/2018 від 17.05.2018р., №1084-25/2018 від 05.07.2018 р. №1304-29/2018 від 21.12.2018р. надані дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів 97 учасникам АТО. Після розробки проектів землеустрою землевпорядною організацією, на сесії міської ради будуть розглянуті питання про  їх затвердження та передачу у власність земельних ділянок учасникам АТО, на підставі поданих документів.

Сьогодні на теренах Надвірної сформувався потужний волонтерський рух, який об’єднавши зусилля всіх небайдужих надвірнянців, робить посильний внесок в обороноздатність нашої держави. Вже доброю традицією стало проведення різноманітних благодійних акцій на теренах нашого міста та району, метою яких є підтримка учасників АТО, організація поїздок на схід України волонтерів, до яких активно долучається і депутат міської ради Олег Туєшин.

В нашому місті неодноразово проходили «Вечорниці для фронту», під час яких готували смачні страви домашньої кухні та ліпили вареники для бійців АТО. І напередодні світлого і радісного свята – Христового Воскресіння, 13 квітня в м.Надвірна пройшла акція  «Збери великодній кошик воїну АТО». Активну участь у акції взяли і працівники Надвірнянської міської ради, працівники комунальних підприємств міста (КП «Надвірнаводоканал», КП «Надвірнакомунсервіс», КП «Надвірнянський житловик» та МКП «Надвірнашляхбуд») та депутатський корпус міської ради, які передали нашим бійцям великодні смаколики, продукти харчування, консервацію, засоби гігієни та зібрані кошти.

4. ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПЛАН М.НАДВІРНА

21 грудня 2018 року на засіданні 29 сесії Надвірнянської міської ради було прийнято історичне рішення – затверджено Генеральний план міста (рішення Навірнянської міської ради №1268-29/2018 від 21.12.2018 року «Про затвердження Генерального плану м. Надвірна Івано-Франківської області»).

Генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Він розробляється та затверджується в інтересах територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Генеральний план регулює містобудівну діяльність в місті, визначає умови безпеки населення, забезпечення необхідних санітарно-гігієнічних і екологічних вимог, раціональне визначення меж землекористувань, зон житлової, суспільної, промислової забудови, територій, що особливо охороняються, зон різної містобудівної цінності, розвиток інженерно-транспортної інфраструктури, впорядкування територій, збереження історико-культурної спадщини і антропогенних ландшафтів. Це – нормативно-правовий акт, який містить загальні правила господарської діяльності, розраховані на тривалий час, близько 20 років. Більшість інформації з генпланів прямо чи опосередковано вливає на прийняття управлінських рішень.

Генеральний план м.Надвірна, розроблений Івано-Франківською філією УДНДІПМ «Діпромісто» згідно замовлення Надвірнянської міської ради. Робота над цим документом розпочата давно, тривала довго, в процесі її  збирались та поповнювались вихідні дані на проектування, виносилися та удосконалювались проектні рішення, при поточних змінах у законодавство вносилися і зміни у проектні рішення, склад та зміст генерального плану доповнювався все новими розділами, які ставали необхідною складовою цієї містобудівної документації. Так в процесі роботи було виготовлено картографічну основу в цифровій формі, як просторово орієнтовану інформацію в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Для м.Надвірна, яке входить до списку населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України було розроблено історико-архітектурний опорний план з визначенням режимів регулювання забудови, меж історичного ареалу та меж зон охорони пам’яток, додатково розроблено розділи «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту (цивільної оборони) на мирний час та особливий період».  На вимогу суміжників – Стримбівської та Пнівської сільських рад – розроблено проект зменшення санітарно-захисної зони проектного міського кладовища, яке розміщене в с. Мозолівка на території Пнівської сільської ради, яким знято містобудівні обмеження на існуючу житлову забудову с. Стримба та с.Мозолівка.

Згідно чинного законодавства у сфері містобудування пройдено всі необхідні процедури, що передують затвердженню генплану, а саме: проведено громадські слухання щодо врахування громадських інтересів, які відбулися 05 квітня 2012 р., генплан подавався на розгляд архітектурно-містобудівної ради при управлінні містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, засідання якої відбулося 16.10.2013 р. В генеральному плані м.Надвірна  враховано  узгоджені зауваження громадських слухань, враховано визначені державні інтереси та зауваження відповідних служб, які озвучувалися на містобудівній раді.

Згідно п.12 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»  генеральний план м.Надвірна підлягав експертизі. Експертизу проводилося вперше в грудні місяці 2016 р. До недавнього часу тривав процес зняття зауважень і нарешті експертним звітом щодо розгляду містобудівної документації «Генеральний план м.Надвірна Івано-Франківської області» виданим ДП «Київоблбудекспертиза» (експертною організацією) 05.10.2018 р. визнано, що зміст вищезазначеної містобудівної документації відповідає законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань планування і забудови територій, а також вимогам завдання з розроблення містобудівної документації. Також генеральний план м.Надвірна може бути рекомендований експертною організацією до затвердження у встановленому порядку з відповідними техніко-економічними показниками на розрахунковий період 20 років, зазначеними в звіті.

Варто зазначити, що до затвердження нового генплану діяв генеральний план м.Надвірна, виготовлений  в 1975 р. Львівською філією НДІ «Діпромісто» та розроблений на його основі проект детального планування центральної частини міста в 1980 р., по багатьох параметрах  та в зв’язку з нереалізованими проектними рішеннями, актуальність їх втрачена.       

Новий генеральний план  оновлює довгострокову стратегію планування та забудови території м.Надвірна, дає відповіді на сучасні виклики та завдання у сфері планування розвитку територій, які стоять перед громадою та владою міста. Згідно п.8 ст.17 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується.        

  Концепція подальшого розвитку м. Надвірна ґрунтується на використанні особливостей його  географічного  положення, розміщення у передгірській частині Карпат, а також близькість з обласним центром та рекреаційними місцями гірської зони Карпат. Поряд з цим розвиток міста визначає і цільова спрямованість концепції зростання промисловості, пріоритетами якої є переробка нафти і природнього газу, розвиток лісопереробної галузі.

Згідно проектних рішень, схеми планування території Івано-Франківської області та матеріалів Генеральної схеми планування території України м.Надвірна віднесено до категорії міст 1 типу, в якому передбачається регламентація розвитку із структурно-технологічною перебудовою виробничої бази, виведенням з експлуатації шкідливих виробництв, оптимізацією структури землекористування, екологічною реабілітацією територій та розвитком соціально-культурного потенціалу. Важливим моментом у подальшому розвитку нафтодобувної та нафтопереробної промисловості в області залишається модернізація та розширення потужностей ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» в м. Надвірна. У зв’язку з цим в проектних рішеннях генплану м. Надвірна необхідно передбачити відповідну резервну виробничу та обслуговуючу території, а також ріст на перспективу необхідних закладів соціального характеру.

Схемою планування території  Івано-Франківської області запропоновано збільшення обсягів нового будівництва рекреаційно-туристичних закладів в м. Надвірна, місткість яких повинна становити 1.0 тис. чол. Це зумовлено перспективою росту гірсько-рекреаційних комплексів, рекреаційно-туристичних зон та оздоровчих центрів в Надвірнянському районі зокрема  і гірській частині області в цілому.

5. ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

5.1 Міський бюджет, порівняльна характеристика

На 2018 рік уточнений обсяг доходів міського бюджету визначено в сумі 44 912 433,00 грн., обсяг доходів загального фонду міського бюджету складає в сумі 42 339 000,00 грн., спеціального фонду бюджету 2 573 433,00  грн.

Доходи загального фонду місцевого бюджету за 2018 рік складають  поступлення наступних податків і зборів:

 • податок на прибуток підприємств;
 • рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення;
 • акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів;
 • податок на майно, який включає в себе земельний податок, орендну плату та податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки;
 • транспортний податок;
 • туристичний збір;
 • єдиний податок;
 • адміністративні штрафи;
 • оплата інших адміністративних послуг;
 • надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном що перебуває у комунальній власності;
 • державне мито.

         Надходження до загального та спеціального  фонду міського бюджету за 2018 рік  склали 45 446 686,00 грн., в  тому числі міжбюджетні трансферти –  1 775 833,00 грн.   Дохідну частину міського бюджету виконано на 101,2%.

Основними  бюджетоутворюючим податками є:

 • податок на майно, що включає в себе податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; земельний податок та орендну плату, виконання складає 99,25 % до планових надходжень за 2018 року (15 905 023 грн.);
 • єдиний податок з фізичних та юридичних осіб виконано на 103,4% (10 224 765 грн.)
 • акцизний податок виконано на 81,5% (10 968 778 грн.)
 • плата за надання інших адміністративних послуг виконано на 121,9% (5 206 558 грн.)

Видатки загального та спеціального фондів міського бюджету проведено в сумі 44 136 213 грн., що складає 96,7 % до уточнених призначень на  відповідний період, в тому числі по загальному фонду – 25757765 грн. (98,6%), спеціальному – 18378448 грн. (94,0%).

Найбільшу частину в бюджеті міста складають видатки на благоустрій  – 38 %,  що в  грошовому виразі становить 17 341 937 грн., на утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури – 20% або 9 155 529 грн., утримання органів місцевого самоврядування – 13,4%, або 6 124 668 грн., експлуатація та технічне обслуговування житлового фонду – 6,8%  або 3 083 102 грн., охорона та раціональне використання природних ресурсів – 3,8%  (1 715 689 грн.), субвенції надані іншим місцевим бюджетам – 5,3%  (2 440 561 грн.),  12,7% складають інші видатки бюджету.

Також слід відмітити що станом на 01.01.2019 року маємо перевиконання  запланованих показників по загальному фонду місцевого бюджету в загальному на 0,3 %, з них у розрізі бюджетоутворюючих податків:

 • орендна плата з юридичних осіб перевиконано в сумі 533347 грн.
 • єдиний податок перевиконано в сумі 335765 грн.
 • оплата інших адміністративних послуг перевиконано 807849 грн.
 • адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень перевиконано в сумі 39907 грн.

По деяких видах доходів є недовиконання запланованих показників:

 • по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості недопоступило 132537 грн. при запланованих 500000 грн.
 • по акцизний податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, нафтопродукти, скраплений газ) недопоступило 1353801 грн. при запланованих 4000000 грн.
 • по земельному податку з юридичних осіб недопоступило 309916 грн. при запланованих 7490000 грн.

Дохідну частину спеціального фонду місцевого бюджету за 2018 рік складають наступні податки і збори:

 • кошти від продажу земельних ділянок;
 • екологічний податок;
 • кошти від пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту;
 • кошти від відчуження майна комунальної власності;
 • інші субвенції.

  

Щодо виконання міського бюджету по  спеціальному фонду  слід відмітити збільшення надходжень від пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту в сумі 289053  грн. 

Всі видатки місцевого бюджету здійснюються у відповідності до рішення міської ради від 21.12.2017 810-20/2017 «Про міський бюджет на 2018 рік» та прийнятих рішень ради щодо спрямування коштів за рахунок залишків минулого року, перевиконання міського бюджету та внесення змін до плану соціально-економічного розвитку міста на 2018 рік.  У структурі видаткової частини питому вагу складають видатки на благоустрій, утримання житлово-комунального господарства міста, соціальний захист та соціальне забезпечення, фінансування програм, видатки на проведення робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг, фінансування робіт згідно плану соціально-економічного розвитку міста, утримання апарату управління  та інше.

Видатки міського бюджету на проведення робіт капітального характеру за 2018 рік складає близько 17 мільйонів гривень.

5.2. Субвенції з міського бюджету

Головне завдання Надвірнянської міської ради є забезпечення комплексного соціально-економічного та культурного розвитку територіальної громади міста. Надаючи субвенції районному та обласному бюджетам, міська рада регулярно долучається до співфінансування проектів, якими передбачено матеріально-технічну підтримку та відновлення освітніх, медичних закладів та об’єктів культурної та історичної спадщини району. Зокрема, в 2018 році міською радою надано районному бюджету субвенції на загальну суму близько 2,5 млн. грн.:

 1. Нове будівництво котельні потужністю 0,93 МВт для Надвірнянських ЗОШ №1,2 та РЦДТНПВМ по вул.Міцкевича, 2.

Враховуючи ситуацію з подачею тепла в ЗОШ №1, 2 та центр дитячої творчості, яка склалась в 2017 році, депутатський корпус спільно з керівництвом міської ради вирішили закласти кошти в міському бюджеті на 2018 рік для будівництва котельні на природному газі для забезпечення теплопостачанням вищевказані навчальні заклади.

Надвірнянська міська рада ще на початку року надала субвенцію районному бюджету в сумі 500000 грн. враховуючи витрати на виготовлення проектно-кошторисної документації на нове будівництво котельні по вул.Міцкевича, 2.  Рішеннями 27 сесії міської ради виділено ще 360000 грн. на реалізацію вищевказаного проекту.

Керівництво міста та району проводили неодноразові наради, на яких обговорювалося проблемне питання.

Відділ освіти райдержадміністрації заключив угоду з проектною організацією ТОВ «ТЕГА» для виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво газової котельні потужністю 0,93 МВт по вулиці Міцкевича, 2 м. Надвірна. 

У квітні місяці в Надвірнянській міській раді відбулись громадські слухання щодо обговорення проекту детального плану території  орієнтовною площею 0,2863 га для обслуговування РЦДТНПВМ на вул.Міцкевича, 2 в м.Надвірна. Рішенням сесії Надвірнянської міської ради №985-23/2018 від 02.05.2018 року затверджено проект детального плану території земельної ділянки на вул.Міцкевича,2 в м.Надвірна. Коли вся документація пройшла необхідну експертизу, після проведених тендерів, підрядною організацією активно розпочались роботи по безпосередньому будівництву котельні.

Цей проект реалізований за спільного фінансування як з міського, так і районного бюджетів, а замовником всіх робіт являється відділ освіти Надвірнянської РДА. Відділом освіти проведено тендер на будівництво котельні, переможцем якого визнано ПП «Захід ІТБС» на суму 2725127  грн. З районного бюджету виділено близько 1,8 млн. грн., а з міського бюджету 860000 грн. Будівельні роботи були розпочаті в серпні минулого року.

Силами КП «Надвірнаводоканал» проведено роботи по прокладанню мереж  водопостачання та водовідведення даної котельні.

Спільними зусиллями вдалося реалізувати такий важливий проект і в листопаді проведено запуск тепла. Тому, тепер наші діти та вчителі мають можливість в теплих і комфортних умовах навчатися та працювати.

 1. Ремонт системи опалення ДНЗ «Світлячок» та «Вогник».

Не зважаючи на те, що освітні заклади міста перебувають в оперативному управлінні Надвірнянської  РДА, Надвірнянська міська рада докладає максимальні зусилля для покращення матеріально-технічної бази та умов перебування навчальних закладів. 2018 року міською радою було виділено кошти в сумі 315000 грн. на ремонт системи опалення в двох садочках – «Світлячок» (130000 грн.)  та «Вогник» (185000 грн.).

Це дозволило  створити комфортні умови перебування в дошкільних закладах педагогів та дошкільнят, покращити температурний режим, підвищити рівень енергозбереження  та зменшити видатки на енергетичні ресурси.

Крім того, минулого року виділено кошти в сумі 280000 грн. на поточний ремонт зовнішніх мереж теплопостачання від котельні на вул.Шевченка, що біля ДНЗ «Світлячок».

 1. Придбання медичного обладнання для Надвірнянської ЦРЛ та Надвірнянської дитячої лікарні. В рамках Бюджету участі 2018 року переможцями стали 2 проекти категорії «Охорона здоров’я», а саме: великий проект «Здорова дитина – здорова нація (придбання медичного обладнання для Надвірнянської дитячої лікарні – кисневого концентратора та монітора пацієнта)» та малий проект «Точний діагноз – успішне лікування (придбання медичного обладнання для Надвірнянської ЦРЛ – коагулометра для профілактики інсультів та інфарктів)».

 Мета даних проектів – забезпечення максимально якісного, ефективного та швидкого надання невідкладної медичної допомоги завдяки використання сучасної апаратури, покращення матеріально-технічної бази Надвірнянської дитячої та центральної районної лікарні шляхом придбання медичного обладнання. З бюджету міста було виділено кошти в сумі 250000 грн. на придбання вищевказаного медичного обладнання.

 1. Надання субвенції районному бюджету для Надвірнянської ЦРЛ та Надвірнянської дитячої районної лікарні в сумі 150000 грн. для покращення матеріально-технічної бази районної лікарні.
 2. Співфінансування проекту щодо влаштуванням штучного покриття на існуючому волейбольному майданчику для занять фізичною культурою учнів Надвірнянського ліцею на вул.Петрушевича, 10 в сумі 293400 грн.
 3. Співфінансування проекту «Влаштування штучного покриття на існуючому комплексному спортивному майданчику для фізично-оздоровчих занять учнів Надвірнянської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 на вул.Чорновола, 15» в сумі 25000 грн.
 4. Співфінансування обласного проекту «Великі зміни малими кроками. Замок Куропатви 16 ст. в селі Пнів – реставрація західної вежі Пнівського замку» в сумі 150000 грн.
 5. Придбання дитячого майданчика та вуличних тренажерів – 125000 грн.
 6. Надання субвенції районному бюджету в сумі 55314 грн. для реконструкції каналізаційного колектора ДУ 160 мм до інфекційного відділення Надвірнянської ЦРЛ.
 7. Виділено кошти в сумі 38100 грн. на заміну вікон та дверей на енергозберігаючі в Надвірнянській районній бібліотеці для дітей ім.І.Яцури.
 8. Відшкодування батьківської плати за відвідування дитячих навчальних закладів м.Надвірна дітьми із сімей учасників АТО в сумі 70000 грн.
 9. Субвенція районному бюджету в сумі 30000 грн. на відшкодування Львівській залізниці пасажирів пільгових категорій – жителів міста.
 10. Встановлення автоматизованої охоронної сигналізації ДНЗ «Сонечко» – 42700 грн.
 11. Кошти в сумі 24000 грн. спрямовані для забезпечення роботи Управління надання адміністративних послуг.

Надвірнянський ЦНАП створено  в 2013 році. Сьогодні перелік послуг, який надає Надвірнянський ЦНАП, налічує 188 сервісів. Адміністратори отримали доступи до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державного земельного кадастру. Сьогодні є можливість також громадянам оформити ID-картку та закордонний паспорт.

З вересня цього року в рамках підписаного Меморандуму відділ реєстрації Надвірнянської міської ради співпрацює з Центром надання адміністративних послуг, де функціонує система керування чергою, впроваджено програму електронного документообігу.

2017 року було виділено кошти з міського бюджету на співфінансування придбання  робочої станції з комплектом обладнання, встановленим спеціалізованим програмним забезпеченням та комплексом засобів захисту інформації. На даний час декілька спеціалістів та уповноважених осіб від міської ради надають в ЦНАПі адміністративні послуги громадянам міста Надвірна.

6. ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

Житлово-комунальне господарство — сукупність підприємств, служб і господарств по обслуговуванню населення міста, кожен з яких відповідає за надання тих чи інших житлово-комунальних послуг. На території міста функціонують 4 міські комунальні підприємства: КП «Надвірнаводоканал» – надання послуг з водопостачання та водовідведення, КП «Надвірнакомунсервіс» – комплексний благоустрій, освітлення та санітарний стан міста, КП «Надвірнянський житловик» – утримання та обслуговування житлового фонду міста, МКП «Надвірнашляхбуд» – будівництво та обслуговування об’єктів дорожньої інфраструктури.

6.1. Благоустрій та утримання міста

Візитівкою будь-якого населеного пункту є рівень його благоустрою – стан освітлення, озеленення, вулично-дорожньої мережі та чистота у місті. Щороку керівництвом міської ради, профільними заступниками міського голови, зокрема Олегом Йосипенком та Василем Василенком, спільно з комунальними службами розробляється комплекс заходів для покращення благоустрою міста. Основну діяльність по реалізації даних заходів, до яких належить утримання територій загального користування та забезпечення  функціонування системи вуличного освітлення міста, здійснює КП «Надвірнакомунсервіс» під керівництвом Андрія Кіндрата.

Оновлена міська зона відпочинку ім.Н.Яремчука

Справжньою окрасою міста, рекреаційно-відпочинковою зоною, спортивно-оздоровчим комплексом, місцем проведення культурних заходів є міська зона відпочинку ім.Н.Яремчука. ЇЇ розташування є досить вдалим, адже вона знаходиться в центральній частині міста, що є зручним для місцевих жителів, оскільки не потрібно виїжджати далеко за межі міста, щоб провести своє дозвілля. Тому міська зона відпочинку користується великою популярністю не тільки серед мешканців Надвірної, а й гостей міста.

 

Це прекрасне місце, подароване природою, призначене для організації відпочинку населення, задоволення культурних запитів різних груп мешканців міста, створення умов для відновлення фізичних і духовних сил людей, розвитку їх художнього і естетичного смаку, екологічного виховання, виховання почуття любові і поваги до своєї Батьківщини, рідного краю, до української національної культури і народної творчості.

За останні роки зона відпочинку ім.Н.Яремчука завдяки спільним зусиллям місцевої влади, комунальних служб та громади зазнала значних змін. Після великих  руйнівних повеней, які сталися на Прикарпатті в 2008 та 2010 роках, був зруйнований пішохідний міст через річку Бистриця Надвірнянська в районі зони відпочинку. За ініціативи міського голови Зіновія Андрійовича наприкінці 2014 року реалізовано проект відбудови моста.

Крім того, в зоні відпочинку  облаштовано освітлення, встановлено 2 волейбольні майданчики, спортивні майданчики із силовими тренажерами, проведено благоустрій (встановлено лавочки, сміттєві урни, висаджено молоді саджанці дерев та кущів, облаштовано алеї та газони).

Завдяки реалізації обласного проекту «Оновлена зона відпочинку ім.Н.Яремчука в м.Надвірна – місця щасливих людей» вдалось вимостити бруківкою пішохідну доріжку до моста через річку Бистриця Надвірнянська, встановити декоративну огорожу, лавочки, провести комплексний благоустрій відпочинкової зони та створити сприятливі умови для організації дозвілля, відпочинку жителів міста.

В минулому році силами КП «Надвірнакомунсервіс» проведено роботи по облаштуванню зовнішнього освітлення першого озера.

Цього року напередодні свята Івана Купала та Дня молоді силами Надвірнянської дитячої художньої школи, Надвірнянської міської ради  та комунальних служб оновлено сцену в міській зоні відпочинку. Це стало ще однією цікавинкою міської зони відпочинку, окрасою, яка милуватиме око мешканців та гостей міста і передаватиме особливість нашої культури, самобутність, автентичність нашого краю.

  Варто зазначити, що це – єдина стаціонарна сцена під «відкритим небом», яка діє в місті.

За кошти міського бюджету 2018 року територію входу в міську зону відпочинку було облаштовано бруківкою.

Останніми роками керівництво міста Надвірна докладає значних зусиль для створення належних умов для організації дозвілля дітей та молоді, забезпечення  систематичних занять фізичною культурою і спортом жителів, покращення  спортивного рівня підготовки учнів шкіл, молоді міста, заохочення до  здорового  способу  життя.

2018 року Планом соціально-економічного розвитку виділено кошти в сумі 134310 грн. на придбання дитячих і спортивних майданчиків. Зокрема, в районі 2-го озера зони відпочинку 2018 року за сприяння депутата міської ради Василя Будзака встановили 5 елементів дитячого майданчика та 1 силовий тренажер для занять воркаутом.

 Ще 4 вуличні тренажери встановили на території між двома міськими озерами, які розраховані на різні вікові категорії та на різне фізичне навантаження.

Варто зазначити, що міська рада також надала субвенцію районному бюджету в сумі  125 000 грн. для придбання елементів дитячого та спортивного майданчиків, які будуть встановлені в районі вул.Хмельницького.

 Крім того, наприкінці 2018 року розпочались  роботи по  влаштуванню штучного покриття на спортивному майданчику на території Надвірнянського фізико-математичного ліцею за спільного фінансування з міського та районного бюджетів. З міського бюджету профінансовано 293 400 грн. на проведення даних робіт.

Берегоукріплення річки Бистриця Надвірнянська

Більшість мешканців Надвірної пам’ятають руйнівні наслідки повеней 2008 та 2010 років. Внаслідок виходу води з берегів річки та потічків значна частина території міста була затоплена, що призвело до руйнації дорожньої інфраструктури, будівель, ліній електропередач тощо. На сьогодні важливо є не боротись із наслідками стихії, а запобігати їм, не чекаючи, щоб природна катастрофа завдавала значних збитків жителям міста.  

Починаючи з 2010 року міською радою, комунальними службами, за сприяння промислових підприємств міста та приватних підприємців було проведено великий об’єм робіт по берегоукріпленню, розчищенню русел річок та потічків, запроваджено ряд протипаводкових заходів.

Основні і наймасштабніші роботи були проведені 2010-2012 рр.: тоді фактично здійснили будівництво захисної дамби по правому березі річки Бистриця Надвірнянська в районі зони відпочинку ім.Н.Яремчука орієнтовною протяжністю 800 м/п. Ці роботи були пізніше профінансовані з обласного бюджету. І з того часу міською радою щороку проводиться   укріплення захисної дамби в тих місцях, де є найбільша загроза виходу води з берегів.

Роботи по берегоукріпленню є досить фінансово затратні, що звичайно міському бюджету не під силу. Але, не чекаючи на допомогу з державного бюджету, керівництво міста, зокрема, міський голова,  робить все можливе, щоб в майбутньому уберегти місто від підтоплень.

Так, в 2018 році були проведені роботи по укріпленню правого берега річки Бистриця Надвірнянська в районі зони відпочинку ім.Н.Яремчука. Зокрема, за допомогою спецтехніки укладено біля пішохідного моста близько 300 тонн негабариту, а беріг річки в районі першого озера укріплено великими  бетонними вироби. Всі вищевказані роботи з 2012 року здійснюються так званим «господарським методом» або «методом народної будови». В іншому випадку вони б коштували міському бюджету не один мільйон гривень. Міською радою і надалі продовжаться роботи по берегоукріпленню, щоб унеможливити збитки від майбутніх стихій.

Вже стало доброю традицією у м.Надвірна проводити різноманітні екологічні акції по прибиранню території нашого міста. І цього року за організації Надвірнянської міської ради в рамках екологічної акції «Зробимо місто ще чистішим» відбулась загальноміська толока в міській зоні відпочинку ім.Н.Яремчука, на прибережній смузі р.Бистриця Надвірнянська, біля Богородчанського моста та в зоні відпочинку вул.Зелена-Богуна. 

До акції, яка була одна з найчисельніших, долучились працівники державних установ, колективи підприємств міста, представники громадських організацій та небайдужі мешканці міста, а саме: працівники дитячих навчальних закладів м.Надвірна («Квітка Карпат», «Вогник», «Сніжинка», «Світлячок», «Пролісок», «Берізка»), колективи Надвірнянського районного еколого-натуралістичного центру, Надвірнянського РЕМу, Надвірнянського районного центру зайнятості,  комунальних служб міста КП «Надвірнянський житловик», КП «Надвірнаводоканал», «Надвірнакомунсервіс», КП «Надвірнашляхбуд», учні та вчителі Надвірнянських шкіл №1 та №3, Громадська рада при Надвірнянській РДА, Рада старійшин м.Надвірна, ТРК Надвірна, депутатський корпус, виконавчий комітет, апарат Надвірнянської міської ради та небайдужі мешканці міста.

Варто відзначити, що сміття з кожним роком стає все менше. Це заслуга, в першу чергу, комунальних служб, які цілодобово докладають всіх зусиль, щоб проживання в нашому місті було комфортним та затишним, а також небайдужих мешканців нашого міста, які своїм обов’язком вважають підтримку чистоти в нашому місті.

Озеленення є важливою складовою благоустрою та утримання території в належному стані. Комунальним підприємством регулярно проводяться роботи по впорядкуванні та догляду за квітниками, газонами та алеями в центральній частині міста, парках, скверах та зоні відпочинку, висаджуються додаткові зелені насадження.

Щороку справжньою окрасою нашого міста стають квіткові композиції (горщики з живими квітами), встановлені на огороджувальних конструкціях (турнікетах) доріг центральної частини міста, що надає Надвірній красивого та неповторного вигляду.  Для того, щоб вони кожен день милували око мешканців та гостей нашого міста, комунальними службами докладаються значні зусилля. Щодня десятки працівників комунальної служби клопіткою та важкою працею здійснюють полив та догляд за даними насадженнями. 

2017 року активно проводився комплексний благоустрій в міському парку ім.І.Франка. Працівники  ДП «Надвірнянське лісове господарство» спільно з комунальними службами міста встановили дерев’яну огорожу вздовж пішохідних доріжок.

Поводження з безпритульними тваринам в місті

У 2018 році у Надвірній активно розпочався процес вакцинації та біостерелізації безпритульних тварин. У лютому місяці міський голова Зіновій Андрійович та голова благодійної організації «Благодійний фонд «Дім Сірка» Наталія Когут підписали Меморандум про співпрацю щодо поводження з безпритульними тваринами  в м.Надвірна. Дана співпраця спрямована на захист навколишнього природного середовища від негативних наслідків, які пов’язані  з неконтрольованим розмноженням безпритульних тварин; регулювання їх чисельності гуманними та цивілізованими методами – шляхом стерилізації і в жодному разі не методом умертвіння тварин, а також донесення до суспільної свідомості населення стандартів гуманного поводження з тваринами.  

 Після підписання Меморандуму Надвірнянською міською радою було забезпечено спеціальне приміщення під стерилізаційний пункт, а також виділено  кошти з  міського  бюджету на  стерилізацію безпритульних тварин в сумі 30 тис.грн.  Благодійний фонд простерилізував минулого року близько 60 тварин. Дана організація проводить вилов безпритульних тварин та їх вакцинацію. Після проведення біостерилізації  та інших ветеринарно-медичних  заходів тварин повертають на їхнє попереднє місце існування,  де забезпечують їм необхідні умови проживання. Також здійснюється моніторинг кількості відловлених, простерилізованих, провакцинованих та прилаштованих  безпритульних тварин.

Метод регулювання чисельності безпритульних тварин шляхом стерилізації зарекомендував себе як найуспішніший. Його суть  полягає у відлові тварин, їх стерилізації, вакцинації та подальше повернення в місця їхнього перебування. При системному підході кількість тварин з часом зменшується, а також підвищується рівень безпечної і комфортної життєдіяльності людей.

6.2. Вуличне освітлення

Вуличне освітлення міста – це комфорт і безпека мешканців в темний час доби. Воно виконує естетичну функцію, є одним з найважливіших елементів благоустрою та архітектурно-художнього оформлення міста. Щороку КП «Надвірнакомунсервіс» спільно з міським головою та профільними заступниками розробляють План робіт по облаштуванню, реконструкції та відновленню мереж вуличного освітлення, який затверджується депутатами міської ради.

Вулиця Мазепи (міст через р.Бистриця Надвірнянська)

Згідно такого Плану силами комунального підприємства виконуються роботи по будівництву нових та реконструкції існуючих мереж вуличного освітлення з використанням енергозберігаючих технологій.

Вулиця Рамішвілі

В 2018 році облаштовано зовнішнє освітлення на 33 вулицях, провулках, прибудинкових територіях, пішохідних доріжках. Зокрема, минулого року частково освітлено 21 вулицю: Рамішвілі (від будинку №7 по вул.Калнишевського до містка через р.Стримба), Курбаса, Яцури, Кобилянської, Федяя, Полковника Грома, Просвітянська, Комунальна, Багряного (округ депутата міської ради Надії Гурмак), Дем’янчука, Гонти (округ депутата Мирослава Гнідика), Володимира Великого (округ депутата Ірини Кащенко), Воз’єднання, Дружби (округ депутата Андрія Костика), Набережна (округ депутата Василя Будзака), Вітовського (округ депутата Олега Туєшина), Спортивна, Визволення (округ депутата Богдана Зеленчука), Грушевського, Кобринської, Чорновола; провулок Володимира Великого; 3 прибудинкові території: Княгині Ольги, 7 (округ депутата Ігоря Возного); Мазепи, 23-Франка,2 (округ депутата Олега Даціва); Мазепи, 31-Франка, 10 (округ депутата Богдана Зеленчука); пішохідний перехід від Надвірнянської ЗОШ №2 до стадіону «Нафтовик», вулиця Мазепи (міст через річку Бистриця Надвірнянська), пішохідні доріжки міського парку ім.І.Франка, біля музею історії Надвірнянщини.

Прибудинкова територія Княгині Ольги, 7

Проведено роботи по будівництву мережі зовнішнього освітлення біля Пам’ятного Хреста на честь скасування панщини (на розі вул.Мазепи та Хмельницького), який минулого року був відновлений.

Пам’ятний Хрест на честь скасування панщини

Тут встановлено додатково 3 опори.

По вул.Соборна біля Прокатедрального собору Благовіщення Пресвятої Діви Марії встановлено спеціальний світильник для освітлення пішохідного переходу з додатковим миготливим світлом жовтого кольору для привернення уваги водіїв на дану  ділянку дороги.

Всі вищевказані роботи здійснено відповідно Плану робіт по облаштуванню, реконструкції та відновленню мереж вуличного освітлення на 2018-2019 рр. Загальна протяжність мереж, встановлених 2018 року, складає понад 4,8 км. Встановлено понад 60 додаткових металевих опор та близько 230 нових світильників.

6.3. Водно-каналізаційне господарство

Одним з найважливіших соціально-економічних показників розвитку міста є належне функціонування мереж  водно-каналізаційного господарства, за що відповідає в Надвірній комунальне підприємство «Надвірнаводоканал» на чолі з директором Василем Литвинюком. Силами даного підприємства регулярно проводяться профілактичні та ремонтні роботи поточного та капітального характеру для забезпечення якісним і безперервним постачанням питною водою для мешканців нашого міста та надання належних послуг з водовідведення. Загальна протяжність системи водовідведення складає 35-40 км, що становить 60% від потреб мешканців. Що стосується мережі водопостачання, то її протяжність – понад 60 км або 70% від потреб надвірнянців. Це один з найбільш високих показників серед населених пунктів не тільки нашої області, а й всієї України.

Щороку Планом соціально-економічного розвитку м.Надвірна передбачено перелік робіт для покращення надання цих послуг. Зокрема, 2018 року було здійснено такі роботи, що стосуються водо-каналізаційного господарства:

 1. Капітальний ремонт водопроводу по вул.Соборна, що на окрузі депутата міської ради Андрія Костика – замінено старі стальні труби на сучасні поліетиленові. Загальна протяжність водопроводу складає орієнтовно 275 м/п. В 2016 році за кошти міського бюджету здійснено капремонт водогону по вул.Соборна (від вул.Січових Стрільців до вул.Шашкевича) загальною протяжністю понад 200 м/п. Цього року роботи продовжились. Загальна протяжність водогону складає 475 м/п. Під час його реконструкції використано метод санації, який не передбачає демонтажу старого трубопроводу. Проведення даних робіт покращить тиск води, мінімізує втрати та унеможливить виникнення аварійних ситуацій. Вартість робіт становить – 112 000 грн.

2. Влаштування водовідведення ґрунтових вод житлового будинку вул.Ломоносова, 5, що на окрузі, закріпленого за депутатом міської ради Павлом Черноволенком. Біля прибудинкової території даного будинку практично постійно скупчувалась вода, а після навіть невеликих дощів існувала загроза підтоплення підвалів та входів у під’їзди, що завдавало певних незручностей мешканцям будинку.

Спеціалістами та керівництвом міської ради і комунальних служб було здійснено обстеження прибудинкової тертої, після чого дійшли висновку, що причиною такої ситуації є високий рівень ґрунтових вод. Тому при формуванні Плану соціально-економічного розвитку депутатським корпусом було вирішено включити виконання робіт по влаштуванню водовідведення ґрунтових вод житлового будинку вул.Ломоносова, 5.

Силами КП «Надвірнаводоканал» було здійснено всі передбачені роботи. Вперше під час прокладання дренажної системи було використано поліетиленову, гофровану,  перфоровану трубу діаметром 200 і 300 мм. Також встановлено 6 колодязів. Протяжність системи водовідведення складає 108 м/п. Виконання даних робіт дозволить при випаданні інтенсивних опадів відвести воду та не допустити підтоплень вищевказаної прибудинкової території. Вартість робіт становить 144748 грн.

 1. Капітальний ремонт водопроводу вул.Мазепи-Визволення та вул.Мазепи-Франка – проведення даних робіт дозволило покращити тиск води, мінімізувати втрати та унеможливити виникнення аварійних ситуацій. Загальна протяжність водогону складає орієнтовно 150 м/п. Вартість робіт – 46865 грн.

4. Заміна запірної арматури по вул.Вітовського, Грушевського та Мазепи – здійснено заміну 5 засувок діаметром 150 мм на перехресті вул.Грушевського та вул.Вітовського, а також ревізію засувки по вул.Марка Черемшини.

Це дозволить оперативно реагувати на аварійні ситуації по вул.Марка Черемшини, вул.Вітовського, вул.Олени Степанівни, вул.Вагилевича, вул.Сірика та вул.Рамішвілі. Також проведено заміну засувки діаметром 300 мм по вул.Мазепи і ревізія засувки діаметром 200 мм на перехресті вул.Княгині Ольги та вул.Франка.

Це дасть можливість регулювання тиску води вул.Мазепи, вул.Визволення, вул.Франка, вул.Комунальна та вул.Новопроектна. Термін експлуатації даних засувок складає 10 років. Також проведено капітальний ремонт системи оптимізації подачі води в м.Надвірна. Всі роботи здійснено силами КП «Надвірнаводоканал». Вартість робіт складає 184628 грн.

 1. Капітальний ремонт внутрішньобудинкових мереж водопостачання багатоповерхових будинків житлового фонду міста – силами КП «Надвірнаводоканал» здійснено вищевказані роботи в 7 будинках житлового фонду міста, а саме: №4 по вул.Грушевського (округ депутата міської ради Олега Самелюка); №7 по вул.Федьковича (округ депутата Тараса Пекарського); №21,31 по вул.Мазепи (округи депутатів Олега Даціва та Олександра Поповича); №6 по вул.Котляревського (округ депутата Василя Кузюка); №26 по вул.Руднєва (округ депутата Володимира Монастирецького) та №10 по вул.Франка (округ депутата Богдана Зеленчука).

Замінено старі фізично зношені стальні труби на поліетиленові, які не піддаються корозії і є достатньо міцними. На кожному стояку встановлено кран, що дасть можливість при потребі перекривати постачання води окремого стояка, при цьому не зупиняючи подачу води в цілому будинку. Виконання даних робіт дозволяє покращити тиск води, мінімізувати втрати та унеможливити виникнення аварійних ситуацій. Вартість робіт становить – 105690 грн.

 1. Придбання глибинних насосів ЕЦВ-10-120/60 (1 підйом водозабору) вартістю 25330 грн.
 1. Капітальний ремонт фтораторної на 2-му підйомі водозабору – всі будівельні роботи проведено силами працівників водозабору КП «Надвірнаводоканал». З міського бюджету виділено 289700 грн. Завдяки проведенню даних робіт розширено приміщення лабораторії та створено належні умови для здійснення всіх необхідних досліджень питної води, яка подається населенню міста.

Щоб надвірнянці споживали воду належної якості, вона проходить складний шлях очищення за допомогою новітніх технологій.

 Саме для постійного конт­ролю за джерелами водопостачання та якістю питної води працює вищевказана лабораторія. Лабораторія виконує фізико-хімічні дослідження питної води за 18 показниками на виході із водозабору та безпосередньо в мережі. Проводиться щогодинний контроль води.

Лабораторія має укладені угоди із Надвірнянським та Івано-Франківським лабораторними центрами Міністерства охорони здоров’я України. Надвірнянський ЛЦ МОЗ здійснює бактеріологічні і паразитологічні дослідження питної води. Івано-Франківський ЛЦ МОЗ проводить дослідження води питної на вміст солей важких металів (мідь, цинк, свинець, полі фосфати та ін.), а також радіоактивних елементів (радіонуклідів).

За всіма дослідженнями питна вода у місті Надвірна відповідає Державним санітарним правилам і нормам 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», тобто вона безпечна в епідемічному та радіаційному відношеннях, нешкідлива за хімічним складом і має сприятливі органолептичні властивості. Тобто вода відповідає всім показникам стандарту і є однією з найкращих і найякісніших в Україні.

Наприкінці 2018 року відбулось відкриття та посвята оновленого приміщення лабораторії.

За останні роки одним з пріоритетних напрямків роботи Надвірнянської міської ради та КП «Надвірнаводоканал» – це розширення мережі каналізування в місті, забезпечення населення якісними послугами з водовідведення. Щороку розробляються проекти, спрямовані на покращення екологічної ситуації в місті, які реалізовуються за спільного фінансування з екологічного фонду міського, обласного, інколи і державного бюджетів. Крім того, кожного року затверджується Програма фінансування робіт з екологічного фонду Надвірнянської міської ради, якою передбачається перелік заходів, спрямованих на покращення екологічного стану міста.

Саме за кошти, передбаченими вищевказаною програмою, минулого року проведено роботи по реконструкції каналізаційного колектора біля будинків №8 та №10 по вул.Вагилевича (округ депутата міської ради Степана Половка). Силами КП «Надвірнаводоканал» прокладено систему водовідведення протяжністю 95 м/п, поліетиленовими трубами, гарантійний термін експлуатації яких складає 50 років. Також встановлено 3 колодязі. Крім того, проведено ремонт внутрібудинкової системи водовідведення в будинку №10 по вул.Вагилевича.

Реконструкція каналізаційного колектора дасть можливість забезпечити каналізуванням два багатоквартирні будинки №8 та №10 по вул.Вагилевича, унеможливить в майбутньому забруднення підземних вод, що значно покращить екологічний стан міста. Вартість робіт складає 52806 грн.

Крім того, 2018 року за кошти  обласного Управління екології та природніх ресурсів роботи проводились на 2-х об’єктах:

 1. Реконструкція напірного каналізаційного колектора від головної каналізаційної насосної станції (ГКНС) до очисних споруд. Старий каналізаційний колектор функціонував більше 40 років та вже був морально застарілий і фізично зношений, тому виникла потреба в проведенні його реконструкції. Згідно проекту, розробленого міською радою та КП «Надвірнаводоканал», потрібно провести заміну труб протяжністю близько 530 м/п. Загальна вартість всього проекту складає орієнтовно 5 млн.грн.

В 2017 році здійснено заміну старих чугунних і стальних труб діаметром 600 мм на поліетиленові діаметром 500 мм протяжністю 170 м/п. Гарантійний термін таких труб складає не менше 50 років. Вартість робіт – 918 500 грн.

В 2018 році здійснено демонтаж  старих чугунних і стальних труб та укладання поліетиленових труб протяжністю понад 200 м/п. Також встановлено шиберну засувку діаметром 500 мм та каналізаційний колодязь діаметром 2 м. Вартість робіт – 1 440 000 грн.

Проведення даних робіт  забезпечить надійну безаварійну роботу ГКНС щодо скиду каналізаційних стоків з усього міста на очисні споруди, значно покращить екологічну ситуацію в місті та унеможливить в майбутньому забруднення підземних вод.

 1. Будівництво системи водовідведення та водопостачання масиву житлової забудови в районі вул.Ринкова-Лисенка. Вартість проекту – понад 2 млн. грн., Протяжність системи водовідведення складає 585 м/п, а водопостачання – 303 м/п. Виконання даних робіт дасть можливість підключити до систем водопостачання і каналізування заклади торгівлі та приватні домоволодіння в кількості близько 30 абонентів, а також покращити екологічну ситуацію в місті.

6.4. Розвиток дорожньої інфраструктури

В м.Надвірна утримання та поточний ремонт доріг комунальної форми власності шляхом проведення комплексу робіт, в результаті яких підтримується належний транспортно-експлуатаційний стан дороги, здійснює КП «Надвірнашляхбуд» під чітким керівництвом і контролем начальника Олівера Савчинця.

На території Надвірної налічують понад 130 вулиць, а також 18 провулків та 175 прибудинкових територій. З 2015 року в м.Надвірна вдалось значно покращити стан дорожньої інфраструктури в Надвірній. Дієвим поштовхом до цього стало нарахування саме з 2015 року акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (алкогольних напоїв, тютюнових виробів, нафтопродуктів, біодизелю  та скрапленого газу). Протягом 2015-2018 рр. до міського бюджету надійшло понад  34 мільйони гривень тільки від акцизного податку. Частково за ці кошти і ресурси, які надходять з інших податків, за останні 4 роки  відремонтовано не один десяток вулиць чи прибудинкових територій, а саме понад 120 об`єктів дорожньої інфраструктури: близько 50 вулиць, 40 прибудинкових територій, 30 тротуарів та пішохідних доріжок загальною площею 62 408 м². Із них асфальтне покриття відремонтовано на 30 вулиць комунальної форми власності площею 22 035 м² загальною вартістю більше 8,5 млн. грн.; вимощено бруківкою  понад 20 вулиць (17 325 м²  вартістю більше 8 млн. грн.), 40 прибудинкових територій (17 128 м²; більше 8 млн. грн.); 30 тротуарів та пішохідних доріжок (5 920 м², вартістю понад 2,5 мільйона гривень).

У відсотковому відношенні з 2015 року в м.Надвірна відремонтовано близько 35% вулиць комунальної форми власності та 25% прибудинкових територій. Загальна вартість утримання, капітального і поточного ремонту доріг за 2015-2018 рр. склала понад  33,5 мільйона гривень.

Прибудинкова територія будинку №15 по вул.Руднєва

2018 рік, як і минулий рік, з впевненістю можна назвати роком покращення та розвитку дорожньої інфраструктури, оскільки в місті за цей час вдалось зробити чи не найбільший об’єм робіт в цьому напрямку. Як і в минулі роки, капітальний та поточний ремонт проводиться як за допомогою асфальтування, так і мощення бруківкою вулиць комунальної форми власності, прибудинкових територій, тротуарів та пішохідних доріжок.

Вулиця Незалежності

При формуванні Плану соціально-економічного розвитку в кожному мікрорайоні чи приватному секторі проводиться обстеження та чіткий аналіз стану вулиць і прибудинкових територій, після чого визначається ряд об’єктів, де ділянки потребують першочергового ремонту. Також беруться до уваги звернення мешканців.

Вулиця Костя Левицького

Особливу увагу приділяють тим об’єктам, де роботи були розпочаті ще в минулих роках. В першу чергу ремонтні роботи також проводять на тих ділянках, дорожнє покриття яких зазнало великий відсоток руйнацій і  де були вже прокладені мережі водопостачання та водовідведення, адже роботи по будівництву водогонів та каналізаційних колекторів потребують виконання земляних робіт і як наслідок руйнування дорожнього полотна. При виборі прибудинкових територій значну увагу звертають також на відсутність в будинку заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг.

Прибудинкова територія вул.Руднєва, 6-7

В результаті виходить велика кількість об’єктів і відповідно значний об’єм робіт, що вимагає декілька десятків, а той сотню мільйонів гривень, яких не вистачає в бюджеті міста. Тому останніми роками прийнято стратегію поетапного відновлення доріг, щоб охопити  якомога більше об’єктів, при цьому особливу увагу слід звертати на якість виконання робіт. Але ці об’єкти не залишаються поза увагою в наступні роки, а навпаки, продовжується виконання другого чи навіть третього етапу капітальних робіт.

Вулиця 100-річчя Нафтовиків

За 2018 рік проведено ремонтні роботи на 40 об’єктах дорожньої інфраструктури загальною площею 17 177 м². Вартість проведених  робіт становить 10 738 729 грн.,  зокрема  капітальний ремонт вартує міському бюджету 8 667 188 грн., а поточний – 2 071 541 грн.

Прибудинкова територія будинку №12 по вул.Кобринської

    Минулого року проведено ремонт 22 вулиць комунальної форми власності  загальною площею 10 974   м² та вартістю   6589565 грн.

Вулиця Ломоносова

Так, бруківкою вимостили 8 вулиць площею 3410 м², а саме: Княгині Ольги (округ депутата міської ради Ігоря Возного), Крушельницької (округ, закріплений за депутатом Тарасом Угринчуком), Роксолани-Підгірянки (округ депутата Василя Будзака), Комарова, Лепкого (за сприяння Олександра Поповича), Коперніка (округ депутата Олега Самелюка), 100- річчя Нафтовиків (округ депутата Тараса Пекарського), Винниченка (округ депутата Миколи Бойчука). Вартість проведених робіт становить 2 089 995 грн.

Вулиця Соломії Крушельницької

Вулиця Івасюка

Крім мощення бруківкою, також здійснювалось відновлення доріг та вулиць міста шляхом асфальтування дорожнього полотна. В 2018 році було проведено ремонт 14 таких вулиць на загальну суму 4499570  грн., а саме: Комунальна, Калнишевського (округ депутата міської ради Надії Гурмак), Івасюка, Набережна (округ, закріплений за депутатом Василем Будзаком), Богуна, Зелена (округ депутата Ірини Кащенко), Незалежності, М.Черемшини (округ депутата Михайла Капака), Дем’янчука (округ депутата Мирослава Гнідика), Костя Левицького (округ депутата Наталії Байдак), Хмельницького (округ депутата Євгена Луціва), Володимира Великого (округ депутата Анжеліки Дроздик), Недовга (округ депутата Тараса Пекарського) та Ломоносова (округ депутата Павла Черноволенка).

Вулиця Марка Черемшини

Загальна площа відремонтованого дорожнього покриття склала понад 7564  м².

Вулиця Комунальна

У 2018 році бруківкою вдалось облаштувати 11 прибудинкових територій не тільки центральної частини міста, а й мікрорайонів, а саме: Грушевського, 10; Руднєва, 15; (округ депутата міської ради Юрія Ільківа); Руднєва, 7,6; Кобринської, 11,12  (округ депутата Романа Мажака); Черемшини, 18 та 8 (округ депутата Тараса Зіняка); Сірика, 25 (округ депутата Степана Половка); Руднєва, 22 (округ депутата Володимира Монастирецького); Княгині Ольги, 8 (округ депутата Ігоря Возного); Ю.Солдак, 2 (округ депутата Тараса Вінтоняка) та Мазепи, 23-Франка,2 (округ депутата Олега Даціва). Загальна площа відновлених територій склала орієнтовно 4 584 м² вартістю 2265579 грн.

Прибудинкова територія вул.Сірика, 25

Прибудинкова територія будинку №8 по вул.Княгині Ольги

Крім проведення капітального ремонту вулиць, облаштування прибудинкових територій, в 2018 році вдалось здійснити будівництво 6 тротуарів та пішохідних доріжок.

 Зокрема, проведено будівництво, а саме мощення бруківкою, пішохідної доріжки Мазепи, 31-33, тротуарів по вул.Соборна (округ депутата Андрія Костика), Мазепи (біля Надвірнянської ЗОШ №2), Кармелюка (округ депутата Мирослава Гнідика), Руднєва та на перехресті вулиць Княгині Ольги-Котляревського (округ депутата Ігоря Возного) загальною площею понад 1619 м². Вартість вищевказаних робіт склала 1000265 грн.

Тротуар по вул.Соборна

Варто зазначити, що оскільки на перехресті вул.Княгині Ольги-Котляревського, а також Соборна відбувається інтенсивний рух транспорту, з метою забезпечення безпеки пішоходів при будівництві тротуару вирішено було встановити огороджувальні конструкції (турнікети).

Вулиця Соборна

21 грудня 2017 року рішенням 20 сесії Надвірнянської міської ради №821-20/2017 було затверджено програму безпеки та організації дорожнього руху в м.Надвірна на 2018-2020 рр. Враховуючи різке зростання інтенсивності дорожнього руху, дана програма, спираючись на відповідні закони, нормативно-правові документи та дослідження поточного стану безпеки руху в місті, передбачає основні напрямки забезпечення безпеки дорожнього руху, що мають бути реалізовані шляхом проведення відповідних заходів і робіт. Стратегічною метою цієї програми є запобігання дорожньому травматизму та ДТП, покращення дорожньої інфраструктури (ремонт вулиць, зупинок громадського транспорту, пішохідних тротуарів та переходів, велосипедних доріжок), сприяння підвищенню рівня знань Правил дорожнього руху усіма його учасниками. З метою реалізації Програми розроблено ряд заходів, спрямованих на вирішення основних завдань та передбачено їх фінансове забезпечення.

Тротуар по вул.Кармелюка

На сьогодні вже певні роботи в цьому напрямку зроблені, а саме: влаштування турнікетів; заміна старих, пошкоджених та виготовлення нових дорожніх знаків на вулицях міста; встановлення сучасних громадських зупинок; обмежувачів швидкості (лежачих поліцейських); влаштування дорожніх знаків з підсвіткою; встановлення сферичних дзеркал для спостереження на виїздах з дворів, прилеглих доріг, перехрестях тощо.

Перехрестя вулиць Котляревського-Княгині Ольги

На території нашого міста крім комунальних вулиць, проходять дороги місцевого чи державного значення, які перебувають на балансі Служби автомобільних доріг в Івано-Франківській області (САД) чи облавтодору щороку спільно з райавтодором ми проводимо поточний ремонт вул.Мазепи, Чорновола Соборна тощо струменевим методом відповідної спецтехніки, що зменшує ямковість і дозволяє зберегти дорожнє покриття ще на деякий період та запобігти подальшої руйнації.

 6.5. Житловий фонд

Функції з експлуатації та утримання житлового фонду міста, який перебуває в комунальній власності, у м.Надвірна здійснює КП «Надвірнянський житловик» на чолі з керівником Володимиром Павлюхом.  Згідно рішення міської ради від 21.12.2018 року №1260-29/2018 “Про тарифи на обслуговування будинків та прибудинкових територій  для КП “Надвірнянський житловик” дане комунальне підприємство надає такі види основних послуг:

 • прибирання прибудинкових територій (в т.ч. прибирання снігу), горищ та підвалів;
 • вивезення та утилізація ТПВ;
 • обслуговування димовентиляційних каналів;
 • технічне обслуговування ліфтів;
 • технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання;
 • освітлення місць загального користування (без заміни лампочок);

а також додаткових послуг:

 • дератизація та дезінсекція;
 • поточний ремонт місць загального користування

Більшість багатоповерхових будинків житлового фонду міста введені в експлуатацію 60-70 роках минулого століття і потребують сьогодні проведення поточного або капітального ремонту конструктивних елементів будівлі, внутрібудинкових систем тощо. Тому щороку Планом соціально-економічного розвитку передбачено перелік робіт, спрямованих на належне утримання житлового фонду міста. У 2018 році силами даного підприємства проведені такі роботи:

 1. Капітальний ремонт та встановлення ринв і водостоків проведено на 3 житлових будинках Володимира Великого, 2 (на виконання депутатського запиту Анжеліки Дроздик); Котляревського, 4 та 6 (округи депутатів Тараса Угринчука та Василя Кузюка). Загальна вартість проведених робіт складає 100150 грн.

Будинок №6 по вул.Котляревського

Будинок №2 по вул.Володимира Великого

 1. Останніми роками Надвірнянською міською радою успішно реалізовано ряд проектів, спрямованих на підвищення рівня  енергоефективності та енергозбереження.

Будинок №9 по вул.Грушевського

З метою зменшення видатків на енергетичні ресурси, забезпечення теплоізоляції під час опалювального сезону та покращення естетичного вигляду в будинках житлового фонду міста було проведено заміну вікон в місцях загального користування в 6 будинках, а саме: Грушевського, 4, 9, 11, 14 (округи депутатів міської ради Олега Самелюка, Юрія Ільківа, Олега Туєшина і Тараса Пекарського); Котляревського, 4 (округ депутата Тараса Угринчука) та майдан Шевченка, 5 «а». Вартість робіт – 368635 грн.

Будинок №4 по вул.Грушевського

 1. Капітальний ремонт внутрішньобудинкових мереж електропостачання проведено в 3 будинках: Данила Галицького, 2, 3 (округ депутата Тараса Віньоняка) та Рамішвілі, 7 (округ депутата Степана Половка). Вартість робіт – 293190 грн.

 1. Капітальний ремонт та заміна електропроводки 3 будинків: Грушевського, 11(округ депутата Тараса Пекарського); Рамішвілі, 9 (округ депутата Степана Половка) та Руднєва, 16 (округ депутата Романа Мажака). Вартість робіт – 266510 грн.

5.Капітальний ремонт димовентиляційних каналів, оголовків та обкування комунального житлового фонду – 82500 грн.

 Силами КП «Надвірнянський житловик» також здійснюються роботи по благоустрою прибудинкових територій, зокрема, встановлення додаткових лавочок, елементів дитячих майданчиків тощо. Крім того, проводяться також роботи по поточному ремонту  під’їздів багатоповерхових будинків житлового фонду міста.

Останніми роками керівництво та депутатський корпус Надвірнянської міської ради  прикладають усіх зусиль для покращення якості надання житлово-комунальних послуг у місті. До послуг, які надає вищевказане комунальне підприємство належить і вивезення твердих побутових відходів із житлового фонду.

Для того, щоб якісно і вчасно надавати дану послугу, необхідна наявність спеціалізованої техніки. 2018 року автопарк спецтехніки КП «Надвірнянський житловик» поповнився ще одним сміттєвозом. Надвірнянська міська рада через систему електронних закупівель «PROZORRO» придбала сміттєвоз з боковим завантаженням МАЗ-5340, вартість якого складає 2266500 грн.

 6.6. Підтримка об’єднань співвласників багатоквартирних будинків

На сьогодні в м.Надвірна спостерігається активний процес створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Тільки за останні 3роки в нашому місті створено 14 нових ОСББ. Всього в Надвірній функціонує 35 таких об’єднань.

 Варто зазначити, що Надвірнянська міська рада підтримує ініціативу жителів у створенні об’єднань співвласників. Розпорядженням міського голови №47 від 26.04.2016 року в міській раді створено ресурсний центр громад, головною метою якого є надання юридичної, технічної та адміністративної допомоги новоствореним ОСББ, їх консультування,  планування, координування, впровадження та моніторинг діяльності організацій громад та ОСББ для впровадження громадських ініціатив на території міста Надвірна. Крім того, протягом останніх двох років в Надвірнянській міській раді діє Програма підтримки ОСББ. Щороку в бюджеті міста передбачено кошти для співфінансування робіт для покращення умов проживання в будинках, де є вже створені об’єднання співвласників. А це облаштування прибудинкових територій, заміна вікон та дверей в місцях загального користування, капітальний ремонт мереж, покрівлі даху, фасаду та ін.

Так, у 2018 році проведено такі роботи по підтримці ОСББ:

 1. ОСББ «Нафтовик 2016»: Черемшини, 18 (за сприяння депутата міської ради Тараса Зіняка) – проведено перший етап капітального ремонту прибудинкової території, а саме вимощено бруківкою 463 м² території. Вартість робіт складає 284680 грн.  Крім того, в 2017 році проведено роботи по заміні вікон та дверей в місцях загального користування. Цього року з міського бюджету виділено 50000 грн. на капітальний ремонт відкосів між віконними та дверними конструкціями із заміною зовнішніх стальних відливів житлового будинку №18 по вул.М.Черемшини.

2. ОСББ «Едельвейс»: Котляревського, 2 (округ депутата міської ради Тараса Угринчука) – замінили старі вікна на сучасні енергозберігаючі склопакети в місцях загального користування,  що забезпечить теплоізоляцію, підвищить енергоефективність та скоротить видатки на енергоресурси. Вартість робіт складає 80 000 грн.

3. ОСББ «Франка, 10»: Франка, 10 (на виконання депутатського запиту Богдана Зеленчука) – в кінці 2018 року розпочато роботи по капітальному ремонту шатрового даху будинку №10 по вул.Франка. З міського бюджету виділено 200 000 грн. на проведення даних робіт. В 2019 році капітальний ремонт даху планують продовжити.

4. ОСББ «Комфорт»: Франка, 6 – капітальний ремонт стіни житлового будинку (утеплення). З міського бюджету надано кошти в сумі 30 000 грн.

5. ОСББ «Франка, 12»: Франка, 12 – силами КП «Надвірнаводоканал» проведено роботи по реконструкції внутрішньої та зовнішньої системи каналізування, зокрема каналізаційних вводів ДУ-200 мм до будинку №12 по вул.Франка. Працівниками комунального підприємства проведено заміну труб на поліетиленові діаметром 50 та 110 мм. Також здійснено ремонт каналізаційних колодязів. Проведення даних робіт значно покращить роботу системи каналізування та унеможливить виникнення аварійних ситуацій в даному будинку. З міського бюджету виділено кошти в сумі 20369 грн.

6.7 Міські пасажирські перевезення

До серпня 2018 року в місті Надвірна міські перевезення здійснювали 3 суб’єкти господарювання: СПД Кепещук В.Д. (маршрут Руднєва-Ломоносова, Руднєва-Лісокомбінат), СПД Шуніна Н.Д. (маршрут Торговиця-Центр) та ТзОВ «ЛМСІ» (маршрут Руднєва-Лісокомбінат, Руднєва-Ломоносова в режимі експрес).

Враховуючи те, що у 2018 році закінчувались договори про перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Надвірна, рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №65 від 18.08.2017 р. (зі змінами внесеними рішенням виконавчого комітету №10 від 22.02.2018) затверджено базові умови конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування.

Конкурсу по визначенню виконавця перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Надвірна було проведено 23 серпня 2018 року (протокол №8 від 23.08.2018р.), за результатами якого переможцем конкурсу визначено ТзОВ «ІВ-АВТО» на наступних маршрутах:

– маршрут №1 «Центр(вул.Мазепи) – вул.Шухевича (Торговиця)»;

– маршрут №2 «вул.Марка Черемшини – вул.Ломоносова»;

– маршрут №3 «вул.Марка Черемшини – вул.Соборна (Надвірнянський коледж)».

Згідно додаткових умов, запропонованих Перевізником і прийнятих Замовником, ТзОВ «ІВ-АВТО» також здійснює перевезення пасажирів за маршрутом №6  «Центр (вул.Чорновола) – Міське кладовище».

11.10.2018р. між Надвірнянською міською радою та ТзОВ “ІВ-АВТО” укладено договори на перевезення пасажирів на вказаних вище міських автобусних маршрутах. Згідно даних договорів перевезення у неділю та святкові дні здійснюються за окремими графіками, які погоджуються з Надвірнянською міською радою.

Конкурс із визначення перевізника на автобусних маршрутах:

маршрут №4 «вул.Ломоносова – вул.Соборна (Надвірнянський коледж)» режим руху «Звичайний»;

маршрут №5 «Автостанція-2 (вул.Грушевського)–Автостанція-1 (вул.Панаса Мирного)», режим руху «Звичайний»;

маршрут №6  «Центр (вул.Чорновола) – Міське кладовище», режим руху «Звичайний»  (щотижня в неділю та щоденно в поминальні дні) не відбувся, у зв’язку з відсутністю поданих заяв претендентами.

Позиція керівництва міської ради та депутатського корпусу щодо пільгового перевезення залишається незмінною. Перевізник зобов’язується на безкоштовне перевезення кожного рейсу 2 осіб пільгових категорій та дітей до 14 років без бюджетної компенсації, а також  перевезення студентів денної форми навчання у навчальний період з 01 вересня по 01 липня за пільговим тарифом. На маршрутах загального користування повинен бути забезпечений не менше як один транспортний засіб, пристосований для перевезення осіб з обмеженими можливостями.

З метою створення сприятливих  та безпечних умов для громади міста Надвірна під час перебування на зупинці та очікування міського транспорту, покращення естетичного вигляду та інфраструктури міста, цього року за кошти міського бюджету в мікрорайоні Руднєва була встановлена сучасна автобусна зупинка.

Крім того, було проведено комплексний благоустрій, зокрема прилеглу територію зупинки облаштовано бруківкою.

Варто зазначити, що в 2019 році міською радою заплановано увстановити ще декілька таких сучасних зупинок в місті, зокрема в районі вулиць Хмельницького та Соборна.

 7.  РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЕКТІВ ТА ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ

7.1. Участь в обласному конкурсі проектів та програм

Надвірнянська міська рада під керівництвом міського голови Зіновія Андрійовича та муніципального координатора проектів та керуючого справами міської ради Олега Антонюка вже восьмий рік поспіль успішно бере участь в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. З 2011 року міська рада подала на розгляд обласної конкурсної комісії 87 проекти, спрямованих на покращення благоустрою міста, розвиток спортивної інфраструктури, підтримку освіти та соціального захисту населення, покращення умов проживання, проведення відпочинку та дозвілля мешканцями міста тощо, і 18 разів визнавалась переможцем проектів, на загальну суму понад 5 648 678 грн. Загальна сума співфінансування: з обласного бюджету – 2 291 000 грн. та з міського бюджету – 2 899 678 грн.

За результатами сьомого обласного конкурсу проектів і програм розвитку місцевого самоврядування міська рада була визнана переможцем 3 проектів, один з яких має назву «Великі зміни малими кроками. Замок Куропатви XVI століття в селі Пнів» – спільний проект Надвірнянської міської ради з Пнівською сільською радою та Надвірнянською районною радою.

Його мета – розвиток туристичної інфраструктури регіону, відновлення та збереження архітектурної пам’ятки національного значення, шляхом реставрації західної вежі Пнівського замку. Протягом 2017-2018 року було здійснено великий об’єм робіт по реалізації проекту. Вартість вищевказаних реставраційних робіт складає більше 1 млн. грн. З міського бюджету Надвірної виділено 150 000 грн. на впровадження даного проекту. На даний час проект в процесі реалізації.

За результатами восьмого обласного конкурсу міська рада визнана переможцем проекту «Круті доріжки до Городища і річки» по напрямку «Підвищення туристично-рекреаційного потенціалу міста». Метою проекту є сприяння розвитку туристичної галузі міста, зокрема популяризація серед населення велосипедного туризму, підвищення туристичного потенціалу міста, створення належних умов для організації відпочинку та дозвілля дітей та молоді, пропаганда здорового способу життя шляхом облаштування на горі Городище веломаршруту. Загальна вартість проекту згідно проектно-кошторисної документації складає 414200 грн., з яких 300000 грн. – співфінансування Обласного конкурсу, 114200 грн. – кошти Надвірнянської міської ради.

Роботи по реалізації проекту розпочаті і будуть продовжені в 2019 році.

2018 року на обласний конкурс Надвірнянською міською радою  подано 5 проектів, а саме: «Електронний путівник Надвірної» (встановлення інформаційних боксів та влаштування «розумних» автобусних зупинок), «Відновлення туристичного маршруту до замку Краснодвір», «Надвірна – шлях до Карпат» (підтримка роботи Надвірнянського ТІЦ: виготовлення промоційних матеріалів з використанням логотипу м.Надвірна), «Сортування сміття – справа кожного» (встановлення сміттєвих баків та урн для роздільного збору сміття) та  «Надвірна без затоплень – розчищення русел малих річок» (розчищення русел річок Стримба і Підзамче).

Так, Надвірнянська міська рада визнана переможцем проекту «Надвірна без затоплень – розчищення русел малих річок» по напрямку «Забезпечення екологічної безпеки», який зумовлений необхідністю передбачення, запобігання та зменшення наслідків природно-техногенних  надзвичайних ситуацій, адже м.Надвірна розміщена в зоні частих підтоплень.

Більшість мешканців Надвірної пам’ятають руйнівні наслідки повеней 2008 та 2010 років. Внаслідок виходу води з берегів річки та потічків значна частина території міста була затоплена, що призвело до руйнації дорожньої інфраструктури, будівель, ліній електропередач тощо. На сьогодні важливо є не боротись із наслідками стихії, а запобігати їм, не чекаючи, щоб природна катастрофа завдавала значних збитків жителям міста.  Тому Надвірнянська міська рада неодноразово проводила комплекс  руслорегулювальних робіт, робіт по берегоукріпленню та розчищенню річок, які є на території міста.

В липні  цього року внаслідок інтенсивних опадів рівень води піднявся не тільки в річці Бистриця Надвірнянська, а й в малих річках Стримба та Підзамче. Завдяки тим роботам, які були виконані міською радою та комунальними службами, 2018 року вдалось уникнути біди. Проте, загроза масштабної повені в місті існує і досі. Головною метою проекту є запровадження заходів по  боротьбі із шкідливою дією води, зменшення ризику виникнення природних катастроф, зокрема повеней та паводків в м.Надвірна, поліпшення гідрологічного, екологічного та санітарно-епідеміологічного стану річок шляхом проведення робіт по углубленню та розчистки малих річок Стримба і Підзамче.

Даний проект міська рада планує реалізувати 2019 року.

 7.2 Громадський бюджет

З метою налагодження співробітництва щодо залучення громадян безпосередньо до процесу прийняття рішень, зокрема, з розподілу бюджетних коштів на реалізацію пріоритетних проектів розвитку міста, в Надвірнянській міській раді минуло року було впроваджено Громадський бюджет або Бюджет участі у рамках проекту “Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ — ІІ), який реалізується Інститутом бюджету та соціально-економічних досліджень (ІБСЕД).

Завдяки Бюджету участі в м.Надвірна в 2017 році було реалізовано 2 проекти, в рамках яких в міському парку встановлено тенісні та шахові столи. 2018 року в бюджеті міста передбачено кошти в сумі 250 тис. грн. на реалізацію 1 великого (200 тис. грн.) та 1 малого (49900 грн.)  проектів

 В лютому 2018 року стартував процес подачі проектів громадянами міста в рамках Бюджету участі або Громадського бюджету

Всього подано 11 проектів (6 великих та 5 малих) в 6 категоріях – «Комунальне господарство», «Дорожнє господарство», «Охорона здоров’я», «Спорт», «Культура» та «Інше».

За результатами голосування переможцями стали 2 проекти категорії «Охорона здоров’я», які набрали найбільше голосів, а саме: великий проект «Здорова дитина – здорова нація (придбання медичного обладнання для Надвірнянської дитячої лікарні – кисневого концентратора та монітора пацієнта)» (автор Мирослав Длябога) та малий проект «Точний діагноз – успішне лікування (придбання медичного обладнання для Надвірнянської ЦРЛ – коагулометра для профілактики інсультів та інфарктів)» (автор Любов Каратник). Мета даних проектів – забезпечення максимально якісного, ефективного та швидкого надання невідкладної медичної допомоги завдяки використання сучасної апаратури, покращення матеріально-технічної бази Надвірнянської дитячої та центральної районної лікарні шляхом придбання медичного обладнання.

На засіданні чергової 24 сесії Надвірнянської міської ради, відбулось урочисте нагородження дипломами переможців ІІ-го міського конкурсу проектів «Громадського бюджету».

А в жовтні 2018 року керівництво міста та району  передали сучасне медичне обладнання для відділення інтенсивної терапії дитячої лікарні Надвірнянської ЦРЛ.

Науково-технічний прогрес рухається вперед, тому при наданні медичної допомоги слід використовувати сучасні методи лікування та новітнє технічне обладнання. На жаль, того фінансового ресурсу, яке отримує лікарня, сьогодні недостатньо для придбання всього необхідного медичного обладнання. Тому було вирішено працівниками медичного закладу подати проекти на участь у Громадському бюджеті.

Придбання цієї сучасної медичної апаратури дозволить забезпечити ефективне та швидке надання невідкладної медичної допомоги та значно покращити матеріально-технічну базу дитячої лікарні.  Зокрема, кисневий концентратор, як джерело кисню, буде підключений до апарату штучної вентиляції легень або служитиме джерелом кисню для осіб, що потребують кисневої терапії. Цей прилад зможе замінити кисневу станцію, яка на даний час в дитячій лікарні працює 25 років та потребує капітального ремонту. Його можна використовувати також при транспортуванні хворих. Монітор пацієнта дозволяє безперервно спостерігати за всіма життєвими показниками пацієнта (ритм серця, насичення крові киснем, тиск, частота дихання, температура, пульс тощо).

Крім того, за кошти міського бюджету в рамах вищевказаного проекту  для цілодобової клінічної лабораторії у складі приймального відділення ЦРЛ придбано цифровий коагулометр, що дасть можливість швидко і точно визначити показники густини крові у хворих із підозрою на інфаркт, інсульт та захворювання крові.

8. ПІДТРИМКА СПОРТИВНИХ, КУЛЬТУРНИХ і МОЛОДІЖНИХ ПРОГРАМ ТА ІНІЦІАТИВ

8.1. Відновлення історичної спадщини міста

Незважаючи на те, що Надвірна завжди була одним з промислових міст Прикарпатського краю, наше місто завжди славилось своїм архітектурним, культурним та історичним багатством, великою кількістю різноманітних архітектурних стилів, багатогранною історією. В місті зосереджена значна кількість історичних та культурних пам’яток, як державного, так і місцевого значення. Тому одним із завдань, яке ставить перед собою керівництво та депутатський корпус міської ради є відновлення та збереження історичної та культурної спадщини нашого міста.

На розі вул.Мазепи та Б.Хмельницького в м.Надвірна споруджений кам’яний хрест: Пам’ятний знак на честь скасування панщини, 2-га пол. ХІХ ст., пам’ятка історії та монументального мистецтва місцевого значення, встановлена силами громади міста в пам’ять про подію, яка відбулась 3-го травня 1848 року – скасування кріпацтва на території нашого міста. Доля цього Хреста пройшла непросту та нелегку історію.

Комуністична влада намагалась її знищити, але небайдужі надвірнянці відновили святиню і зберегли її для своїх нащадків. У 1990 році хрест відновили та встановили на попередньому місці. З плином часу та внаслідок дії різних погодних факторів, через те, що  хрест в 90-х рр. було відновлено так званим «господарським методом», він зазнав часткових руйнацій та перебував у аварійному стані.

Тому за ініціативи міського голови Зіновія Андрійовича, депутатського корпусу міської ради, представників громадськості, під благословенням Декана Надвірнянського Деканату УГКЦ отця Андрія Бакоти 2018 року було проведено її реконструкцію і у величне християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, коли наша держава відзначає День захисника, день створення УПА та День українського козацтва, відбулась посвята оновленого хреста. Чин посвяти провів Правлячий Архиєрей Коломийської єпархії УГКЦ Преосвященний владика Василій Івасюк.

Реалізація проекту здійснюється за кошти міського та районного бюджетів. Зокрема, з міської казни виділено 88 043 грн.

В м.Надвірна по вул.Мазепи розташований Місійний Хрест, який був встановлений 30.10.1994 року з нагоди І-ї місії в Надвірній після 50-річної перерви. Дерев’яний Хрест з плином часу та внаслідок різних погодних умов зазнав певних руйнацій та перебував у аварійному стані. Силами комунальних служб міста було замінено  Місійний Хрест, а у переддень Великодніх свят, відбулась посвята оновленого Хреста.

8.2 Проведення культурних заходів

Місто славиться не тільки своєю чарівною природою, національними традиціями, гостинністю та доброзичливістю мешканців, які своєю невтомною працею творять історію та примножують його славу і багатства, а й високорозвиненою культурою та мистецтвом. За організації, фінансової підтримки та сприяння Надвірнянської міської ради на теренах нашого міста в 2018 році проведено ряд культурно-мистецьких заходів.

На початку 2018 року відбулось відкриття меморіальної дошки почесному громадянину міста Надвірна, Заслуженому артисту України, засновнику і керівнику народного муніципального оркестру народної музики “Аркан” Надвірнянського РБК, багаторазовому лауреату міжнародних Гуцульських фестивалів  Сергію Степановичу Орлу, встановленої на фасаді Надвірнянського районного будинку культури, де митець понад 30 років творив кращі взірці української гуцульської музики. Його життя і творчість є цілою епохою у розвитку культури нашого краю.

Для багатьох Сергій Орел залишився в пам’яті, як геніальний музикант, людина з винятковим талантом та оптимістичною вдачею, а його твори і далі лунають по всій Україні та світу, прославляючи рідний край.

Щороку почергово Надвірна стає центром обласних фестивалів – стрілецької, повстанської, патріотичної пісні ім. Софії Галечко та чоловічих хорів і чоловічих вокальних ансамблів «Вознесись, Україно!». 2018 року в міському парку ім.Івана Франка відбувся Х обласний пісенний фестиваль стрілецької та повстанської пісні імені Софії Галечко, який приурочений сторіччю створення Західноукраїнської Народної Республіки.

Метою фестивалю є, насамперед, прославлення героїчної боротьби українських січових стрільців та повстанців – уродженців нашого міста та Надвірнянщини, увіковічення традицій, історії та пам’яті про учасників  визвольних змагань, виховання у підростаючого покоління любові до рідного краю, його історичного минулого, формування національної свідомості, зміцнення української національної ідеї через українську народну пісні. У фестивалі стрілецької та повстанської пісні ім.С.Галечко взяли участь близько 30 колективів вокально-хорового жанру та сольних виконавців із різних куточків Івано-Франківської області.

Вже третій рік поспіль напередодні Дня народження нашої рідної Надвірної, в міському парку ім.І.Франка маленькі надвірнянці відзначають Дитячий день міста. Цьогорічне свято організували Надвірнянський районний центр дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді, за фінансової підтримки та сприяння Надвірнянської міської ради.

 На свято завітали діти зі всього міста та району  різного віку, які цікаво та захоплююче провели свій час. Увазі всіх гостей було представлена виставка творчих робіт дітей-гуртківців. Керівники гуртків декоративно-прикладного мистецтва проводили всім охочим майстер-класи, а вихованці туристсько-краєзнавчих гуртків влаштували спортивні змагання та розваги. Свої таланти представили вихованці вокальних та хореографічних гуртків центру дитячої творчості під час святкового концерту.

 В червні 2018 року відбувся молодіжний християнський фестиваль “Палаючі серця”. Такий фестиваль проходив вперше та має на меті виховання української молоді в дусі національних традицій, духовності та патріотизму, формування свідомої громадянської позиції, створення умов для самореалізації молоді, заохочення до виконання пісень про Божу любов та милосердя.

Минулого року відбулось традиційне святкування Івана Купала – найколоритнішого та найцікавішого українського свята, в якому вдало переплелися народні і християнські традиції. Ті прадавні традиції дійшли до наших днів і перетворились на театралізовані дійства, які приносять позитивні емоції та дають можливість цікаво провести час.

В нашому місті вже  стало доброю традицію у переддень свята Андрія відтворювати давню українську традицію – проводити «Андріївські вечорниці».  Керівники гуртків та педагоги Центру дитячої творчості представили цікаве дійство, у якому майстерно відтворили найяскравіші народні звичаї та обряди, що відбувалися колись в Україні в Андріївську ніч.

Під час вечорниць також пройшла акція «Подарунок для воїна», в рамках якої виготовляли обереги (ангелики) для наших захисників на Сході України.

З покоління в покоління,  з року в рік, прославляючи  народженого Ісуса в прадідівській коляді з особливим духовним піднесенням ми свято зберігаємо і передаємо християнські звичаї  та народні традиції. Вже за доброю традицією під час новорічно-різдвяних свят в нашому місті дивує своїми незабутніми враженнями та багатогранністю культурно-мистецький проект «Файне Різдво у Надвірній», який перетворив Надвірну в центр духовного, культурного та мистецького новорічно-різдвяного дійства з особливим, притаманним нашому місту, колоритом.

Фестиваль має на меті об’єднати всіх надвірнянців  та гостей міста, які відзначають  новорічно-різдвяні свята щирими колядками та добрими віншуваннями в теплій родинній атмосфері, де справді відчувається дух Різдва.

Найтриваліший фестиваль «Файне Різдво» проходив  протягом місяця з 19 грудня по 20 січня. Жителів нашого міста та гостей фестивалю чекало багато цікавого, неординарного та самобутнього.

Відділом культури Надвірнянської РДА підготовлена велика мистецька програма фестивалю, в якій брали  участь понад 50 художніх колективів (більше 1000 учасників) не тільки нашого міста та району, а й інших областей. Творчі колективи на сцені «Файного Різдва» показали справжнє різдвяне дійство: колядки, щедрівки, вертепи, свято пампуха, українські пісні, народні танці, файні молодіжні дискотеки.

Під час фестивалю функціонувало ярмаркове містечко, де мешканці та гості міста мали змогу придбати сувеніри, печиво, гарячі напої, різноманітну різдвяну продукцію ручної роботи тощо.

Вже за доброю традицією в рамках фестивалю проходить виставка–конкурс творчих робіт учнів Надвірнянської дитячої художньої школи. Цього року виставка під назвою «І знов дива у час Різдва» представлена у  Прокатедральному соборі Благовіщення Пресвятої Діви Марії (м.Надвірна);  церкві Трьох Святителів (м.Надвірна, мікрорайон Ломоносова); церкві Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії (с.Пнів);  вітринах аптек та торгових закладів міста та  Надвірнянській міській раді.

Відкриття виставки-конкурсу відбулось у Надвірнянській міській раді за участі Правлячого Архиєрея Коломийської єпархії УГКЦ Преосвященного владики Василія Івасюка та всечесних отців. Така виставка творчих робіт стала ще однією прекрасною ноткою фестивалю «Файне Різдво у Надвірній», адже передала справжній дух Різдва, культуру, самобутність, автентичність, талановитість та багатогранність нашого краю.

«Всяке дихання нехай хвалить Господа!»  – під таким гаслом в лютому у Прокатедральному соборі Благовіщення Пресвятої Діви Марії, відбувся VІІ фестиваль коляд «На Рождество», який став завершальним етапом святкування різдвяних свят у м.Надвірна. З благословення Декана Надвірнянського УГКЦ отця Андрія Бакоти, за організації депутата міської ради Наталії Байдак, фінансової підтримки Надвірнянської міської ради, даний фестиваль проходив на теренах нашого міста вже сьомий рік поспіль.

Метою фестивалю є прославлення народження Спасителя, культурно-духовне відродження нашого краю, збереження та примноження духовного багатства української нації та відродження давніх автентичних колядок.

З метою забезпечення розвитку духовності українського суспільства, впровадження в суспільну свідомість загальнолюдських моральних цінностей, формування цілісної культурно-національної ідентичності, сесією Надвірнянської міської ради було затверджено Програму «Духовне життя» у місті Надвірна. В рамках Програми виділено кошти в сумі 172000 грн., спрямовані на надання всебічної допомоги в межах, дозволених законодавством України, церквам і релігійним організаціям у реалізації їхніх статутних завдань, сприяти церквам і релігійним організаціям у будівництві храмів та для проведення різних духовно-релігійних заходів.

8.3 Проведення спортивних заходів та підтримка молодіжних програм

За останні роки в м.Надвірна значно покращилась інфраструктура спортивних та дитячих майданчиків та створюються належні умови для організації дозвілля дітей та молоді, забезпечення  систематичних занять фізичною культурою і спортом жителів, покращення  спортивного рівня підготовки учнів шкіл, молоді міста, заохочення до  здорового  способу  життя.

21 грудня 2017 року на сесії Надвірнянської міської ради було затверджено Програму розвитку фізичної культури і спорту у м.Надвірна на 2018 рік.

В рамках виконання Програми, профінансовано заходи на загальну суму 549920 грн.: фінансова підтримка ФК «Бескид» (матеріальне забезпечення виїзних матчів футбольної команди  в чемпіонаті області), федерації спортивного та бойового самбо, колективно-спортивного молодіжного  клубу «Едельвейс», СГО Метрофлекс-Надвірна, СК «Автомобіліст», СК «Карпати-Надвірна», спартакіади Надвірнянської станиці Пласту, міських дитячих турнірів з міні-футболу, кубка міста по настільному тенісу серед школярів тощо.

Під патронатом міського голови Зіновія Андрійовича, за сприяння депутатського корпусу Надвірнянської міської ради, зокрема депутата міської ради Василя Кузюка, організації районної федерації міні-футболу (голова Віктор Татаренко) в місті регулярно відбуваються турніри з розіграшу кубків з міні-футболу серед дитячих команд Надвірнянського району.

2018 року відбулись близько 20 турнірів :

 • на кубок «Прикарпатська весна» пам’яті воїна АТО Анатолія Гаркавенка;
 • розіграш кубка «Весняна перлина»;
 • розіграш кубка «Кришталевий пролісок»;
 • розіграш кубка «Дружби»;
 • розіграш кубка «Надії»;
 • відкритий кубок м.Надвірна;
 • розіграш кубка «Олімпійські надії»
 • розіграш кубка «Дзвони пам’яті» на спомин за загиблими бійцями АТО;
 • Відкрита першість м.Надвірна;
 • розіграш кубка «Краєвид Карпат»;
 • традиційний розіграш кубка «Карпатські зорі» з міні-футболу пам’яті футболіста і дитячого тренера Володимира Перегінчука;
 • турнір з міні-футболу серед дитячих команд до Дня Незалежності України;
 • розіграш кубка «Карпатська осінь» серед дитячих команд, присвяченого Дню міста Надвірна;
 • розіграш кубка «Багряна осінь»;
 • розіграш кубка «Козацька слава», приуроченого Дню захисника України;
 • розіграш кубка МФК «Ліверпуль»;
 • Кубок із міні-футболу, присвячений Дню Святого Миколая;
 • розіграш Кубка Діда Мороза;
 • Різдвяний кубок з міні-футболу.

Надвірна славиться своїми спортивними традиціями і за останні роки стала справжнім спортивним центром Прикарпаття, що стало завдяки титанічній праці тренерів, спортсменів нашого міста, зокрема директора спорткомплексу ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття» та депутата Надвірнянської міської ради Тараса Вінтоняка.  Тричі на теренах нашого міста проходив Міжнародний турнір з боксу серед жінок «Кубок Карпат», в якому участь приймали збірні команди жінок з України, Казахстану та Туреччини. Серед них – переможниці і призерки Чемпіонатів світу, Європи й Азії.

SONY DSC

2018 року відбулась  інтелектуальна гра серед учнівської молоді на Кубок міського голови «Ми діти твої, Україно!» організаторами якої є Надвірнянська міська рада, Надвірнянська районна станція юних техніків та відділ освіти Надвірнянської РДА. Метою організації  такої інтелектуальної гри є залучення до спілкування засобами гри інтелектуально – розвинутих підлітків; узагальнення знань учнівської молоді з краєзнавства, мовознавства, літературознавства;  розширення світогляду, виховання впевненості в собі, у власних силах, прагнення до самовдосконалення, вміння брати на себе відповідальність; виховувати інтерес та повагу   до культурних цінностей рідного краю.

Надвірнянська міська рада завжди радо підтримує різноманітні спортивні, а також інтелектуальні турніри серед молоді нашого міста, які дозволяють поглибити свої знання в різних галузях, розвинути командний дух та популяризує  клубну форму роботи з обдарованою учнівською молоддю.

Щороку весняної пори пластуни, вшановуючи свого патрона Святого Юрія, проводять Свято Весни. Цьогорічне свято, яке провела Івано-Франківська округа Пласту – НСОУ, відбулося 18-20 травня у місті Надвірна, в міської зони відпочинку імені Назарія Яремчука. У заході взяли участь майже 300 пластунів віком від 11 до 17 років з усіх осередків Івано-Франківської області. Упродовж двох днів таборування пластуни проводили різноманітні змагання по локаціях, спортивні та інтелектуальні ігри,  вправлялись у наданню першої невідкладної медичної допомоги, стрільбі, співах, танцях тощо

Як уже зазначалось в попередніх розділах, 2018 року Планом соціально-економічного розвитку виділено кошти в сумі 134310 грн. на придбання дитячих і спортивних майданчиків. Зокрема, в районі 2-го озера зони відпочинку 2018 року встановили 5 елементів дитячого майданчика та 1 силовий тренажер для занять воркаутом. Ще 4 вуличні тренажери встановили на території між двома міськими озерами, які розраховані на різні вікові категорії та на різне фізичне навантаження.

Варто зазначити, що міська рада також надала субвенцію районному бюджету в сумі  125 000 грн. для придбання елементів дитячого та спортивного майданчиків, які будуть встановлені в районі вул.Хмельницького.

 Крім того, наприкінці 2018 року розпочались  роботи по  влаштуванню штучного покриття на спортивному майданчику на території Надвірнянського фізико-математичного ліцею за спільного фінансування з міського та районного бюджетів. З міського бюджету профінансовано 293 400 грн. на проведення даних робіт.

Надвірнянською міською радою і надалі докладатимуться усі зусилля для підтримки проведення різноманітних спортивних заходів, створюватимуться належні умови для заняття мешканців міста різної вікової категорії спортом та фізичною культурою.

9. МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

Розвиток міжнародного співробітництва  є одним із пріоритетних напрямків в роботі Надвірнянської міської ради. Так, багаторічними містами-побратимами м.Надвірна є м.Пруднік (Польща) та м.Крнов (Чехія). В 2000 році підписано угоду про співробітництво між Прудніком та Надвірною, а в 2011 – між міською владою Крнова і Надвірнянським районом та м.Надвірна. В березні 2017 року підписано угоду про співпрацю між двома містами Надвірна та Шомкута Маре (Румунія). 

Між нашими містами за ці роки співпраці склалися дійсно партнерські та дружні відносини в різних галузях життєдіяльності, зокрема економічній, соціальній, сферах освіти, культури, екології, охорони здоров’я, туризму тощо. Кожен рік ми відчуваємо підтримку та допомогу від наших міст-побратимів, а це оздоровлення та реабілітація учасників Революції Гідності та бійців АТО, табори відпочинку для українських дітей, щорічна благодійна допомога Надвірнянському будинку дитини, реалізація спільних проектів, таких як «Діти без кордонів» тощо.

Так, напередодні Великодніх свят  на терени нашого міста завітали делегації з міста-побратима Пруднік (Республіка Польща), а також Німеччини в рамках програми «Діти без кордонів», яку розробив професор Інституту соціальної педагогіки Кьольнського університету Ханс-Йозеф Бухкремер. В рамках візиту гості відвідали Надвірнянський будинок дитини та привезли для малюків подарунки, зокрема, засоби гігієни, іграшки та солодощі.

Восени до м.Надвірна в рамках вищевказаної програми завітали понад 70 дітей з 3-х країн (Польща, Німеччина, Україна).

Також минулого року в нашому місті гостювали 12 школярів з міста побратима Шомкута Маре (Румунія) в рамках міжнародного дитячого табору «Hutsul Camp 2018», а учні з Надвірнянського фізико-математичного ліцею відвідали румунське місто-побратим.

Такі дитячі табори організовують з метою пізнання та навчання історії держав, спілкування зі своїми однолітками, ознайомлення з культурою та побутом, поширення здорового способу життя, обмін досвідом щодо організації спортивних змагань, культурних заходів тощо.

Минулого року підчас відзначення 27-ї річниці Незалежності України на терени нашого міста завітали численні делегації усіх міст-партнерів. У рамках угод про співпрацю представники делегації надали Надвірній та Надвірнянському району чергову допомогу, яка 24 серпня була офіційно передана Управлінню ДСНС України в Івано-Франківській області та Надвірнянській ЦРЛ. Надвірнянські рятувальники отримали від польських побратимів 8 комплектів амуніції для пожежників орієнтованою вартістю 80 тис.грн., а саме захисні шоломи та спецвзуття. Нагадаємо, що в 2017 році Пруднік надав благодійну допомогу Надвірнянському РВ УДСНС у вигляді пожежної машини та особистого спорядження пожежників. Вже більше року пожежний автомобіль перебуває в бойовому розрахунку надвірнянської служби порятунку.

 Надвірнянська центральна районна лікарня також отримала благодійну допомогу від румунських та чеських  побратимів у вигляді ноутбуків та постільної білизни, приставних столиків для лікарняних ліжок та засобів гігієни. Варто зазначити, що завдяки громаді Крнов та голови «Карітас-Крнов» 2018 року надвірнянській лікарні були передані ліжка для лікарняних палат.

Щороку, напередодні новорічно-різдвяних свят, на терени нашого міста приїжджає польська делегація з міста Пруднік. В рамках минулорічних відвідин польська делегація завітала до Надвірнянської дитячої лікарні. За ініціативи Ванди Якімко – віцеголови товариства «Кресовяк», в м.Пруднік організовують благодійну акцію, в рамках якої громада м.Пруднік допомагає у зборі подарунків (засоби гігієни, іграшки, одяг та солодощі) для надвірнянських дітей.

Минулого року Надвірна спільно з містами-партнерами Крнов (Чехія) та Пруднік (Польща), а також Словацьким містом Раєц стали переможцями проекту із створення кулінарної книги в рамках проекту “Співпраця міст V4 та з Україною”, який підтримав Вишеградський міжнародний фонд (м.Прага).

Метою даного проекту є популяризація та збереження культурної спадщини, розвиток культури в малих містах 4-х країн, зокрема промоція національної автентичної кухні. Саме кухня є одним з елементів, який ідентифікує кожну з країн та разом з тим об’єднує ці країни.

В рамках впровадження даного проекту в листопаді 2017 року в чеському місті Крнов були представлені місцеві українська, чеська, польська та словацька кухні під час зустрічі міст-партнерів. 12 страв кожної з країн-учасниць проекту, представлені в міжнародній кулінарній книзі «Їжа нас поєднує». Міжнародна кулінарна книга вже підготовлена та видана за кошти Вишеградського міжнародного фонду та є доступною в електронній формі на веб-сторінках міст, зокрема Надвірнянської міської ради.

Одним з першочергових завдань для міста стало запровадження нового підходу до поводження з побутовими відходами. Так, як діючий полігон ТПВ вичерпує свій ресурс, міська рада кілька останніх років докладає всіх зусиль для вирішення даної проблеми. Вже певні кроки в цьому напрямку зроблені. Зокрема, міською радою розроблено проектно-кошторисну документацію на будівництво нового полігону та сміттєсортувальної лінії. Ця документація пройшла комплексну експертизу компетентними фахівцями «Укрдержекспертизи». Станом на 2015 рік загальна кошторисна вартість на проведення всіх необхідних робіт складає 72 мільйони гривень. В 2017 році на сесії міської ради було затверджено Договір про співробітництво територіальних громад Надвірнянського району у формі реалізації спільного проекту нового будівництва полігону. Міська рада неодноразово зверталися у профільне Міністерство екології та Державний фонд регіонального розвитку на виділення необхідних коштів. Проте, на даний час коштів на реалізацію даного проекту немає.

Не зважаючи на це, міська рада шукає інші шляхи вирішення питання поводження з побутовими відходами, зокрема вивчає досвід інших міст і країн у цьому напрямку. Тому з цією метою на запрошення волонтера Корпусу миру США Леслі Нолан, яка працює в м.Надвірна в рамках програми «Розвиток громад», міського голови Зіновія Андрійовича та директора Надвірнянського туристично-інформаційного центру Володимира Гринішака до м.Надвірна з робочим візитом завітав екс-голова Powers Young, волонтер Корпусу Миру США Алан Янг, який вже 2 роки працює в м.Хмельницький, зокрема у напрямку вирішення проблеми поводження з побутовими відходами.

Під час зустрічі Аланг Янг презентував проект “Розумне довкілля”, який зумів перетворити проблему зі сміттям в Хмельницькому на джерело потенційних доходів. Після офіційної зустрічі робоча група оглянула старий полігон в м.Надвірна.

Наступним кроком буде розробка концепції управління відходами в місті. Алан Янг наголосив, що в подальшому співпрацюватиме з м.Надвірна та надасть всю необхідну методологічну допомогу і підтримку у розробці та реалізації проекту з питання поводження з побутовими відходами.

 10. ВИСНОВКИ

Підбиваючи підсумки роботи Надвірнянської міської ради за минулий рік, хочу зазначити, що 2018 оцінюю як успішний рік, адже більшість із запланованого вдалось реалізувати, дещо – перевиконати, і звичайно – закласти добрий фундамент для подальшого втілення всіх задумів і планів. Вся робота протягом звітного періоду була спрямована на логічне продовження реалізації тих планів і завдань, основу яких ми закладали в попередні роки.

Всі наші здобутки є результатом злагодженої роботи депутатів, членів виконкому, керівників та працівників комунальних підприємств, бюджетних установ та закладів, працівників апарату міської ради у партнерстві з органами місцевого самоврядування та виконавчої влади району, багатьма громадськими організаціями міста і району, а також підприємцями, керівниками підприємств та активними громадянами міста.

Спільними зусиллями  нам вдалося втілити в життя ряд проектів та поставлених завдань, спрямованих на розвиток рідної Надвірної, яка підтверджує статус міста, яке розвивається та впевнено крокує в майбутнє. Висловлюю слова щирої подяки  духовенству, волонтерам, добровольцям і військовослужбовцям, освітянам, медикам, працівникам промислових підприємств, будівельникам, підприємцям, журналістам, працівникам галузі культури та мистецтва, комунальних служб, громадським діячам,  активній молоді та  кожному мешканцю –  всім, хто сумлінно працює на благо нашого міста і всієї громади.

Прийдешній рік  знову поставить перед  нами нові виклики,  на які ми гідно зможемо відповісти, щоб  звершити  ще більше добрих справ, завдяки  згуртованості, небайдужості та відповідальності, спільно об’єднавши зусилля.

Наша робота в найближчій перспективі буде спрямована на подальше втілення в життя всіх напрямків соціально-економічного розвитку Надвірної. В той же час, в умовах, що склались сьогодні в державі ми не можемо стояти осторонь змін та реформ, які плануються чи вже реально втілюються. Мабуть, ключовим викликом, який сьогодні на порядку денному – є реформа місцевого самоврядування та децентралізації.

Над питанням об’єднання територіальних громад ми працюємо вже з 2014 року.  Згідно перспективного плану до Надвірнянської ОТГ повинні входити 10 місцевих рад, з 15 населеними пунктами. Сьогодні ми можемо об’єднатись добровільно, але до прийняття таких рішень потрібно підходити виважено та з максимальною відповідальністю. Адже головне питання, яке на сьогодні нас турбує – це  соціально-економічна сторона та фінансова спроможність майбутньої ОТГ, тому що ми повинні забезпечити стабільний розвиток не тільки міста Надвірна, а й всіх населених пунктів, які будуть входити до ОТГ. Серед завдань, які необхідно ще вирішити, слід виокремити: залучення інвестицій в соціально-економічний розвиток нашого міста. З цією метою в 2019 році в Надвірнянській міській раді буде створено відділ інвестиційної політики і муніципального розвитку. Також в наступні роки працюватимемо над вирішенням таких питань, як будівництво полігону твердих побутових відходів, реконструкція очисних споруд, підтримка житлового фонду міста (проведення капітальних ремонтів конструктивних елементів будівель, благоустрій),  покращення рекреаційно-туристичного потенціалу тощо.

Щодо інших важливих напрямків роботи, то вони і надалі плануватимуться та втілюватимуться в життя, виходячи з прийнятих пріоритетів та програм з врахуванням можливостей міського бюджету, а також залученого додаткового фінансування.  Працювати є над чим, ми маємо нові ідеї, нове бачення, потрібне тільки належне фінансування, а головне – це, безумовно, любов до рідного міста та велике бажання працювати на його благо.

Дякую всім, хто допомагає змінювати наше рідне місто на краще!

З Божою поміччю до плідної згуртованої праці на благо нашої громади!
                         СЛАВА РІДНОМУ МІСТУ!  СЛАВА УКРАЇНІ

Вверх